Newsletter

The Best European Show - międzynarodowa premiera już 13 października w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu

10.10.2023, 10:15aktualizacja: 10.10.2023, 10:57

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu
Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu
W najbliższy piątek odbędzie się premiera „The Best European Show” - koprodukcji pięciu teatrów z różnych państw Europy. W spektakl zaangażowani są artyści z ośmiu krajów. To wyjątkowe wydarzenie i jednocześnie JEDYNA okazja, żeby zobaczyć je w Opolu. Po polskiej premierze wyrusza w europejskie tournée.

W ostatnich latach opolski teatr stał się miejscem najważniejszych wydarzeń kulturalnych w Polsce. W maju tego roku w TJK gościli przedstawiciele teatrów z 50 krajów Europy na konferencji teatralnej ETC (European Theatre Conference). 22 września na deskach Kochanowskiego pokazana została polsko-hiszpańska koprodukcja „I’m Nowhere / Znikanie” w reżyserii i według konceptu Norberta Rakowskiego. Za kilka dni kolejne, międzynarodowe wydarzenie „The Best European Show”, w reżyserii Harisa Pašovića.

Produkcja przekracza granice i łączy artystów różnych narodowości, kultur i tradycji teatralnych. Do realizacji przedsięwzięcia przystąpiły: Fondazione Teatro Due Parma (Włochy), Kosovo National Theatre (Kosovo), Teatru Malta (Malta), Narodowy Teatr - SNG Nova Gorica (Słowenia). Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu pełni w tym projekcie rolę koproducenta wykonawczego. Premierowy weekend już 13, 14 i 15 października na Dużej Scenie Teatru im. Jana Kochowskiego w Opolu.

„Tę koprodukcję chcielibyśmy wykorzystać jako okazję do zbadania: czym jest dziś europejski teatr? Jaka jest współczesna Europa? Jakie są nasze obowiązki i zakres odpowiedzialności w teatrach publicznych i w sztuce, którą tworzymy? - mówi Haris Pašović, reżyser.

Zobaczymy satyryczno-komediową opowieść o współczesnej Europie i jej teatrze. Na scenie poznamy międzynarodowe jury, które musi wyłonić zwycięzcę pierwszego Europejskiego Festiwalu Teatralnego, stworzonego na wzór Konkursu Piosenki Eurowizja. Zadanie okazuje się trudniejsze, niż ktokolwiek mógł przewidzieć. Polityka, prywatne ambicje, afery miłosne i odważne wizje artystyczne przenikają się podczas finałowej nocy, gdzie podejmowane są ostateczne decyzje. Stawka jest wysoka, presja rośnie. I niemal wszystko, co może pójść źle - idzie źle…

Pełna rozmowa dostępna na platformie YouTube: https://www.youtube.com/watch?v=WH7hQqa6ukQ 

„To show, które pokazuje sytuacje i problemy, którym europejski teatr stawia czoła […] Jurorzy próbują wybrać najlepsze show, ale kończą na zadawaniu pytań, takich jak: co to znaczy być Europejczykiem?” - dodaje Sean Buhagiar, dramaturg.

The Best European Show" nie tylko bawi, ale przede wszystkim skupia się na istotnych kwestiach dotyczących współczesnej Europy. Poprzez wielonarodową obsadę i tematykę staje się pretekstem do rozmów o istocie europejskiego teatru, złożoności współczesnej Europy oraz poczucia europejskiej tożsamości.

To też doskonały przykład tego, że teatr może być miejscem spotkań, dialogu, poszanowania różnic, a jednocześnie wyrażania wspólnych wartości. Produkcja wpisuje się w realizowaną od kilku sezonów misję Kochanowskiego: „teatru wielu głosów, różnych spojrzeń”.

Ostatnie bilety dostępne na: https://bilety.teatropole.pl/rezerwacja/termin.html?idw=396&idg=1&lang=pl 

Projekt realizowany przy wsparciu ETC Development Grant.

Działania ETC są współfinansowane przez Unię Europejską (@creative.eu)

Twórcy:

Koncept i reżyseria: Haris Pašović

Tekst: Marko Bratuš

Dramaturgia: Sean Buhagiar

Scenografia i kostiumy: Krystian Szymczak

Choreografia: Robert Nuha

Muzyka: Trimor Dhomi

Reżyseria świateł: Branislav Milinković

Wideo: Dino Hujić

Inspicjentka: Urszula Kraska

Obsada: Paola De Crescenzo, Davide Gagliardini, May-Linda Kosumovic, Armend Smajli, Philip Leone-Ganado, Gianni Selvaggi, Ana Facchini, Ibrahim Koma, Felix Römer, Weronika Kozakowska, Błażej Stencel, Małgorzata Kowalska

Logotypy:

Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu (Polska),

Fondazione Teatro Due Parma (Włochy),

Kosovo National Theatre (Kosovo

Teatru Malta (Malta),

Narodowy Teatr - SNG Nova Gorica (Słowenia).

Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu

Źródło informacji: Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 10.10.2023, 10:15
Źródło informacji Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii