Newsletter

Jak eksponować dzieła sztuki i projektować przestrzeń – na przykładzie przygotowań do wystawy w Zamku Królewskim w Warszawie pt. „Caravaggio i inni mistrzowie. Arcydzieła z Fundacji Roberta Longhiego”

20.10.2021, 08:20aktualizacja: 20.10.2021, 08:22

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Caravaggio - „Chłopiec gryziony przez jaszczurkę”
Caravaggio - „Chłopiec gryziony przez jaszczurkę”
To pierwsze tego typu spotkanie, które ma odkryć kulisy przygotowań do otwarcia w Zamku Królewskim w Warszawie wystawy „Caravaggio i inni mistrzowie. Arcydzieła z Fundacji Roberta Longhiego” (wernisaż – 10 listopada 2021 r.). Hitem prezentacji będzie niewątpliwie obraz Caravaggia „Chłopiec gryziony przez jaszczurkę”, któremu towarzyszyć ma 40 płócien artystów z Włoch i Europy Północnej XVI i XVII w.

Spotkanie koncentrować się będzie na kilku podstawowych dla scenografii pokazu wątkach: aranżacji przestrzeni, oświetleniu, miejscu i kolorystyce.

„(...) Działamy w zabytkowej przestrzeni, którą musimy przygotować do odpowiedniej ekspozycji największych dzieł sztuki” – mówi Paweł Martosz, kierownik Działu Organizacji Wystaw Zamku Królewskiego w Warszawie.

„Architektura sal zamkowych wymagała wprowadzenia dodatkowych, wolnostojących ścian, które dzieląc przestrzeń, tworzą odpowiedni nastrój, umożliwiają bliższy kontakt z obrazami i wzajemne relacje między nimi (…). Zaproponowana scenografia, ściśle powiązana z odpowiednim prowadzeniem światła, pozwoli widzom na zanurzenie się w świecie malarstwa Caravaggia i innych mistrzów baroku” – zdradza Żaneta Govenlock, autorka scenografii wystawy.

Jednym z największych wyzwań prezentacji jest odpowiednie wyeksponowanie bohatera wystawy – obrazu Caravaggia „Chłopiec gryziony przez jaszczurkę”. Poprzez umiejętne umieszczenie i precyzyjne oświetlenie dzieła, jego obecność będzie zauważalna już od chwili wejścia na ekspozycję. Obraz ma być pokazany w osobnej, poświęconej mu sali, co dodatkowo ułatwi do niego dostęp wszystkim widzom.

Dzieło Caravaggia otaczać będą ściany i sufit w kolorze zgaszonego granatu oraz podłoga w czerni. Zastosowane kolory podkreślą walory wyjątkowego malarstwa; poprowadzenie koloru we wnętrzach wyznaczy także obszary tematyczne na wystawie.

Prezentowane dzieła pochodzą z kolekcji zgromadzonej przez Roberta Longhiego (1890-1970), włoskiego historyka sztuki, autora fundamentalnych opracowań na temat twórczości Caravaggia i kuratora wystaw jej poświęconych, jednego z najwybitniejszych znawców tematu. Obecnie kolekcja jest własnością Fundacji Historii Sztuki Roberta Longhiego (Fondazione di Studi di Storia dell’Arte Roberto Longhi) z siedzibą we Florencji.

Spotkanie prasowe w Zamku Królewskim w Warszawie - 22 października 2021 r., godz. 11:00

Akredytacja na spotkanie prasowe do 21.10.2021 do godz. 16:00 pod adresem: iwitkowska@zamek-krolewski.pl

Źródło informacji: Zamek Królewski w Warszawie - Muzeum

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 20.10.2021, 08:20
Źródło informacji Zamek Królewski w Warszawie - Muzeum
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Akademia
Komunikacji

Prowadzimy szkolenia oraz warsztaty dla mediów, biznesu, samorządów i instytucji. Oferujemy szkolenia indywidualne i grupowe w zakresie m.in. wystąpień publicznych, zarządzania kryzysowego, cyberbezpieczeństwa, przeciwdziałania dezinformacji.