Newsletter

Budowanie Unii Kultur - trwają Międzynarodowe Targi Książki w Guadalajarze

29.11.2023, 15:38aktualizacja: 29.11.2023, 15:44

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Instytut Książki
Instytut Książki
W meksykańskiej Guadalajarze trwają międzynarodowe targi książki, Feria Internacional del Libro de Guadalajara (FIL), jedne z największych targów książki na świecie i największe targi branży wydawniczej języka hiszpańskiego na kontynencie amerykańskim. Polski program przygotował Instytut Książki we współpracy z Ambasadą RP w Meksyku, a wśród gości znaleźli się pisarze Witold Szabłowski i Jacek Dukaj. Gościem honorowym tegorocznej edycji imprezy jest Unia Europejska, której prezentacja odbywa się pod hasłem „Budowanie Unii Kultur”. Targi w Guadalajarze co roku przyciągają ponad pół miliona czytelników.

Podczas ceremonii otwarcia podkreślano znaczenie literatury dla kontaktów różnych kultur.

„Wraz z targami pojawiają się literatura, pomysły, języki i kultury. To wydarzenie otwiera przestrzenie do bycia, patrzenia, słuchania i odczuwania. Panele są otwarte na dialog i debatę. To fora do dzielenia się, uczenia się i nauczania” - mówił podczas inauguracji Ricardo Villanueva Lomelí, rektor Uniwersytetu w Guadalajarze, gospodarza targów. „Targi są świętem siły pomysłów, piękna i uroku opowieści” - dodał.

Międzynarodowe Targi Książki są okazją, aby przybliżyć odległym geograficznie oraz kulturowo czytelnikom naszą literaturę i wzmocnić jej obecność na rynkach hiszpańskojęzycznych.

„Przyjechaliśmy jako część wielkiej delegacji europejskiej zaprezentować polską literaturę i polską kulturę w ogóle. To też część większej całości, bo w tym roku Polska była gościem honorowym na Targach Książki LIBER w Madrycie” - podkreślał Dariusz Jaworski, dyrektor Instytutu Książki. „Te działania są ze sobą powiązane. Zależy nam, aby polska literatura była mocniej obecna na rynkach hiszpańskojęzycznych. Nie jest to łatwe zadanie, ale są twórcy, którzy cieszą się dużym zainteresowaniem” - dodał.

Polskę reprezentują Jacek Dukaj i Witold Szabłowski, którzy biorą udział w panelach dyskusyjnych z innymi pisarzami europejskimi i latynoskimi, a także w spotkaniach autorskich w Mexico City. Oprócz spotkań z autorami odbywa się także część branżowa dla wydawców oraz prezentacje programów zagranicznych prowadzonych przez Instytut Książki.

Polska literatura w Meksyku

Ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Meksyku Maciej Ziętara powiedział, że obecność Polski na Międzynarodowych Targach Książki w Guadalajarze to wyjątkowa okazja dla czytelników z tej części świata do spotkania z polską literaturą. „To szansa do przybliżenia polskiej twórczości odbiorcom odległym nam kulturowo” - zaznaczył.

„Polska literatura jest mało znana w Meksyku i targi w Guadalajarze, największa po Frankfurcie tego typu impreza na świecie, są świetną okazją żeby pokazać polskich autorów. W tym roku będzie ich dwóch: Witold Szabłowski i Jacek Dukaj. Chodzi o to, żeby polska literatura zaistniała w Meksyku” - dodał.

Budowanie Unii Kultur w Guadalajarze

Hasłem przewodnim pawilonu europejskiego na targach w Guadalajarze jest „Budowanie Unii Kultur”. Ambasador Maciej Ziętara wskazał, że ma ono podkreślić różnorodność kulturową wewnątrz wspólnoty unijnej.

„To hasło wskazuje niewątpliwie na pewną odrębność kultur narodowych. Mimo że budujemy wspólny projekt europejski w sensie politycznym i gospodarczym, to w ogromnym stopniu szanujemy mniejszości” - powiedział szef polskiej placówki w Meksyku.

XXVII edycja Międzynarodowych Targów Książki w Guadalajarze potrwa do 3 grudnia. Weźmie w niej udział ponad 650 autorów z 45 krajów, w tym 70 z Unii Europejskiej. Program obejmuje około 3000 występów literackich, kulturalnych, gastronomicznych i muzycznych. Organizatorzy szacują, że w tym roku imprezę odwiedzi rekordowa liczba 850 tysięcy czytelników.

W przyszłym roku gościem honorowym imprezy będzie Hiszpania.

Projekt finansowany z budżetu państwa, ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Źródło informacji: Instytut Książki

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 29.11.2023, 15:38
Źródło informacji Instytut Książki
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii