Newsletter

Jak nosić pierścionek?

29.03.2023, 14:35aktualizacja: 29.03.2023, 14:45

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Adobe Stock
Adobe Stock
Pierścionki to biżuteria, którą ma chyba każda, albo prawie każda, kobieta. Najpopularniejsze są oczywiście te zaręczynowe oraz obrączki, jednak warto nosić też pierścionki jako ozdoby na innych palcach dłoni. Wbrew pozorom, dobrze dobrane mogą być idealnym dopełnieniem stylizacji.

Pierścionki mogą być wykonane z różnych kruszców i mieć różne kształty. Wiele różnych modeli jest np. w ofercie Lilou (https://lilou.pl/pl/sklep/bizuteria/pierscionki/pierscionki-zlote-585.html). Oczywiście najczęściej kobiety noszą pierścionki zaręczynowe i obrączki. Styliści i miłośnicy mody zachęcają jednak, by nosić je na każdym palcu i traktować je jako istotną ozdobę.

Jak nosić pierścionek zaręczynowy?

Na jakim palcu nosi się pierścionek zaręczynowy? To zależy od kraju i jego tradycji. W Polsce niegdyś nosiło się go na lewej dłoni, obecnie odwrotnie - nosi się go na palcu serdecznym prawej dłoni. Co wpłynęło na to, jak dziś się nosi pierścionek zaręczynowy? Przed powstaniem styczniowym na prawej ręce wdowy nosiły obrączki ślubne. Gdy podczas walki Polacy ponieśli klęskę, mężatki postanowiły również przełożyć swoje pierścionki na prawą dłoń, solidaryzując się tym samym z kobietami, których mężowie polegli. I tak zostało do dziś. Przyjmuje się też, że pierścionek zaręczynowy przygotowuje palec serdeczny do założenia w przyszłości obrączki.

Później, na tym palcu pojawia się ślubna obrączka. Co wtedy? Wówczas albo nosi się pierścionek zaręczynowy i obrączkę razem na prawym palcu serdecznym lub przekłada się go na lewą dłoń.

Co ciekawe, w wielu krajach na świecie, jest zwyczaj noszenia pierścionka zaręczynowego na lewej dłoni. To także nie jest przypadek i wywodzi się ze starożytnej Grecji. Uważali oni bowiem, że żyła palca serdecznego lewej dłoni prowadzi do serca.

Z kolei np. na Węgrzech nie ma pierścionka zaręczynowego. Mężczyzna wręcza kobiecie obrączkę, którą przekłada się z lewej ręki na prawą podczas ślubu.

Pierścionki noszone na kciuku - co oznaczają?

Pierścionki na kciuku noszą kobiety, które lubią bawić się modą, są otwarte na nowości i chętnie eksperymentują, jeśli chodzi o ubrania i biżuterię. Założenie obrączki na kciuk oznacza też ślub z osobą tej samej płci. Bardzo często finezyjne ozdoby na tym palcu mają osoby młode, które chcą tym samym wyrazić przynależność do subkultury lub swoją indywidualność.

Palec wskazujący - czy na nim też nosi się pierścionki?

Przyjmuje się, że na palcu wskazującym pierścionki noszą osoby, które chcą (czasem może podświadomie) podkreślić swoją wyjątkowość. Jak się okazuje zakładanie pierścionka na ten palec może poprawiać samoocenę i dodawać pewności siebie. Co ciekawe, ortodoksyjni Żydzi zakładają na ten palec pierścionek zaręczynowy.

Kto nosi pierścionki na palcu środkowym?

Noszenie pierścionków na palcu środkowym, tak samo jak w przypadku palca wskazującego dodaje pewności siebie. W Chinach uznaje się, że noszenie pierścionka na środkowym palcu pozwala zachować w życiu równowagę i harmonię. Ma on również pomagać w odróżnieniu tego, co jest dobre, a co złe.

Pierścionek na małym palcu

Dawniej na mały palec zakładało się rodowe sygnety oraz pierścienie mające wyjątkowe znaczenie. W niektórych grupach społecznych uznaje się, że kobieta, która na ten palec zakłada ozdobę jest otwarta seksualnie. Obecnie kobiety, które zakładają na ten palec biżuterię, raczej chcą się wyróżnić i rzadko kierują się sentymentem co do niej.

Więcej na: https://lilou.pl/ 

Źródło informacji: lilou.pl
 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 29.03.2023, 14:35
Źródło informacji lilou.pl
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii