Newsletter

Ludzie i kultura

Dzielni Galowie powracają w kolejnej przygodzie zatytułowanej „Asteriks i Gryf”

27.10.2021, 08:30aktualizacja: 27.10.2021, 08:31

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Wydawnictwo Egmont (1)
Wydawnictwo Egmont (1)
W najnowszym tomie komiksu, Asteriks i Obeliks wyruszą w długą podróż do dzikiej i zamarzniętej krainy Sarmatów, aby odnaleźć tajemniczego i przerażającego Gryfa. To piąty album stworzony przez francuski duet – scenarzystę Jean-Yvesa Ferriego i rysownika Didiera Conrada. Premierę tomu „Asteriks i Gryf” wydawnictwo Egmont zaplanowało na 28 października br.

Pewnego dnia Panoramiks otrzymuje od wilczego posłańca wiadomość, że jego dawny kolega szaman Akiedystrava jest w niebezpieczeństwie. Asteriks i Obeliks wraz z druidem Panoramiksem wyruszają w długą podróż do dziewiczej i, jak okiem sięgnąć, zamarzniętej krainy Sarmatów, aby wspomóc starego przyjaciela. W tym samym kierunku podąża też oddział „odważnych” Rzymian z misją schwytania tajemniczego i przerażającego stworzenia, Gryfa, dzięki któremu Juliusz Cezar mógłby zapunktować u rzymskiego suwerena. Zapowiada się naprawdę ciekawa przygoda.

Po „Asteriksie u Piktów” w 2013, „Papirusie Cezara” w 2015, „Asteriksie w Italii” w 2017 i „Córce Wercyngetoryksa” w 2019, duet Jean-Yves Ferri i Didier Conrad stworzył wspólnie piąty album, który jest kontynuacją serii stworzonej ponad 60 lat temu przez René Goscinny’ego i Alberta Uderzo. Największy światowy sukces wydawniczy - ponad 385 milionów sprzedanych albumów w 111 językach i dialektach - wzbogacił się tym samym o 39 epizod, którego pierwszy nakład to 5 milionów egzemplarzy. 

W albumie „Asteriks i Gryf”, którego akcja dzieje się na zajmowanym przez Sarmatów obszarze położonym pomiędzy Rosją, Mongolią i Kazachstanem, można odnaleźć klasyczne kody westernu: szerokie, otwarte przestrzenie, bohaterów przybyłych z daleka pomagających niewinnym „dzikusom”, którzy cierpią z powodu zwycięskiego pochodu wrogiej armii... tyle że na Wschodzie! Zatem ten tom przygód dzielnych Galów można nazwać easternem. Didier Conrad, rysownik, tak opowiada o pracy nad albumem:

„Przepis jest prosty: piękna sceneria, przygoda, akcja na koniu i nieprzyjazna przyroda! Kiedy mówimy o Zachodzie, myślimy o niezmierzonych dziewiczych przestrzeniach. To je od razu widać, kiedy ogląda się stare filmy Johna Forda i innych Howardów Hawkesów. Oto prawdziwe wyzwanie dla projektanta, którym jestem: jak uczcić te filmy, które pochłaniałem od dzieciństwa, jak oddać hołd temu kultowemu wizerunkowi kowboja ścigającego Indian w scenerii Wielkiego Kanionu… Ale bez Wielkiego Kanionu! W każdym razie mam nadzieję, że udało mi się przenieść na papier te wspaniałe doznania, których wszyscy możemy doświadczyć w obliczu tradycyjnego westernu”.

A tak obecność tajemniczego Gryfa w tym epizodzie wyjaśnia scenarzysta, Jean-Yves Ferri:

„Gryf w albumie to zwierzęcy totem szamana. Krystalizuje nieco ignorancję Rzymian i fantazyjny sposób, w jaki wyobrażają sobie faunę w świecie, dla nich wciąż w dużej mierze niezbadanym. Nawet z ciałem lwa i głową orła Gryf początkowo wydawał im się nie bardziej nieprawdopodobny niż żyrafa czy nosorożec”. 

„Asteriks i Gryf” to pierwszy album, nad którym Jean-Yves Ferri i Didier Conrad pracowali już pod nieobecność i bez opieki mistrza Alberta Uderzo. 

Seria francuskich komiksów, wymyślona w 1959 roku przez scenarzystę i mistrza humoru René Goscinny’ego oraz rysownika Alberta Uderzo, od chwili premiery w październiku 1959 roku na łamach magazynu „Pilote” podbiła serca najpierw Francuzów i Belgów, a potem – stopniowo – reszty świata, stając się jednym z fenomenów kultury popularnej XX wieku.  

Więcej informacji: https://wydawnictwoegmont.pl/aktualnosci/asteriks-i-gryf/

 KONTAKT:

e-mail: magdalena.lazur@egmont.pl 

Źródło informacji: Wydawnictwo Egmont
 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 27.10.2021, 08:30
Źródło informacji Wydawnictwo Egmont
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ