Newsletter

Biografia chorwackiego miliardera Branko Roglicia

19.02.2024, 08:00aktualizacja: 19.02.2024, 09:58

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Fot. Piotr Mroziński - Spotkanie autorskie Branko Roglic i Lech Wałęsa (1)
Fot. Piotr Mroziński - Spotkanie autorskie Branko Roglic i Lech Wałęsa (1)
„Wczoraj myślałem o dzisiaj, a dzisiaj myślę o jutrze” - to główna myśl książki biograficznej autorstwa Branko Roglicia, przedsiębiorcy, założyciela grupy Orbico - największego dystrybutora w Europie, obecnego w 20 krajach, oraz miłośnika sztuki.

Branko Roglić wniósł wielki wkład w przywrócenie do Chorwacji wielu arcydzieł chorwackiego malarstwa, takich jak Vlaho Bukovac, Emmanuel Vidovic, Antun Masle, Edo Murtić, Miljenko Stančić i inni. Jest mecenasem, który wspierał pierwszego mistrza nowego chorwackiego rzeźbiarstwa, Kuzmę Kovačića, we wczesnym etapie jego kariery, a także nadal wspiera obiecujących młodych artystów.

Uważa, że sztuka powinna należeć do ludzi/narodu, z którego się wywodzi, i że firmy, które osiągają zyski w jednym kraju, powinny wspierać jego kulturę.

Jego biografia to relacja z jego życia, w której łączy wartości rodzinne z pasją i biznesem. Opowiada o wielu sytuacjach z życia codziennego, ukazując swoją ludzką twarz i zainteresowania, takie jak wędkarstwo czy granie w boccia. Wspomina także o momentach, gdy potrzebna była duża odwaga, na przykład, gdy zgłaszał korupcję i nosił mikrofon na spotkania z szantażystami, czy gdy oddał swoje (wówczas jedyne) 2 łodzie, by pomóc marynarce wojennej, jako statki zaopatrzeniowe podczas wojny ojczyźnianej w Chorwacji. Książka przedstawia wiele sytuacji, z których można się wiele nauczyć, a także zawiera rady dla młodych przedsiębiorców.

Książka doczekała się polskiego przekładu.

W dniu 30.10.2023 r. odbyła się uroczysta promocja polskiego wydania autobiografii Branko Roglicia, w pałacu Sobańskich w Warszawie.

Gościem honorowym wydarzenia był prezydent Lech Wałęsa, legendarny lider Solidarności. Oprócz niego w spotkaniu uczestniczyli m.in. Tomislav Vidošević - ambasador Republiki Chorwacji w Polsce, Emilia Bala - konsul z Ambasady RP w Chorwacji, oraz liczni wybitni goście z świata polityki, kultury i biznesu.

Po odczytaniu wybranych fragmentów książki przez aktora Adama Baumana, odbyła się panelowa dyskusja z udziałem Branko Roglića, Lecha Wałęsy i prof. Macieja Czerwińskiego na temat Chorwackiej Wiosny, demokracji i europejskiego współbraterstwa.

Wieczór uświetniły występy artystów, w tym mini recital Chopina w wykonaniu pianisty Radosława Sobczaka.

Warto dodać, że książkę wydało wydawnictwo Nieoczywiste, a tłumaczenie na język polski dokonała Joanna Dróżdż. Głównym redaktorem i autorem przypisów do polskiego wydania jest prof. Maciej Czerwiński, doktor nauk humanistycznych.

KONTAKT:

Beata Panek
Manager ds. rozwoju pracowników i organizacji / PR Manager
tel. 608 579 914
e-mail: beata.panek@orbico.com

Źródło informacji: Orbico
 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 19.02.2024, 08:00
Źródło informacji Orbico
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii