Newsletter

Ludzie i kultura

„Gdy milkną oklaski. Opowieści weteranów polskiego sportu”. Premiera książki w Centrum Olimpijskim

29.11.2021, 13:31aktualizacja: 29.11.2021, 13:36

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Fot. Fundacja Instytut Łukasiewicza (1)
Fot. Fundacja Instytut Łukasiewicza (1)
Jak wspominają początki swojej kariery ikony polskiego olimpizmu? Czy chętnie wracają do czasów, gdy osiągali największe sukcesy? Jaką rolę dziś odgrywa w ich życiu aktywność fizyczna? Mistrzowie sprzed lat odpowiadają na te pytania w najnowszej książce Macieja Zdziarskiego „Gdy milkną oklaski. Opowieści weteranów polskiego sportu”, która właśnie ukazała się nakładem Fundacji Instytut Łukasiewicza. Premiera książki odbyła się w Centrum Olimpijskim.

„Niezwykle się cieszę, że Instytut Łukasiewicza po raz kolejny zaangażował się w przedsięwzięcie upowszechniające historię polskiego sportu. Ta wybitna publikacja promuje ruch olimpijski i ukazuje znaczenie aktywności fizycznej, która jest tak bardzo potrzebna zwłaszcza teraz, w okresie pandemii” - podkreślił Andrzej Kraśnicki, prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego.

Zbiór wywiadów „Gdy milkną oklaski...” wstępem poprzedził Ryszard Czarnecki, członek Prezydium Zarządu PKOl. „Cieszę się, że mogłem uczestniczyć w przygotowaniu tej książki, bo do zbioru wywiadów trafiły rozmowy z osobami, które są bliskie mnie osobiście. Jesteśmy winni pamięć wszystkim tym, dzięki którym rozbrzmiewał Mazurek Dąbrowskiego, a polska flaga mogła powiewać w górze” - mówił Ryszard Czarnecki podczas premiery książki.

Jednym z rozmówców Macieja Zdziarskiego jest Mieczysław Nowicki, wiceprezes PKOl, zdobywca dwóch medali w kolarstwie szosowym: srebra w jeździe drużynowej na czas oraz brązu indywidualnie w wyścigu ze startu wspólnego. Wśród bohaterów publikacji są także utytułowani szermierze: Egon Franke i Janusz Różycki. W Tokio (1964) wspólnie wywalczyli olimpijskie srebro w drużynie, a na tych samych igrzyskach Egon Franke został indywidualnym mistrzem świata we florecie. Do zbioru trafiły ponadto rozmowy z poczwórnym mistrzem olimpijskim Robertem Korzeniowskim, dwukrotną mistrzynią olimpijską Renatą Mauer i mistrzem olimpijskim Jerzym Rybickim oraz olimpijczykami: tenisistą stołowym Leszkiem Kucharskim i hokeistą ks. Pawłem Łukaszką. Sporty drużynowe reprezentują także utytułowani siatkarze: Piotr Gruszka i Magdalena Śliwa.

„Sukcesy moich bohaterów zapisały się w pamięci kibiców najczęściej jako krótka chwila, jeden kadr: moment przekroczenia mety, kluczowa akcja meczu, radość na olimpijskim podium. Świadectwa sportowców pokazują jednak, jak wiele czasu, trudu i determinacji potrzeba, by do tych pięknych chwil doprowadzić - i co przeżywa zawodnik, któremu się to nie powiedzie - podkreśla Maciej Zdziarski.

Książka jest kontynuacją ubiegłorocznej publikacji „Gdy milkną oklaski. Życie na sportowej emeryturze - wywiady z mistrzami”, a także cyklu „Seniorze, trzymaj formę!”, który ukazywał się w latach 2015-2019. Bohaterami książek Instytutu Łukasiewicza są niezwykli ludzie, którzy tworzyli historię polskiego sportu po drugiej wojnie światowej.

Wydanie książki „Gdy milkną oklaski. Opowieści weteranów polskiego sportu” jest współfinansowane ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki. Partnerami projektu są Totalizator Sportowy oraz PKO Bank Polski. Bezpłatne egzemplarze publikacji właśnie trafiły do 400 uniwersytetów trzeciego wieku oraz klubów seniora w całej Polsce.

Źródło informacji: Fundacja Instytut Łukasiewicza

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 29.11.2021, 13:31
Źródło informacji Fundacja Instytut Łukasiewicza
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ