Newsletter

Legnica: Najpiękniejsza legnicka sala ma 120 lat

18.01.2024, 08:41aktualizacja: 18.01.2024, 08:42

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Fot. UM Legnica
Fot. UM Legnica
Sala Królewska o powierzchni 367 m2 ozdobiona została bogatą dekoracją stiukową utrzymaną w stylu późnego baroku. Ściany, sufit oraz wnęki okienne pokryto neobarokowym ornamentem z motywami kwiatów, gałązek winorośli, owoców.

Umieszczone na sklepieniu putta przedstawiają cztery pory roku, cztery pory dnia (dzień, noc, poranek oraz zmierzch) oraz alegorie sztuki i nauki. Opisy z epoki podkreślają artystyczny charakter dekoracji, które zaprojektował i wykonał znany berliński rzeźbiarz i sztukator Albert Kretzschmar.

Głównym elementem wystroju Sali Królewskiej był portret jej patrona - cesarza Wilhelma II, który umieszczono w stiukowej ramie o bogatej dekoracji z monogramem władcy oraz cesarską koronę podtrzymywaną przez dwa putta na górze. XVIII-wieczny kominek na przeciwległej ścianie otrzymał również nową, monumentalną oprawę. Obramowanie wnęki paleniska ozdobił herb Legnicy. Ponad nim umieszczono brązową płytę z wizerunkiem św. Jerzego walczącego ze smokiem oraz inskrypcję fundacyjną. Całość zwieńczyła cesarska korona oraz kartusz z monogramem RA (skrót od Ritter Akademie – Akademia Rycerska). Po obu jego stronach ulokowano dwie tarcze z herbem Hohenzollernów oraz  kuratora, hrabiego Kospotha. Salę zdobią trzy żyrandole wyposażone w „świece elektryczne”. W szesnastu oknach znalazły się witraże z herbami szlacheckich rodów, których synowie uczyli się w Akademii Rycerskiej. Witraże powstały w pracowni słynnego Fritza Geigesa (1853-1934 ) we Fryburgu Bryzgowijskim.

W latach 1945-1978 Akademia Rycerska była zajęta przez Północną Grupę Wojsk Armii Radzieckiej. W tym czasie z Sali Królewskiej zniknęły mosiężne żyrandole, rozbito witraże, a znad kominka zniknęła brązowa płaskorzeźba św. Jerzego. Całkowicie zdewastowana doczekała się zakończonej w 2015 roku renowacji. Tym samym jedna z najpiękniejszych sal Legnicy odzyskała utracony blask, a Akademia Rycerska, obiekt o wspaniałej historii i znaczeniu dla dziedzictwa kulturowego regionu służy legniczanom. Ogrom pracy konserwatorów można ocenić oglądając na stronie: https://akademia.legnica.eu/ zdjęcia sprzed remontu zestawione ze stanem obecnym.

Od 8 lat Sala Królewska gości wykonawców Festiwalu Chóralnego Legnica Cantat oraz Legnickiego Conversatorium Organowego. W zeszłym roku pięknie zabrzmiała tu w ciemnościach muzyka Patrycjusza Gruszeckiego,  wielkimi brawami legnicka publiczność oklaskiwała utwory Bilsego w wykonaniu West Side Sinfonietty, a świetny koncert chopinowski Zespołu Szkół Muzycznych doczekał się powtórzenia. Wspaniale zabrzmiały tu skrzypce Stradivariusa na koncercie Sary Dragan oraz muzyka w wykonaniu chóru Madrygał oraz zaproszonych chórów m.in. Gaudium z Pragi czy Wuppertaller Kurrende z Wupertalu.

Sala Królewska to także miejsce uroczystości i spotkań. To tu legniczanie spotykają się tu na tradycyjnej Wigilii Narodów, to tutaj oklaskiwali Szewacha Weissa i Krzysztofa  Zanussiego.

Dostojnej jubilatce życzymy wielu świetnych koncertów i wydarzeń!

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 18.01.2024, 08:41
Źródło informacji UM Legnica
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii