Newsletter

Ludzie i kultura

Jak Republika Federalna odkryła się na nowo na wystawie "documenta"

16.06.2021, 17:23aktualizacja: 16.06.2021, 17:30

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

„documenta. Polityka i sztuka” od 18 czerwca 2021 w Niemieckim Muzeum Historycznym.

Wystawa documenta, która stała się najważniejszą wystawą sztuki w Niemczech, zawdzięcza swój rozwój nie tylko politycznemu wymiarowi: zerwaniu z narodowym socjalizmem i tworzeniu się bloków w czasie zimnej wojny. Choć starała się zdystansować od nazistowskiej polityki kulturalnej, nie chciała otwarcie zajmować się narodowosocjalistyczną przeszłością. Równocześnie jej politycznie umotywowana prozachodnia orientacja oznaczała zdecydowane odejście od socjalistycznej sztuki „bloku wschodniego”. 

Wystawa Niemieckiego Muzeum Historycznego documenta. Polityka i sztuka” (18 czerwca 2021 - 09 stycznia 2022) to pierwsza ekspozycja, która w oparciu o historię słynnej wystawy w Kassel dokonuje analizy różnorodnych interakcji pomiędzy polityką i sztuką w społeczeństwie niemieckim po 1945 roku.  

Prof. dr Raphael Gross, dyrektor Niemieckiego Muzeum Historycznego:documenta zawsze była czymś więcej niż tylko wspaniałym pokazem sztuki. Wraz z nią, wyklęty do 1945 roku modernizm stał się ulubioną epoką młodej Republiki Federalnej. Sztuka nowoczesna posłużyła wczesnym twórcom documenta do dobrze widzianego zerwania z przeszłością nazistowską. Istnieją tu pewne kontynuacje: historyk Carlo Gentile wskazuje na przykład na udział Wernera Haftmanna - jednej z kluczowych  postaci wczesnych wystaw documenta - w zbrodniach wojennych latem 1944 roku. Nie przypadkiem dzieła zamordowanych żydowskich artystów nie znalazły się w przedstawianym przez Haftmanna obrazie modernizmu. Nasza wystawa po raz pierwszy w historii umożliwia zrozumienie, jak na documenta za pomocą sztuki tworzono politykę. Mam nadzieję, że w ten sposób umożliwimy nowe spojrzenie na historię Republiki Federalnej Niemiec”.

Sponsorem wystawy jest Federalna Fundacja Kultury.

https://www.dhm.de/en/press/press-release/how-the-federal-republic-of-germany-shaped-its-image-anew-at-documenta/

KONTAKT:

Niemieckie Muzeum Historyczne

Dyrektor Komunikacji
Dr. Stephan Adam
Unter den Linden 2
10117 Berlin

tel. +49 30 20304-150
e-mail: presse@dhm.de

Dział prasowy i public relations
Daniela Lange
Unter den Linden 2
10117 Berlin

tel.  +49 30 20304-410
e-mail: presse@dhm.de

https://www.dhm.de/

Źródło informacji: APA-OTS
 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 16.06.2021, 17:23
Źródło informacji APA-OTS
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ