Newsletter

Cała Polska na orliki. Rodzinny sport, przygoda i inspiracja

19.12.2022, 10:07aktualizacja: 19.12.2022, 10:16

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Fundacja Orły Sportu (1)
Fundacja Orły Sportu (1)
Jesienna seria wydarzeń w ramach projektu Dzień Sportu na Orliku 2022 dobiegła końca. Dzięki Fundacji Orły Sportu oraz funduszom Ministerstwa Sportu i Turystyki w 15 województwach w całej Polsce odbyły się imprezy sportowo-rekreacyjne. Akcja skierowana była do wszystkich Polaków bez względu na wiek czy formę fizyczną. Podobnie jak w poprzednich latach, Dzień Sportu odbywał się na obiektach typu orlik, wykorzystując istniejącą infrastrukturę sportową oraz dodatkowe urządzenia i atrakcje. Impreza miała formę festynu multisportowego, który gwarantował świetną zabawę oraz wspólną aktywność dla każdego. Jak zawsze dominował sport, który jest doskonałym rozwiązaniem na wspólne spędzanie rodzinnego czasu. Wydarzenie promowało integrację i solidarność międzypokoleniową oraz aktywizowało lokalną społeczność.

W tegorocznej edycji projektu Dzień Sportu na Orliku 2022 wzięło udział ponad 3200 uczestników, a w sportowy wolontariat zaangażowało się aż 50 wolontariuszy. Co bardzo ważne, akcja dotarła praktycznie do każdego zakątka Polski, również do niewielkich miejscowości, w których dostępność do mniej popularnych dyscyplin sportowych jest ograniczona.

„Zawsze stawiamy na różnorodność i atrakcyjną formę wydarzeń – mówi prezes Fundacji Orły Sportu Rafał Wosik. – Chcemy, pokazać każdemu uczestnikowi, że wspólne aktywne spędzanie czasu i sport to najlepsze rozwiązanie na nudę”.

Podczas każdego z wydarzeń uczestnicy mieli okazję brać udział w różnorodnych konkurencjach sportowo-rekreacyjnych, poprzedzonych wielką rozgrzewką. W wielu lokalizacjach można było wziąć udział w rodzinnym biegu z przeszkodami, jak również w biegach indywidualnych oraz zmierzyć się z torem przeszkód typu runnmagedon. Znalazło się też dużo konkurencji lekkoatletycznych oraz meczy w ciekawych dyscyplinach sportowych, takich jak Rugby Tag, Mölkky czy speedball. Nie zabrakło klasycznych konkurencji piłkarskich, koszykarskich i siatkarskich, jak i bardziej piknikowych aktywności typu bieg w workach, bieg na nartach wieloosobowych czy chodzenie na szczudłach. Można było spróbować swoich sił w strzelaniu z łuku do tarczy czy zabawach podwórkowych oraz konkurencjach przy muzyce.

Na wielu wydarzeniach pojawiły się ciekawe urządzenia podnoszące atrakcyjność imprez. Uczestnicy z zaangażowaniem korzystali z takich sprzętów jak: blazepood, bramki do pomiaru siły strzału, piłkarskiego billarda, mobilnego boiska do gry, cymbergaja, kul bubble soccer, mini golfa czy strzelnicy ASG. Odbyły się zajęcia nauki gry w szachy z trenerem i sędzią szachowym oraz na symulatorze szachowym. Pojawiły się konkurencje zręcznościowe i wytrzymałościowe z wykorzystaniem min.: refleksomierzy, rowerków treningowych, bieżni, ergometrów wioślarskich i kajakarskich, a także trenażerów kolarskich z funkcją smart, gdzie dzieci widziały swój wyścig na monitorze.

Mieliśmy również okazję wziąć udział w biegu na 5 km w ramach akcji RakReaton- gdzie każdy przebiegnięty kilometr to wsparcie finansowe dziecięcych oddziałów onkologicznych. Pokazaliśmy w ten sposób jak sport łączy ludzi, angażuje i pomaga.

Dzieci i młodzież mogły wziąć udział w zajęciach patriotyczno-historycznych. Uczestnicy mieli za zadanie ułożyć na czas puzzle nawiązujące do wydarzeń i postaci historycznych, lokalnych bohaterów zaangażowanych w sport i walkę o ojczyznę. Odbyły się też quizy historyczno-sportowe z drobnymi upominkami. W wielu lokalizacjach wydarzenie uświetniły występy młodych grup artystycznych, jak na przykład „Taniec z flagami” wykonany przez dziewczęta ze Szczekocina oraz występ młodych dziewczynek, które zaśpiewały piosenkę o niepodległości.

Akcję uświetniły prezentacje klubów sportowych, pokazy freestyle’u footballowego, zajęcia z samoobrony, jak i boksu olimpijskiego. Zadbano też o aspekt edukacyjny i przeprowadzono zajęcia z pomocy przedmedycznej. Podczas wydarzenia nie zabrakło też ambasadorów projektu i znanych sportowców.

„Dla dzieci możliwość spotkania prawdziwej gwiazdy sportu na żywo to wielkie wydarzenie, dające dużo motywacji i inspiracji do działania – podkreśla Rafał Wosik – Wierzymy, że takie wydarzenia pozwolą uwierzyć dzieciom w ich moc i zachęcą do aktywnego działania, zarówno w sporcie, jak i w życiu”.

W tegorocznym Dniu Sportu na orliku wzięli udział między innymi:

 • Magdalena Fularczyk-Kozłowska - mistrzyni olimpijska w wioślarstwie,
 • Anna Puławska –wicemistrzyni olimpijska i brązowa medalistka igrzysk olimpijskich,
 • Jakub Piątek - zawodnik rajdowy,
 • Bogdan Zając- drugi trener reprezentacji polski i reprezentant polski w piłce nożnej,
 • Mariusz Rzedzicki - dwukrotny mistrz polski w speed-ballu,
 • Kamil Drzewucki- polski football freestyler, jeden z pionierów tej sztuki w naszym kraju,
 • Marek Kujawski – mistrz świata w podnoszeniu sztangi leżąc,
 • Paweł Mróz – multimedalista mistrzostw polski w judo,
 • Łukasz Sekulski - zawodnik Wisły Płock,
 • Dawid Krzyżowski- mistrz Polski we freestyle football,
 • rugbiści mistrzów Polski w Rugby RC Orkan Sochaczew,
 • Leszek Kraczkiewicz - piłkarz ekstraklasy w drużynie Górnika Zabrze, Hutnika Kraków,
 • Artur Sejud - bramkarz legenda drużyny Wisły Płock,
 • Tomasz Potok - wielokrotny mistrz polski w biegach przełajowych,
 • Mateusz Pawleta – trzykrotny finalista mistrzostw polski w szachach do lat 7 i 8. mistrz województwa świętokrzyskiego do lat 10,
 • lokalni maratończycy z Grupy Biegowej Wybiegani.

Jak widać Dzień Sportu na Orliku 2022 to połączenie wyśmienitej sportowej zabawy w rodzinnej atmosferze, niezwykłej aktywnej przygody, wartości patriotycznych oraz inspiracji do działania i rozwoju. Mamy nadzieję, że takich akcji będzie w kolejnych latach jeszcze więcej.

Dzień Sportu na Orliku 2022 to projekt organizowany przez Fundację Orły Sportu, dofinansowany ze środków budżetu państwa, których dysponentem jest Ministerstwo Sportu i Turystyki.

Źródło informacji: Fundacja Orły Sportu

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 19.12.2022, 10:07
Źródło informacji Fundacja Orły Sportu
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Akademia
Komunikacji

Prowadzimy szkolenia oraz warsztaty dla mediów, biznesu, samorządów i instytucji. Oferujemy szkolenia indywidualne i grupowe w zakresie m.in. wystąpień publicznych, zarządzania kryzysowego, cyberbezpieczeństwa, przeciwdziałania dezinformacji.