Newsletter

Jeden z najsłynniejszych portretów Chopina do 30 stycznia w Warszawie

04.01.2022, 08:30aktualizacja: 04.01.2022, 08:31

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

NIFC
NIFC

W ostatniej sali wystawy czasowej Chopin. Potęga znaku w Muzeum Fryderyka Chopina umieszczony został jeden z najsłynniejszych portretów kompozytora autorstwa Ary’ego Scheffera. Płótno przyjechało do Warszawy z Dordrechtu, rodzinnego miasta artysty. W warszawskim muzeum można je oglądać do 30 stycznia 2022 r.

Z biegiem lat ten słynny, wyidealizowany i nieskomplikowany kompozycyjnie obraz przeobraził się w znak rozpoznawczy o potężnym zasięgu. Możemy się o tym przekonać wypatrując nawiązań do portretu – bardziej lub mniej przetworzonego – w pozostałych pracach prezentowanych na wystawie: Marcina Maciejowskiego, Anny Piesiewicz, Roberta Kuty, Anny Suwałowskiej, Jerzego Sachy, Piotra Micherewicza czy Agaty Anny Gaber (Peperski). 

Już 8 stycznia o godz. 16:00 odbędzie się specjalne oprowadzanie po wystawie – o ekspozycji opowie Marta Tabakiernik, jej kuratorka. Kolejne oprowadzanie kuratorskie będzie miało miejsce 22 stycznia, zaś tajniki tworzenia wystawy zdradzi dr Seweryn Kuter.

W ramach cyklu „Salon Chopinowski” 15 stycznia o godz. 15:00 Muzeum Fryderyka Chopina zaprasza na wykład, który poprowadzi Przemysław Głowacki – historyk sztuki, edukator muzealny, nauczyciel. Obecność portretu w Polsce stanie się pretekstem do rozmowy o sylwetce jego autora. Ary Scheffer był jedną z wielu postaci świata kultury z najbliższego kręgu Chopina. Bliskim przyjacielem kompozytora był też Eugène Delacroix. Czy wiemy, prace którego z malarzy bardziej mu się podobały? Wydarzenie realizowane w ramach #RokRomantyzmuPolskiego.

Wydarzenia dostępne w ramach biletu wstępu do Muzeum: www.bilety.nifc.pl.

Muzeum czynne od wtorku do niedzieli, w godzinach 11:00-19:00.

Źródło informacji: NIFC
 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 04.01.2022, 08:30
Źródło informacji NIFC
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ