Newsletter

Ludzie i kultura

Grudziądz: Dom Handlowy Korzeniewskich w rękach miasta?

17.02.2021, 10:26aktualizacja: 17.02.2021, 10:28

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Fot. UM Grudziądz
Fot. UM Grudziądz
Wyjątkowe miejsce na mapie Grudziądza ma szansę odzyskać swój dawny blask. Prezydent Maciej Glamowski zabiega o to, by Dom Towarowy Korzeniewskich przy ul. Rynek 22-24 stał się własnością miasta i by mieszkańcy mogli ponownie z niego korzystać.

Informację o planach dotyczących zabytkowego budynku Prezydent Maciej Glamowski przedstawił podczas dzisiejszej konferencji prasowej. W spotkaniu uczestniczył także Radny Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego Michał Czepek, Radni Rady Miejskiej: Róża Lewandowska, Mariusz Żebrowski, Tomasz Smolarek, Paweł Napolski, Grzegorz Miedzianowski oraz z ramienia MPGN Dyrektor ds. technicznych i obrotu nieruchomościami Mariusz Plutowski

XX-wieczna kamienica, znajdująca się na Rynku w miejscu trzech połączonych ze sobą budynków, jeszcze kilkadziesiąt lat temu tętniła życiem. W tamtych czasach był to najnowocześniejszy dom handlowy na Pomorzu. Podczas działań wojennych w 1945 r. kamienicę strawił pożar, jednak dzięki żelbetonowej konstrukcji szkieletu był w ogólnie dobrym stanie technicznym. Został odbudowany z uproszczeniem form i detali w 1948-1950. W latach 1972-1990 w budynku mieściła się siedziba Klubu Międzynarodowej Prasy i Książki. Od lat 90. XX wieku we wnętrzu budynku działalność handlową prowadziły prywatne firmy różnych branż.

    – 15 lat temu planowano funkcje gastronomiczną w piwnicach, które są bardzo bogate i świetnie dostosowane do potrzeb współczesnych lokali gastronomicznych. Natomiast na ostatnim piętrze, na dachu, zaprojektowano kawiarenkę i najpewniej te funkcje dla tego budynku pozostaną (…). Rolą samorządu jest wymyślić takie funkcje, które by łączyły zarówno funkcje komercyjne, jak i społecznych – mówił Radny Sejmiku Województwa Kujawko-Pomorskiego Michał Czepek.

Dom Towarowy Korzeniewskich w ostatnim czasie wyglądał na opuszczony, pozostając w rękach prywatnego właściciela. Jednak dzięki staraniom władz miasta i spółki Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Nieruchomościami, już niedługo wyjątkowy budynek zacznie tętnić życiem.

    – Cieszę się, że będzie tutaj nowe życie i dlatego chciałbym poprosić mieszkańców żeby zgłaszali swoje pomysły na temat zagospodarowania tego obiektu. Myślę, że każdy pomysł jest godny rozważenia, dlatego będziemy szeroko konsultować z mieszkańcami wykorzystanie tej wolnej przestrzeni – mówił Prezydent Grudziądza Maciej Glamowski.

Prezydent podkreślił, że zależy mu na dialogu z mieszkańcami, dlatego zaprasza do przesyłania swoich sugestii dotyczących przeznaczenia budynku na Rynku poprzez platformę dostępną na stronie tutaj.

Zgłoszenia, uwagi, sugestie i komentarze można zostawiać na wspomnianej platformie do niedzieli, 28 lutego, do północy. Wyniki zostaną przedstawione mieszkańcom, a przyszły cel przeznaczenia budynku będzie także determinował możliwość pozyskania środków zewnętrznych na jego przystosowanie.

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 17.02.2021, 10:26
Źródło informacji Grudziądz
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ