Newsletter

Brwinów: Kolejne wyróżnienie dla pałacu

16.10.2023, 08:54aktualizacja: 16.10.2023, 09:10

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Fot. UG Brwinów
Fot. UG Brwinów
Pałac Kultury w Brwinowie znalazł się w gronie finalistów Ogólnopolskiego Otwartego Konkursu „Modernizacja Roku & Budowa XXI wieku”.

W środę 27 września na  Zamku Królewskim w Warszawie odbyła się uroczysta gala ogłoszenia wyników i wręczenia nagród w 27. edycji konkursu „Modernizacja Roku & Budowa XXI w.” Nominacje w wielu  różnych kategoriach otrzymało 531 obiektów budowlanych, spośród których do finału przeszło tylko 91 obiektów. Gmina Brwinów zgłosiła do konkursu projekt pn. Rewitalizacja zabytkowego pałacu Wierusz-Kowalskich w parku miejskim w Brwinowie.

Ogólnopolski konkurs „Modernizacja Roku & Budowa XXI w." to inicjatywa promująca najlepsze modernizacje i budowy. Do konkursu można było zgłaszać obiekty i budynki, które wybudowano lub których modernizacje zakończono do końca I kwartału 2023 r.

Pałac w Brwinowie jest datowany na początek XX w. Jego pierwszym właścicielem był Tadeusz Wierusz-Kowalski, który uczestniczył w licznych lokalnych inicjatywach takich jak np. wsparcie Ochotniczej Straży Ogniowej, czy budowa Szkoły Podstawowej nr 1 w Brwinowie.

W okresie międzywojennym pałac był własnością rodziny Wierusz-Kowalskich. Podczas walk pod Brwinowem we wrześniu 1939 r. mieścił się w nim szpital polowy wojsk polskich. Po wojnie właścicielem pałacu i majątku rolnego stała się SGGW, która prowadziła tu działalność dydaktyczną. W 2001 r. SGGW zakończyła swoją działalność w Brwinowie, a zabytkowy pałac (wpisany do rejestru w 1981 r.) zaczął podupadać. W 2015 r. po wielu latach starań gmina Brwinów kupiła go od SGGW  wraz z otaczającym terenem o powierzchni 7,77 ha i podjęła działania zmierzające do rewaloryzacji budynku. Po trwającym cztery lata remoncie w czerwcu 2022 r. Brwinowski Pałac Kultury został otwarty.

Dziś pałac jest nowoczesnym i funkcjonalnym miejscem, zachowując swój zabytkowy charakter. Mieści się w nim siedziba Gminnego Ośrodka Kultury w Brwinowie. Zabytkowa przestrzeń otrzymała drugie życie, służy mieszkańcom jako do działań i wydarzeń artystycznych.

Zapraszamy do wirtualnego spaceru po pałacu: https://my.matterport.com/show/?m=mTCT9Jum5jW&fbclid=IwAR3AUI5oxMye019hd68k3i-2T6rRzFcnTW3tm0GSQpGl8njn0-AX_vGFo0w

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 16.10.2023, 08:54
Źródło informacji UG Brwinów
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii