Newsletter

Bieruń: Miasto ma własny podcast

24.01.2023, 14:12aktualizacja: 24.01.2023, 14:13

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Fot. UG Bieruń
Fot. UG Bieruń
Bieruń ma własny podcast! Chodzi o cykl internetowych audycji pod nazwą „Zakochaj się w Bieruniu”. Premierowy odcinek opowiada o Walencinku, bo tak pieszczotliwie mieszkańcy Bierunia określają zabytkowy drewniany kościółek z XVII wieku. Gdzie można odsłuchać podcastu? Kto będzie jego gościem? I jakie tematy zostaną w nim poruszone?

Bieruńskie audycje

 „Zakochaj się w Bieruniu – rozmowy, reportaże i wydarzenia, które dzieją się blisko Ciebie”. Tym hasłem Bieruń promuje cykl swoich podcastów, czyli internetowych audycji o mieście.

- Jesteśmy jednym z pierwszych miast, jakie zdecydowało się na tak nowoczesne rozwiązanie, jakim jest uruchomienie podcastu – mówi burmistrz Bierunia, Krystian Grzesica. – Z jednej strony mogłoby się wydawać, że to pomysł skierowany do młodych ludzi, ale z drugiej pamiętajmy, że podcasty nawiązują do klimatu dawnych audycji radiowych.  Zatem miłośnicy radia w starym dobrym stylu, także znajdą tu coś dla siebie.

Pytanie brzmi - czym są podcasty?

Podcast, czyli co?

- Podcasty to internetowe audycje, których można słuchać zawsze i wszędzie – wyjaśnia Agnieszka Kijas, rzeczniczka Urzędu Miejskiego w Bieruniu. – W ostatnim czasie cieszą się rosnącą popularnością, ponieważ nie są  aż tak angażujące jak książka czy film. Odcinki można włączyć przy okazji wykonywania innych czynności, na przykład podczas jazdy samochodem, ćwiczeń, a nawet w trakcie gotowania czy sprzątania.

Obsługa podcastu nie jest skomplikowana. Wystarczy zalogować się na jednej z dwóch aplikacji.

- Aktualnie podcast „Zakochaj się w Bieruniu” dostępny jest na trzech platformach streamingowych: najpopularniejszej, jaką jest Spotify, na Radio Public oraz na platformie Anchor – wyjaśnia Kijas - Wkrótce ten wachlarz ma się rozszerzyć.

Pierwszy odcinek jest już dostępny w sieci i opowiada o… Walencinku.

Złote płatki

Każdy bierunianin, a może raczej bieruniok, wie, co oznacza nazwa Walencinek.

Tak pieszczotliwie określane jest Sanktuarium św. Walentego w Bieruniu.

- Walencinek to jeden z najstarszych drewnianych kościółków na Śląsku, do którego każdego roku przybywają rzesze pielgrzymów i turystów. Trawiły go dwa pożary, ale kościół ocalał. Głównie dzięki pomocy strażaków i mieszkańców – mówi Kijas.

W pierwszym odcinku podcastu „Zakochaj się w Bieruniu” tajemnice Walencinka zdradzą: Jerzy Barcik – znawca dziejów Bierunia –  oraz Łukasz Odelga, który choć pełni wiele funkcji w mieście i powiecie, tym razem wypowie się, jako koordynator prac renowacyjnych, jakie od kilku lat toczą się wokół Walencinka.  

W premierowym odcinku „Zakochaj się w Bieruniu” usłyszymy o  tajemniczych malowidłach za ołtarzem, o uzdrowionej dziewczynce, skradzionym obrazie i o tym, jak na przestrzeni ostatnich lat zmienił się Walencinek.

Jedną z ciekawostek będzie archiwalny list ze zbiorów rodziny Łukasza Odelgi. Napisał go świętej pamięci proboszcz - Jan Trocha - do przebywającego w Niemczech mieszkańca Bierunia – Helmuta Pogandera.

Tematem korespondencji było malarskie złoto, czyli  płatki, które miały zostać użyte do renowacji ołtarza. Fragment tego listu został odczytany na antenie.

Link do podcastu: https://tiny.pl/wpn5c

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 24.01.2023, 14:12
Źródło informacji Bieruń
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ