Newsletter

Chińskie Narodowe Muzeum Jedwabiu otwiera najnowszą wystawę - Konwergencja cywilizacji: Dunhuang na Jedwabnym Szlaku

13.07.2023, 15:10aktualizacja: 13.07.2023, 15:14

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

PR Newswire/ China National Silk Museum
PR Newswire/ China National Silk Museum
Wystawa obejmuje 171 wspaniałych artefaktów związanych ze starożytnym miastem Dunhuang.

HANGZHOU, Chiny, 13 lipca 2023 /PRNewswire/ -- 12 lipca 2023 r. Chińskie Narodowe Muzeum Jedwabiu rozpoczęło obchody czwartego Tygodnia Jedwabnego Szlaku, dorocznego wydarzenia, które w tym roku odbywa się pod hasłem: „Jedwabne Szlaki: Długie drogi, wspólne cele”. Najważniejszym punktem wydarzenia jest wystawa tematyczna poświęcona Jedwabnemu Szlakowi, nosząca tytuł: „Konwergencja cywilizacji: Dunhuang na Jedwabnym Szlaku”. Obejmuje ona 171 wspaniałych artefaktów związanych ze starożytnym miastem Dunhuang.

Wystawę podzielono na następujące cztery sekcje: „Polityka, gospodarka i handel Dunhuang w czasach starożytnych”, „Społeczeństwo i życie w Dunhuang w czasach starożytnych”, „Milenijna przyjaźń między Dunhuang a prowincją Zhejiang” oraz „Jaskinie i malowidła ścienne w Dunhuang”, które ukazują wspaniałą przeszłość starożytnego miasta Dunhuang na Jedwabnym Szlaku z różnych perspektyw, w tym m.in. z perspektywy polityki, wojskowości, gospodarki, handlu i życia kulturalnego.

Położone na zachodnim krańcu korytarza Hexi miasto Dunhuang od czasów cesarza Wu z dynastii Han było węzłem komunikacyjnym Jedwabnego Szlaku i bramą do zachodnich regionów, przez którą można było zobaczyć tętniące życiem sceny odwiedzających emisariuszy i podróżujących kupców przepychających się między sobą. Na lądzie i na licznych statkach zawijających do portów żywo interpretowano chińską koncepcję dyplomatyczną pokoju i współpracy, otwartości i inkluzywności, wzajemnego uczenia się i obopólnych korzyści.

Kolejnym atrakcyjnym punktem wystawy jest przygotowana w galerii muzeum symulowana rekonstrukcja Jaskini 285 wchodzącej w skład kompleksu Jaskiń Mogao. Bogata w artystyczne i religijne elementy Jaskinia 285 oddaje ducha nie tylko buddyzmu, ale także taoizmu i braminizmu indyjskiego, żywo obrazując konwergencję wschodnich i zachodnich sztuk religijnych.

Oprócz wystawy w Dunhuang, tegoroczny Tydzień Jedwabnego Szlaku obejmie również serię wykładów Dunhuang Stories, kolorowankę z motywem Jedwabnego Szlaku, wystawę malarstwa pn. „Jedwabne Szlaki w oczach młodych” i wiele innych. Ponadto zorganizowane zostanie Sympozjum Jedwabiu i Jedwabnych Szlaków, które zgromadzi dyrektorów muzeów i badaczy z Francji, Tajlandii, Uzbekistanu, Hiszpanii, Włoch, Węgier i Chin, którzy zostali zaproszeni do wymiany pomysłów i doświadczeń w zakresie nowych trendów w kuratorstwie muzealnym oraz Dunhuang i Jedwabnych Szlaków. W związku z sympozjum, Forum Kuratorów zorganizuje wizyty w różnych muzeach tematycznych w Hangzhou i Ningbo, co pozwoli uczestnikom na zapoznanie się z szeroko uznanymi wystawami i przeprowadzenie specjalistycznej wymiany poglądów z kuratorami.

Zdjęcie - https://mma.prnewswire.com/media/2152711/The_exhibition_gallery.jpg 

Źródło: China National Silk Museum 

Źródło informacji: PR Newswire

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 13.07.2023, 15:10
Źródło informacji PR Newswire
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ