Newsletter

JAZZ PO POLSKU „Dookoła Świata - przystanek Japonia”

16.05.2024, 10:13aktualizacja: 16.05.2024, 10:18

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

PAP/Kadr z filmu
PAP/Kadr z filmu
Piotr Damasiewicz i Aleksandra Kryńska wystąpią w Japonii w ramach projektu JAZZ PO POLSKU „Dookoła Świata”. Artyści zagrają w kraju Kwitnącej Wiśni kilkukrotnie, m.in. 18 maja na Festiwalu Kultury Polskiej w Tokio.

Piotr Damasiewicz (trąbka) i Aleksandra Kryńska (skrzypce) grają wspólnie od 2023 r. i wykonują muzykę inspirowaną jazzem, współczesną muzyką klasyczną i swobodną improwizacją. Duet w dniach 17-21 maja wystąpi na koncertach w Tokio - 17 maja weźmie udział w jam session w klubie Jazz Spot Intro (Takadanobaba), 18 maja zagra dwukrotnie na Festiwalu Kultury Polskiej - pierwszy koncert odbędzie się w duecie, a drugi w kwartecie z Wojtkiem Mazolewskim (kontrabas) i Joanną Halszką Sokołowską (śpiew). Piotr Damasiewicz i Aleksandra Kryńska zaprezentują się ponownie japońskiej publiczności w duecie 21 maja w klubie Haremame (Daikanyama), oraz wystąpią tego samego wieczoru gościnnie w zespole Wojtka Mazolewskiego, TOKYO SPIRIT BAND. 

Koncerty duetu Piotr Damasiewicz – Aleksandra Kryńska, wpisują się w tegoroczną odsłonę JAZZ PO POLSKU „Dookoła Świata”, projektu inspirowanego dokonaniami podróżnika Pawła Edmunda Strzeleckiego, który jako pierwszy Polak z własnej inicjatywy okrążył świat. Strzelecki odbył niezwykłą podróż w latach 1834-1843 podczas, której prowadził rozległe badania geologiczne i geograficzne, przyczyniając się do rozwoju wiedzy o współczesnym świecie. Jest to już druga wizyta polskich artystów w ramach projektu „Dookoła Świata” w kraju Kwitnącej Wiśni - w zeszłym roku w Japonii wystąpił Mateusz Gawęda Trio.

Projekt JAZZ PO POLSKU „Dookoła Świata” jest realizowany przez Fundację JAZZ PO POLSKU. Koncerty duetu Piotr Damasiewicz-Aleksandra Kryńska w Japonii organizowane są we współpracy z Instytutem Polskim w Tokio. Patronat honorowy nad projektem objęło Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Partnerami projektu w są: Instytut Adama Mickiewicza, Polskie Linie Lotnicze LOT, Fundacja Agencji Rozwoju Przemysłu. Patroni: Trójka – Program Trzeci Polskiego Radia, Polska Agencja Prasowa, Fundacja Instytut Dyplomacji Gospodarczej, Jazz Forum.

17.05 | 23:00 | Tokio | Jazz Spot Intro Takadanobaba * jam session, https://jazzspot.intro.co.jp 
18.05 | 14:00 | Tokio | The Polish Festival, Roppongi Hills Arena, https://instytutpolski.pl/tokyo/pl/festiwal-polski-2024 
18.05 | 16:30 | Tokio | The Polish Festival, Roppongi Hills Arena
21.05 | 19:00 | Tokio | Haremame http://haremame.com 

JAZZ PO POLSKU „Dookoła Świata” przyjął formę międzynarodowej trasy koncertowej, w ramach której polskie zespoły jazzowe w ciągu trzech lat wystąpią na 4 kontynentach. Projekt rozpoczął się w maju zeszłego roku i potrwa do końca 2025 r. Do tej pory odbyło się 100 wydarzeń w 17 krajach, w których wzięło udział 16 zespołów. Koncerty odbyły się w: Albanii, Austrii, Bangladeszu, Chinach, Chorwacji, Indiach, Izraelu, Japonii, Kanadzie, Macedonii, Rumunii, Serbii, Słowenii, Słowacji, Tajwanie, Węgrzech i Wietnamie. W projekcie wzięły udział dotychczas zespoły: Confusion Project, JAH Trio, Mateusz Gawęda Trio, Michał Ciesielski Band, Paweł Kaczmarczyk Trio, Piotr Damasiewicz Into The Roots, Piotr Damasiewicz-Kuba Wójcik, Piotr Krępeć, Piotr Lemańczyk Electric Band, Rafał Sarnecki-Adam Zagórski-Ehud Ettun, Rafał Sarnecki Quintet, Simona De Rosa feat. Confusion Project, The Flash!, Tomasz Chyła Quintet, Unleashed Cooperation, ZIEMIA.

Trailer video: https://youtu.be/no1mEwC4rZM?si=-DFycSHp9rqsn8NH 

JAZZ PO POLSKU „Dookoła Świata”: https://jazzpopolsku.pl/blog/2024/03/01/rusza-kolejny-etap-projektu-jazz-po-polsku-dookola-swiata 
JAZZ PO POLSKU „Dookoła Świata - przystanek JAPONIA”: https://jazzpopolsku.pl/blog/2024/05/14/jazz-po-polsku-dookola-swiata-przystanek-japonia 

Aleksandra Kryńska - skrzypaczka klasyczna i jazzowa oraz kompozytorka. Jest absolwentką Akademii Muzycznej w Krakowie oraz Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka w Warszawie. Współpracowała z Sinfoniettą Cracovią, z którą występowała z najważniejszymi artystami sceny klasycznej takimi jak: Albrecht Meyer, Raphael Payaer, Krzysztof Penderecki, Siostry Labeque, Gábor Boldoczki czy Reinerem Honeckiem. Od 2020 r. tworzy własny zespół - Krvnska Quartet, który wykonuje jej autorskie kompozycje, łączące improwizację, jazz oraz muzykę współczesną. Ponad to występuje w Europie w wielu formacjach free jazzowych i etnicznych. 

Piotr Damasiewicz – kompozytor, trębacz, multiinstrumentalista, edukator, podróżnik oraz kurator międzynarodowych platform muzycznych. Oprócz studiów gry na trąbce kształcił się w zakresie kontrabasu, fortepianu, klasycznego śpiewu – w tym chorału gregoriańskiego. Studiował dyrygenturę chóralną i kameralną, aranżację i kompozycję. W swojej twórczości sięga do języka jazzu, XX-wiecznej muzyki klasycznej, muzyki etnicznej, muzyki najnowszej, w tym europejskiej muzyki improwizowanej i eksperymentu. 

https://piotrdamasiewicz.com

Źródło informacji: Fundacja Jazz Po Polsku Dookoła Świata

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
Data publikacji 16.05.2024, 10:13
Źródło informacji Fundacja Jazz Po Polsku Dookoła Świata
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii