Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Z raportu Digital 2019 z Hootsuite oraz We Are Social wynika, że dziennie spędzamy średnio 6 godzin i 42 minuty w sieci, z czego połowa tego czasu przypada na urządzenia mobilne. W sumie w ciągu roku jest to ponad 100 dni. To więcej niż 1/4 naszego życia, a mówimy tylko o aktywności w sieci.
Platformy cyfrowe i smartfony są celowo projektowane tak, aby uzależniać. Dzięki temu zyski światowych gigantów rosną, jednak kosztem naszego dobrostanu. Tak długi czas sprawia, że zostawiamy po sobie olbrzymią liczbę danych, których przejęcie może być katastrofalne.
„Przebywając w sieci tworzymy gigantyczny skarbiec danych. Z dnia na dzień włamanie do tego skarbca boli nas coraz bardziej, dlatego tak ważne jest żebyśmy nauczyli się wszyscy jak go chronić” – mówi dr Maciej Kawecki, prezes Instytutu Lema i dziekan Wyższej Szkoły Bankowej w Warszawie.
Cyfrowe korporacje chętnie wykorzystują nasze dane, które pozyskują często wbrew naszej zgody. Wzrost znaczenia technologii w naszym życiu oznacza, że przedsiębiorcy i konsumenci mogą być manipulowani przez największe zagraniczne koncerny.
„Cyfrowe korporacje mają olbrzymi wpływ na nasze społeczeństwo i gospodarkę. Nie płacą tutaj podatków, niszczą konkurencję i wyrzucają małe firmy z rynku. W tym samym czasie uzależniają nas od swoich produktów i usług. Dlatego zachęcamy by 19 lipca odłożyć telefony, laptopy i inne urządzenia mobilne” - komentuje Jan Zygmuntowski, inicjator Polskiej Karty Suwerenności Cyfrowej.
Dzień Detoksu Cyfrowego to pierwszy krok – organizatorzy zachęcają do idei „cyfrowego minimalizmu” i świadomego korzystania z sieci na co dzień.
Polska Karta Suwerenności Cyfrowej to koalicja ekspercka, której zadaniem jest proponowanie sprawiedliwych i uczciwych reguł dla cyfrowej gospodarki. Dowiedz się więcej na stronie koalicji: www.cyfrowasuwerennosc.pl.
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
| Data publikacji | 14.07.2020, 11:16 |
| Źródło informacji | Fundacja Instrat |
| Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Pozostałe z kategorii
-
Image
Kierunek Podlasie: szybciej pociągiem do Białegostoku i Suwałk. Wiosenna oferta PKP Intercity
Wiosna to dobry moment, by odkryć Podlasie - tym bardziej, że dotarcie do regionu jest coraz prostsze. Rozbudowana siatka połączeń kolejowych pozwala szybko i wygodnie zaplanować podróż zarówno na weekend, jak i dłuższy pobyt. Region przyciąga nie tylko przyrodą, ale też coraz lepszą dostępnością transportową.- 17.04.2026, 13:40
- Kategoria: Ludzie i kultura
- Źródło: PKP IC
-
Image
Beton wciąż obecny w architekturze: współczesne zastosowania „wiecznego” materiału
Rola betonu w architekturze pozostaje niezmienna od dekad, jednak w ostatnich latach ponownie zyskuje na znaczeniu – jako materiał konstrukcyjny oraz element estetyczny. „Obserwujemy wyraźny powrót do eksponowania betonu, czyli do świadomego stosowania betonu architektonicznego” – podkreśla Krzysztof Kuniczuk, niezależny doradca w zakresie betonów architektonicznych, autor książki „Beton architektoniczny. Materiały. Deskowania. Projekty”.- 16.04.2026, 08:00
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Image
Unikatowe pamiątki po Józefie Piłsudskim i Henryku Dobrzańskim trafią na aukcję
Maska pośmiertna Józefa Piłsudskiego oraz papierośnica należąca do majora Henryka Dobrzańskiego „Hubala” zostaną wystawione na aukcji 18 kwietnia w warszawskim domu aukcyjnym Mercari Polonia.- 15.04.2026, 12:00
- Kategoria: Ludzie i kultura
- Źródło: Mercari Polonia
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘ