Newsletter

Autorka historii o olbrzymce zwyciężczynią III edycji Konkursu „Wyobraź Sobie”

20.06.2024, 10:31aktualizacja: 20.06.2024, 11:51

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

BCMFD media communications (1)
BCMFD media communications (1)
15 czerwca odbyła się finałowa gala Konkursu „Wyobraź Sobie”, podczas której nagrodzono najlepsze pomysły filmowe. Pierwsze miejsce zajęła Zuzanna Plisz z treatmentem „Olbrzymka”. W trakcie wydarzenia wręczono również Nagrodę Specjalną im. Piotra Woźniaka-Staraka dla Producenta Roku 2023. Po raz pierwszy Polska Gildia Producentów przyznała statuetki aż dwóm producentom, Janowi Kwiecińskiemu oraz Marcinowi Wierzchosławskiemu.

W Starym Browarze należącym do Zespołu Pałacowego w Oborach w Konstancinie-Jeziorna, podczas gali poprowadzonej przez Grażynę Torbicką i Tomasza Kota, ogłoszono zwycięzców Konkursu „Wyobraź Sobie”. Wartość nagród wyniosła 200 tysięcy złotych, ale jeszcze ważniejszą nagrodą była ta niemierzalna, która daje możliwość zaistnienia w świecie filmowym, nawiązania relacji i czerpania z doświadczeń wybitnych ludzi z branży.

Tegorocznym najlepszym pomysłem na film okazał się projekt „Olbrzymka” autorstwa Zuzanny Plisz - absolwentki szkoły filmowej im. K. Kieślowskiego i laureatki takich festiwali, jak m.in. Cameraimage, Raindance Film Festival czy Leeds International Film Festival. Treatment „Olbrzymka” to opowieść o ogromnej kobiecie, która w czasach głębokiego PRL-u zostaje wyłowiona z zamarzniętego stawu. Lekarz, któremu odebrano prawo wykonywania zawodu za kontrowersyjne eksperymenty, ma szansę zrehabilitowania się poprzez przystosowanie tytułowej Olbrzymki do służenia władzom. Plisz, oprócz głównej nagrody, otrzymała także stypendium Fundacji Rodziny Staraków.

Drugie miejsce zajęli Miłosz Sakowski i Marcin Kubawski z rodzinną historią „Jaki ojciec taki syn (i jeden reinkarnowany dziadek)”, opowiadającą o nagłym zamęcie w perfekcyjnym życiu głównego bohatera - Pawła, który wprowadza mężczyzna, twierdzący, że jest reinkarnacją jego ojca.

Trzecie miejsce zdobył duet - Marcin Osiadacz i Marek Hucz z treatmentem „Zaraz go zabiją!”. To historia o planie zabicia premiera przez zdesperowany naród. Pech chce, że tego dnia dyżur ma akurat jego sobowtór. Osiadacz i Hucz otrzymali również stypendium Fundacji Rodziny Staraków.

Podczas gali przyznano również Nagrodę Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, którą otrzymał Mirosław Olędzki za treatment „Bilet”, mówiący o życiu i doświadczeniach kobiety, będącej asystentką podróży niepełnosprawnego intelektualnie nastolatka. Jazda transportem miejskim staje się dla niej walką o szacunek, lekcją życia, terapią i odkryciem mocy miłości.

Dodatkowo StoryLab.pro nagrodził projekt Pawła Hercoga „Amnezja, śmierć i rewolwerowiec”, który wpisuje się w gatunek kina familijnego i opowiada o pełnej przygód podróży mężczyzny i nieuleczalnie chorego chłopca. Ich celem jest poznanie autora nieskończonego rękopisu o rewolwerowcu.

Tegoroczna edycja Konkursu “Wyobraź Sobie” cieszyła się rekordowym zainteresowaniem - łącznie zgłoszono aż 763 prace. Spośród nich Kapituła Konkursu wyłoniła 12 najlepszych treatmentów. Kapituła obradowała w składzie: Ewa Puszczyńska, Grażyna Torbicka, Edward Miszczak, Allan Starski, Tomasz Kot.

Następnie 12 wyselekcjonowanych treatmentów przekazano Jury, które zapoznało się z oryginalnymi pomysłami autorów i podczas tajnego głosowania wybrało troje zwycięzców. W tym roku w Jury znaleźli się: Agnieszka Kruk (scenarzystka, script coach, edukatorka), Anna Kępińska (producentka kreatywna), Anna Tatarska (dziennikarka filmowa i kulturalna), Paweł Maślona (reżyser) i Xawery Żuławski (reżyser, scenarzysta).

Gala Konkursu poprzedzona została dwudniowymi warsztatami i spotkaniami mentoringowymi dla 12 autorów najlepszych prac. Finaliści spotkali się, m.in. z twórcami serialu „1670”, scenarzystami-debiutantami oraz z doświadczonymi producentkami filmowymi. Ten warsztatowy weekend był dla nich niezwykłą okazją do skonsultowania swoich pomysłów z cenionymi ekspertami z branży oraz szansą na wymianę doświadczeń, czerpanie wiedzy i inspiracji od najlepszych.

Po raz trzeci, podczas gali konkursowej, Polska Gildia Producentów przyznała Nagrodę Specjalną im. Piotra Woźniaka-Staraka dla Producenta Roku 2023. Tym razem statuetki trafiły do dwóch producentów, Marcina Wierzchosławskiego (za film „Zielona granica”) oraz Jana Kwiecińskiego (za serial „1670”). Kwieciński otrzymał także nagrodę dodatkową od firmy MAKonline Ubezpieczenia.

To pierwsza edycja, w której członkowie Polskiej Gildii Producentów zadecydowali o przyznaniu dwóch nagród - za film i za serial.

„Idąc z duchem czasu, zdecydowaliśmy się w Polskiej Gildii Producentów zmienić formułę konkursu i od tego roku przyznawać dwie nagrody - w kategorii film i serial. Przed producentami filmów i seriali stoją odmienne wyzwania, co chcieliśmy podkreślić, przyznając dwie nagrody Producenta Roku 2023. A co najważniejsze, w obydwu kategoriach producenci PGP są znakomici. Jan Kwieciński został wyróżniony, m.in. za trudny development ryzykownego projektu oraz postawienie na młodych twórców, którzy wnoszą świeżość i humor do polskiej kultury serialowej, z kolei Marcin Wierzchosławski został nagrodzony za wyjątkowej jakości warsztat producencki, jak również umiejętność stworzenia nietypowej struktury finansowania i połączenia ze sobą interesów wielu międzynarodowych partnerów i harmonijnego kooperowania z nimi” - mówi Natalia Grzegorzek - prezeska Polskiej Gildii Producentów.

Pełna lista zwycięzców Konkursu “Wyobraź Sobie”:

I MIEJSCE & NAGRODA SPECJALNA FUNDACJI RODZINY STARAKÓW

Zuzanna Plisz - „Olbrzymka"

II MIEJSCE

Miłosz Sakowski & Marcin Kubawski - „Jaki ojciec taki syn (i jeden reinkarnowany dziadek)"

III MIEJSCE & NAGRODA SPECJALNA FUNDACJI RODZINY STARAKÓW

Marcin Osiadacz & Marek Hucz - „Zaraz go zabiją!"

WYRÓŻNIENIE STORYLAB.PRO

Paweł Hercog - „Amnezja, śmierć i rewolwerowiec”

NAGRODA POLSKIEGO INSTYTUTU SZTUKI FILMOWEJ

Mirosław Olędzki - „Bilet”

NAGRODA IM. PIOTRA WOŹNIAKA-STARAKA przyznana przez POLSKĄ GILDIĘ PRODUCENTÓW

Jan Kwieciński - Producent Roku 2023

NAGRODA IM. PIOTRA WOŹNIAKA-STARAKA przyznana przez POLSKĄ GILDIĘ PRODUCENTÓW

Marcin Wierzchosławski - Producent Roku 2023

Więcej informacji na temat Konkursu:

https://konkurswyobrazsobie.pl/

Konkurs „Wyobraź Sobie” zapoczątkowany został przez przyjaciół Piotra Woźniaka-Staraka. Ich celem było przekazywanie dalej pasji, jaką zaraził ich Piotr oraz pobudzenie polskiego rynku filmowego poprzez połączenie autorów i producentów filmowych. Inicjatywa skierowana jest do scenarzystów, filmowców, pisarzy, dziennikarzy, studentów oraz ambitnych amatorów, którzy chcą zaprezentować swoje filmowe koncepcje. W tym roku, do trzeciej edycji Konkursu zgłoszono rekordową liczbę 763 treatmentów.

Konkurs jest miejscem, gdzie nieograniczona wyobraźnia spotyka się z pełną swobodą twórczą, a unikalne wizje mają szansę na ekranizację i osiągnięcie światowego rozgłosu. Dodatkowo finaliści biorą udział w kameralnych warsztatach mentoringowych, podczas których mają szansę poznać wybitnych producentów i rozwinąć się w branży filmowej.

Partnerzy projektu:

Fundacja Rodziny Staraków

Polski Instytut Sztuki Filmowej

Polska Gildia Producentów

Gildia Scenarzystów Polskich

Gildia Reżyserów Polskich

StoryLab.pro

MakOnline Ubezpieczenia

Patroni medialni:

Onet.pl

VOGUE POLSKA

Organizator:

Watchout Studio

Źródło informacji: BCMFD media communications

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 20.06.2024, 10:31
Źródło informacji BCMFD media communications
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ