Newsletter

Equinor i Polenergia otwierają pierwszą w Polsce wystawę o morskiej energetyce wiatrowej

21.06.2024, 08:30aktualizacja: 21.06.2024, 09:28

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Equinor, Polenergia (1)
Equinor, Polenergia (1)
„Bałtyk. Morze zielonej energii” to pierwsza w Polsce wystawa poświęcona morskiej energetyce wiatrowej. Ekspozycja powstała w Ośrodku Kultury Morskiej, oddziale Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku. Za realizacją nowej atrakcji turystycznej zlokalizowanej w ścisłym centrum Starego Miasta stoją Equinor i Polenergia - firmy energetyczne, które wspólnie rozwijają na Morzu Bałtyckim trzy farmy wiatrowe o łącznej mocy do 3000 MW.

Wystawa „Bałtyk. Morze zielonej energii” pokazuje proces powstawania wiatru, historię jego wykorzystania i ogromny potencjał Morza Bałtyckiego, który służy rozwojowi morskiej energetyki wiatrowej. Narratorką najważniejszej części ekspozycji została Krystyna Czubówna. Serce wystawy to interaktywna makieta, która przybliża kolejne etapy budowy farm wiatrowych na morzu.

„Morskie farmy wiatrowe zmienią oblicze polskiej energetyki i polskiej gospodarki. Ich szybki rozwój będzie w najbliższych latach jednym z najważniejszych tematów debaty publicznej. Ogromnie się cieszę, że dzięki współpracy z Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku możemy przybliżyć ten temat szerokiej publiczności. Wystawa „Bałtyk. Morze zielonej energii” jest nie tylko opowieścią o projektach wiatrowych, które realizujemy na Morzu Bałtyckim, ale także historią polskiej transformacji energetycznej, w której główne role odgrywać będą niedługo wiatr, woda i najnowsze technologie” - mówi Iwona Sierżęga, członkini zarządu Polenergia S.A.

Podczas zwiedzania wystawy zobaczyć można m.in. zdjęcia i filmy pokazujące rozwój morskiej energetyki wiatrowej. Ekspozycja prezentuje też szereg unikalnych eksponatów, przekazanych organizatorom przez kluczowych dostawców komponentów dla morskich farm wiatrowych Bałtyk. To m.in. fragmenty kabli morskich, modele statków czy wentylator stacji transformatorowej.

Projekty Bałtyk, realizowane przez Equinor i Polenergię, zasilą zieloną energią ponad 4 miliony polskich gospodarstw domowych. Najbardziej zaawansowane projekty, Bałtyk 2 i 3, o łącznej mocy 1440 MW, są na etapie uzyskiwania pozwoleń na budowę. Jeszcze w tym roku planowane jest podjęcie prac przygotowawczych w części lądowej oraz rozpoczęcie budowy bazy serwisowej w Łebie.

„Equinor posiada bogate doświadczenie w rozwijaniu projektów morskich farm wiatrowych na całym świecie. W Polsce offshore to nowy sektor, który ma strategiczne znaczenie dla postępu gospodarczego i bezpieczeństwa energetycznego naszego kraju. Chcemy przybliżyć odwiedzającym wystawę tę szybko rozwijającą się branżę energetyki. Z tej potrzeby i chęci powstała wystawa >>Bałtyk. Morze zielonej energii<<, która dostarczy wiedzy na temat wykorzystania zasobów naturalnych do wytworzenia energii z morskich farm wiatrowych. Jestem przekonany, że wystawa zainspiruje odwiedzających Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku do dalszego rozwoju tej nowej i fascynującej dziedziny energetyki” - mówi Michał Jerzy Kołodziejczyk, prezes zarządu Equinor w Polsce.

Wystawa zlokalizowana jest na trzecim piętrze Ośrodka Kultury Morskiej, oddziału Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku przy ul. Tokarskiej 21/25. Jej zwiedzanie dostępne jest w godzinach otwarcia muzeum. Za projekt i wykonanie wystawy odpowiada firma Projekt 007.

Wystawa „Bałtyk. Morze zielonej energii” to kolejne miejsce na Pomorzu opisujące budowę morskich farm wiatrowych. W zeszłym roku Equinor i Polenergia otworzyły w Łebie pierwsze w Polsce stacjonarne centrum informacji o morskich farmach wiatrowych. To miejsce, w którym można uzyskać kompleksową wiedzę o inwestycjach realizowanych ramię w ramię przez specjalistów i specjalistki z Polski i Norwegii.

Źródło informacji: Polenergia

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 21.06.2024, 08:30
Źródło informacji Polenergia
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ