Newsletter

6 października rozpoczyna się 39. Warszawski Festiwal Filmowy

19.09.2023, 14:49aktualizacja: 20.09.2023, 11:34

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

PAP/ Kadr z filmu
PAP/ Kadr z filmu
138 filmów z 46 krajów wybranych z 4800 zgłoszonych, w tym 77 pełnometrażowych, pośród których 23 filmy to premiery światowe - warszawskich kinomanów czeka prawdziwa uczta na tegorocznym WFF. „Niewiele festiwali na świecie ma taki aż tyle premier” - mówi Stefan Laudyn, dyrektor Warszawskiego Festiwalu Filmowego.

WFF - Warszawski Festiwal Filmowy rozpoczyna się w piątek 6 października i potrwa do niedzieli 15 października 2023 r. Festiwalowe projekcje będą miały miejsce w dwóch kinach znajdujących się w samym sercu Warszawy: Atlanticu i Multikinie Złote Tarasy. Bilety można kupować online na stronie www.wff.pl od 22 września, a od 2 października również w kasie kina Atlantic.

Filmy na 39. WFF będą prezentowane w sześciu sekcjach konkursowych i czterech pozakonkursowych. W konkursie głównym - międzynarodowym, do rywalizacji stanie 15 filmów. Wiele z nich będzie mieć podczas festiwalu premiery światowe i europejskie. Ich listę przedstawił w czwartek na konferencji prasowej Stefan Laudyn, dyrektor WFF.

„Warszawski Festiwal Filmowy jest unikalny w skali światowej. Przysłano do nas aż 4,8 tys. zgłoszeń ze 111 krajów, wybraliśmy 138 - 77 pełnometrażowych i 61 krótkometrażowych filmów z 46 krajów i proszę mi wierzyć, to są same perły. To są dzieła, które warto obejrzeć, filmy dla ludzi myślących, opowiadające o ważnych zjawiskach - jak ekologia, wojna, wojna w Ukrainie czy skomplikowane relacje między ludźmi” - podkreślał Stefan Laudyn.

Festiwal otworzą 2 filmy: „Uśmiech losu” (premiera światowa) w reżyserii Andrzeja Jakimowskiego, zrealizowany w koprodukcji polsko-irlandzko-greckiej oraz ukraińsko-polski film krótkometrażowy „Murale” (premiera światowa w wersji kinowej) w reżyserii Alexa Topallera i Daniela Shapiro. Ceremonia otwarcia festiwalu odbędzie się 6 października w kinie Atlantic.

„>>Uśmiech losu<< opowiada pogodną historię, ale w tle tej pogodnej opowieści jest bardzo poważna tematyka. Staraliśmy się uświadomić widzom, w jak dużym zagrożeniu znaleźliśmy się wszyscy. Film mówi o tym, jak krucha jest ludzka egzystencja - i nie chodzi tylko o wojnę, ale również o totalną dewastację świata, na którą przestaliśmy zwracać uwagę, ale ona się toczy” - powiedział Andrzej Jakimowski.

39. Warszawski Festiwal Filmowy zwieńczy projekcja filmu dokumentalnego „Niezwyciężony” w reżyserii Karima Amera. Dokument pokazuje wojenną rzeczywistość Ukrainy.

„Tak długo, jak będzie trwać wojna, nie będzie w programie WFF filmów rosyjskich i będziemy się starali pokazywać jak najwięcej filmów ukraińskich” - zaznaczył Stefan Laudyn.

W tegorocznym jury Konkursu Międzynarodowego zasiądą: reżyserki Dorota Kędzierzawska i Nadejda Koseva (Bułgaria), reżyser Alejandro Torres Kennedy (Meksyk), pisarz Jurij Andruchowycz (Ukraina) oraz prezes Cinfondation Georges Goldenstern (Francja).

Program festiwalu wraz z krótkimi opisami prezentowanych filmów znajduje się na stronie https://wff.pl/pl/festival-2023/programme

Źródło informacji: PAP MediaRoom

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
Data publikacji 19.09.2023, 14:49
Źródło informacji PAP MediaRoom
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii