Newsletter

Ludzie i kultura

Czeski spektakl „Łaskawe” na Festiwalu VIA CARPATIA w Olsztynie

07.10.2021, 13:23aktualizacja: 07.10.2021, 13:31

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie (1)
Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie (1)
Trwa Międzynarodowy Festiwal Teatralny VIA CARPATIA w Teatrze Jaracza w Olsztynie.

W najbliższą sobotę (9 października) artyści z czeskiego Teatru pod Palmovkou zaprezentują fenomenalny spektakl „Łaskawe” według Jonathana Littela w reżyserii Michała Langa. To adaptacja arcydzieła światowej literatury, a jednocześnie jednej z najbardziej kontrowersyjnych powieści XXI wieku. Dawno żadna książka nie wywołała tak gorących komentarzy, pochwał i skandalu.

Przedstawienie jest niezwykle mocną opowieścią o młodym, wykształconym człowieku, który zostaje esesmanem i bierze udział w skomplikowanej machinie Zagłady.

Po spektaklu, około godziny 21:00 odbędzie się panel dyskusyjny na temat języka nienawiści z udziałem Michala Langa, reżysera spektaklu, dyrektora Teatru pod Palmovkou i Piotra Niemczyka, eksperta z zakresu bezpieczeństwa, autora książki „Pogarda. Dlaczego rośnie liczba przestępstw z nienawiści w Polsce". Moderator Jacek Wakar - krytyk teatralny, dziennikarz.

BILETY NA WYDARZENIE DOSTĘPNE: KLIKNIJ, ABY ZAKUPIĆ BILET.

Festiwal VIA CARPATIA potrwa do 23 października, planowane są jeszcze pokazy spektakli z Litwy i Węgier.

16 października (sobota) o godz. 18:00 Teatr Mały z Wilna zaprezentuje sztukę Mariusa Ivaškievičiusa „Madagaskar” w reżyserii Rimasa Tuminasa.

Spektakl opowiada o pomyśle z 20-lecia międzywojennego, by przenieść Litwinów na Madagaskar i tam założyć kolonię. Twórcy odwołując się do stereotypów narodowych (m.in. uprzedzeń wobec sąsiadów) tworzą gorzko-ironiczny obraz swojego narodu. Przedstawienie jest wystawiane z powodzeniem od 2004 roku, otrzymało wiele nagród.

Po spektaklu, około godziny 21:00 odbędzie się spotkanie na temat litewskiego teatru, które poprowadzi Jacek Wakar.

BILETY DOSTĘPNE: Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie - zakup biletów online - wybór terminu

23 października (sobota) o godz. 19:00 Teatr Maladype z Budapesztu wystawi „Sierpień” na podstawie „Ulicy Krokodyli” Brunona Schulza w reżyserii Zoltána Balázsa.

Reżyser przekłada metafory językowe Schulza na obrazy, język ciała, ruchu, gest, co uplastycznia genialna gra aktorów. Spektakl silnie oddziałuje na uczucia niezależnie od tego, czy ktoś zna czy nie twórczość Schulza.

BILETY DOSTĘPNE: Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie - zakup biletów online - wybór terminu

Teatr Jaracza zaprasza też na dodatkowe wydarzenie - projekcję spektaklu „Yvonne” na podstawie „Iwony księżniczki Burgunda” Witolda Gombrowicza w reżyserii Zoltána Balázsa z Teatru Maladype z Budapesztu.

Przedstawienie to wygrało Grand Prix na Festiwalu Gombrowiczowskim w Radomiu.

Spektakl pokazuje groteskowy obraz społeczeństwa uwikłanego w konwenanse ograniczające prawa jednostki. Książę Filip pod wpływem spotkania z Yvonne zaczyna kwestionować różne ograniczenia i przyjęte normy. Yvonne wywołuje również zaskakujące reakcje kolejnych członków dworu.

Projekcja spektaklu 23 października (sobota) o godz. 17:00, wstęp wolny.

Patronat Honorowy nad Festiwalem VIA CARPATIA objął prof. dr hab. Piotr Gliński, Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Źródło informacji: Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 07.10.2021, 13:23
Źródło informacji Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ