Newsletter
 

„AI nie ma emocji. Ty TAK!” - warszawski piknik z udziałem Nationale-Nederlanden i Fundacji Twarze Depresji

01.06.2026, 10:02aktualizacja: 01.06.2026, 10:28

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Fot. PAP - kadr z filmu
Fot. PAP - kadr z filmu
Kilkaset rodzin uczestniczyło w plenerowym pikniku z okazji Dnia Dziecka, który odbył się przed Pałacem Kultury i Nauki w Warszawie. Wydarzenie, zorganizowane przez Fundację Twarze Depresji we współpracy z Dzielnicą Śródmieście m.st. Warszawy, było jednocześnie inauguracją drugiej edycji ogólnopolskiej kampanii „eMOC+JA” pod hasłem „AI nie ma emocji. Ty TAK!”.

Partnerem głównym przedsięwzięcia było Nationale-Nederlanden, które - jak podkreślano - od lat konsekwentnie wspiera inicjatywy na rzecz zdrowia psychicznego i przeciwdziałania depresji.

Na placu przed PKiN powstało miasteczko podzielone na kilka stref tematycznych, obejmujących warsztaty psychoedukacyjne, konsultacje ze specjalistami, zajęcia sportowe i przestrzeń spotkań z ambasadorami kampanii. Uczestnicy mogli bezpłatnie skorzystać z porad psychologów i psychoterapeutów, wziąć udział w zajęciach dotyczących emocji oraz porozmawiać o wyzwaniach związanych z używaniem technologii cyfrowych.

Prezeska Fundacji Twarze Depresji Anna Morawska-Borowiec wskazała, że celem wydarzenia było stworzenie bezpiecznej przestrzeni do rozmowy o zdrowiu psychicznym oraz zwrócenie uwagi na rosnącą rolę sztucznej inteligencji w życiu młodych ludzi.

„Fundacja Twarze Depresji po raz drugi zainaugurowała kampanię >>eMOC+JA<<, tym razem pod hasłem >>AI nie ma emocji, ty tak - zadbaj o nie<<. (…) Musimy przygotowywać dzieci do funkcjonowania w świecie nowych technologii, aby ochronić ich zdrowie psychiczne, a z nim - jak pokazują dane - nie jest dobrze” - zaznaczyła.

Anna Morawska-Borowiec dodała, że rosnąca liczba przypadków depresji oraz dramatyczne statystyki dotyczące prób samobójczych wśród młodzieży wskazują na konieczność szybkiego i powszechnego dostępu do wsparcia psychologicznego.

W ocenie organizatorów kluczową rolę w realizacji wydarzenia odegrało Nationale-Nederlanden, które - jako partner główny - aktywnie uczestniczyło w przygotowaniu programu i promocji idei dbania o dobrostan psychiczny. Przedstawicielki firmy podkreślały, że zaangażowanie w projekty społeczne wynika z długofalowej strategii i odpowiedzialności biznesowej.

„Jako Nationale-Nederlanden bardzo mocno stawiamy na temat zdrowia i to szeroko rozumianego zdrowia, nie tylko fizycznego, ale też psychicznego. (…) Dla nas wejście w partnerstwo takiego dużego pikniku psychologicznego o charakterze edukacyjnym jest bardzo ważne, ponieważ dzisiaj rodzice i dzieci mogą bezpłatnie skorzystać z porad psychologicznych, z warsztatów na temat emocji i rozmów z ekspertami” - powiedziała Marta Pokutycka Mądrala, dyrektorka komunikacji korporacyjnej i rzeczniczka prasowa Nationale Nederlanden. Zwróciła przy tym uwagę, że - jak wynika z badań firmy - rośnie świadomość rodziców w zakresie zdrowia psychicznego dzieci, ale jednocześnie utrzymuje się obawa związana z ograniczonym dostępem do specjalistów oraz wyzwaniami wynikającymi z funkcjonowania młodych ludzi w świecie nowych technologii.

O spójności działań biznesowych i społecznych Nationale-Nederlanden mówiła również Marta Lubczyńska Kamionka, menedżer ds. ubezpieczeń indywidualnych i grupowych Nationale-Nederlanden. „Nasza działalność biznesowa i społeczna nie są oderwane od siebie - wspieranie klientów oraz ich bliskich w obszarze dobrostanu, uważności i zdrowia psychicznego jest fundamentem naszej organizacji, a tematy te znajdują odzwierciedlenie także w naszej ofercie” - podkreśliła, wskazując, że firma konsekwentnie „odczarowuje” temat zdrowia psychicznego i przeciwdziała jego stygmatyzacji.

W wydarzeniu uczestniczyli także przedstawiciele władz publicznych. Wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska podkreśliła znaczenie edukacji emocjonalnej w kontekście rosnącej obecności technologii w życiu dzieci. „Smartfon i internet nie mają emocji - emocje mają nasze dzieci, które musimy wspierać i uczyć ich nazywania oraz rozumienia swoich uczuć” - zaznaczyła Kaznowska, dodając, że w Warszawie realizowanych jest wiele programów wspierających młodzież i rodziców w tym obszarze.

Z kolei Paulina Piechna Więckiewicz, podsekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej, zwróciła uwagę na znaczenie relacji międzyludzkich i rzetelnych źródeł wiedzy. „Nic nie zastąpi kontaktu face to face z drugim człowiekiem - w sytuacji kryzysowej wsparcie powinni zapewniać realni specjaliści, a nie niesprawdzone źródła w internecie” - podkreśliła, zachęcając jednocześnie do większej obecności offline oraz budowania bliskich relacji rodzinnych.

Program pikniku obejmował liczne aktywności skierowane do dzieci i ich opiekunów. W strefie warsztatów odbyły się zajęcia „Malowanie emocji” prowadzone przez psycholożki oraz artystę street art Wojciecha Brewkę. W strefie psychoedukacji uczestnicy mogli poprzez zabawę uczyć się rozpoznawania emocji, a w specjalnych namiotach prowadzono indywidualne konsultacje psychologiczne.

Dużym zainteresowaniem cieszyła się strefa aktywności, gdzie pojawiła się dwukrotna medalistka olimpijska w wioślarstwie Agnieszka Kobus Zawojska, zachęcając do ruchu jako elementu dbania o zdrowie psychiczne. Na scenie wystąpili również ambasadorzy kampanii z serialu „WAKSY”, a o oprawę muzyczną zadbała DJ Wika. Uczestnicy mogli również spotkać się z leśnikami z Lasów Państwowych oraz wziąć udział w przygotowanych przez nich atrakcjach edukacyjnych.

Organizatorzy podkreślili, że tegoroczna edycja kampanii „eMOC+JA” koncentruje się na wpływie sztucznej inteligencji i mediów społecznościowych na kondycję psychiczną młodego pokolenia. W ramach działań zaplanowano m.in. kampanię informacyjną w przestrzeni miejskiej oraz konkurs promujący ograniczenie czasu spędzanego online.

Jak zaznaczono, współpraca Fundacji Twarze Depresji z Nationale-Nederlanden stanowi przykład długofalowego partnerstwa, w ramach którego biznes aktywnie wspiera działania społeczne na rzecz przeciwdziałania depresji i poprawy dostępu do pomocy psychologicznej. Organizatorzy zapowiedzieli kontynuację inicjatyw edukacyjnych w kolejnych miesiącach, podkreślając, że skala wyzwań związanych ze zdrowiem psychicznym dzieci i młodzieży wymaga wspólnego działania instytucji publicznych, organizacji społecznych i sektora prywatnego.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
Data publikacji 01.06.2026, 10:02
Źródło informacji PAP MediaRoom
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ