Newsletter

Gala Derby na Torze Służewiec: sportowe emocje i prawdziwe święto mody w samym sercu stolicy

08.07.2024, 16:45aktualizacja: 09.07.2024, 10:01

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Fot. PAP/C. Piwowarski (1)
Fot. PAP/C. Piwowarski (1)
Tradycyjnie w pierwszą niedzielę lipca na legendarnym Torze Wyścigów Konnych Służewiec odbyła się Gala Derby, jedno z najważniejszych wydarzeń w polskim kalendarzu wyścigowym. Wielotysięczny tłum z zapartym tchem kibicował swoim faworytom startującym w dziesięciu rywalizacjach, w tym tej najważniejszej i jubileuszowej - 80. Westminster Derby, czyli słynnym wyścigu o błękitną wstęgę dla trzyletnich koni pełnej krwi angielskiej.

Tegoroczny sezon na warszawskim Torze Służewiec jest pełen jubileuszy: przepiękny i wręcz tonący w zieleni obiekt świętuje 85. rocznicę swego powstania, a dodatkowo w minioną niedzielę, po raz 80. rozegrała się na nim gonitwa Derby, czyli jeden z najważniejszych, dorocznych wyścigów. Pięcioletnia różnica pomiędzy obydwoma jubileuszami jest związana z tragiczną historią Warszawy i samego Toru, którego działalność została zawieszona na okres drugiej wojny światowej.

„To miejsce łączące przeszłość z przyszłością i jeden z symboli stolicy - kompleks budynków otwarto w 1939 roku i była to wówczas największa i najnowocześniejsza infrastruktura tego typu w Europie. Obiekt, stanowiący wizytówkę przedwojennego miasta, był następnie świadkiem heroicznej walki podczas Powstania Warszawskiego, a dziś ponownie dostarcza niezapomnianych wrażeń i emocji zarówno warszawiakom, jak i gościom z całego kraju i świata” - przekonuje Dominik Nowacki, dyrektor Toru Służewiec.

Gala Derby oraz gonitwa Westminster Derby to gwarancja fascynującej rywalizacji, pięknych zwycięstw i niepowtarzalnych emocji. Tym razem drogocenna błękitna wstęga trafiła na grzbiet Magnezji dosiadanej przez Pera-Andersa Graberga i trenowanej przez Macieja Janikowskiego, dla którego było to już drugie z rzędu zwycięstwo w Derby i szóste w 55-letniej karierze.

Westminster Derby to gonitwa dedykowana trzyletnim koniom pełnej krwi angielskiej, rozgrywana w Polsce na dystansie 2400 m. Zwycięstwo w niej uważane jest za najbardziej miarodajny wskaźnik selekcji koni wyścigowych. Najważniejsze i najstarsze Derby są rozgrywane na angielskim torze w Epsom.

Jubileuszową gonitwę Westminster Derby poprzedziły m.in.: Nagroda Novary (gonitwa dla trzyletnich klaczy pełnej krwi angielskiej), Memoriał Fryderyka Jurewicza (gonitwa międzynarodowa dla trzyletnich i starszych koni pełnej krwi angielskiej), UAE President Cup Central European Arabian Derby (gonitwa międzynarodowa dla czteroletnich koni czystej krwi arabskiej) i Nagroda Prezesa Totalizatora Sportowego (gonitwa międzynarodowa dla czteroletnich i starszych koni pełnej krwi angielskiej). Tę ostatnią, z pulą nagród wynoszącą niemal 150 tys. złotych, wygrała Miss Dynamite pod dżokejem Václavem Janáčkiem.

„Pomimo iście brytyjskiej, deszczowej pogody frekwencja tradycyjnie dopisała: na Torze pojawiły się tysiące gości: zarówno zapalonych miłośników wyścigów konnych, pojawiających się tu w niemal każdy weekend sezonu, jak i rodziny z dziećmi i grupy przyjaciół, które chciały po prostu spędzić wspaniały dzień w cudownych okolicznościach przyrody, w miejscu pełnym atrakcji i pozwalającym na aktywny wypoczynek” - tłumaczy Artur Kapelko, członek zarządu Totalizatora Sportowego, mecenasa Toru Wyścigów Konnych Służewiec.

Stałymi elementami corocznej Gali Derby są też unikalny styl i moda wyścigowa. Ten dzień to znakomita okazja dla osób lubiących eksperymentować ze strojem, aby zaprezentować się w nieszablonowych, wyjątkowych stylizacjach. Podczas całodniowego wydarzenia można było skorzystać ze specjalnej strefy mody wyścigowej, a także wziąć udział w konkursie na najpiękniejszą stylizację w kapeluszu, organizowanym przez Damosferę. Tor Służewiec to również idealne miejsce dla najmłodszych gości, dla których przygotowywane są niezliczone atrakcje i zabawy.

„Wytworne kreacje i nadzwyczajne kapelusze pań, eleganckie garnitury panów, piękne konie, doskonała atmosfera - to wszystko tworzy wyjątkową aurę tego miejsca zarówno podczas Gali Derby, jak i w każdym innym dniu bogatego harmonogramu wyścigów konnych na warszawskim Służewcu” - dodaje Dominik Nowacki.

Przez najbliższe dwa tygodnie wyścigi konne rozgrywane będą na sopockim Hipodromie, jednak powrócą do stolicy już niebawem: kolejny dzień wyścigowy na Torze Służewiec 27 lipca, w połowie sierpnia miłośnicy królewskiego sportu będą mogli obejrzeć na Służewcu Dzień Arabski, a pod koniec miesiąca gonitwę St. Leger, natomiast w październiku odbędzie się na Torze kultowa Wielka Warszawska, która w 2023 roku uzyskała status Listed, czyli „znak jakości” przyznawany przez European Pattern Committeee. Podnosi on rangę tego wyścigu do wysokiego, międzynarodowego poziomu.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 08.07.2024, 16:45
Źródło informacji PAP MediaRoom
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ