Newsletter

Łodzią po Wiśle. 16. Przegląd Filmów Szkoły Filmowej w Łodzi

13.03.2023, 08:30aktualizacja: 13.03.2023, 09:12

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi (1)
Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi (1)
„Warszawo, wracamy! To nie iluzja!” - na przegląd najlepszych filmów studentek i studentów zaprasza Szkoła Filmowa w Łodzi. 16. edycja „Łodzią po Wiśle” odbędzie się w warszawskim Kinie Iluzjon, 17 i 18 marca.

„Łodzią po Wiśle” wraca do Warszawy po kilkuletniej nieobecności.

„Przypłyniemy z tym, co najlepsze. Pokażemy najnowsze filmy naszych studentek i studentów: fabularne, dokumentalne i animowane oraz projekty Laboratorium Narracji Wizualnych vnLab. Warszawo, wracamy! To nie iluzja! - zaprasza Krzysztof Brzezowski, szef Biura Promocji, rzecznik Szkoły Filmowej w Łodzi. - Z radością szykujemy się na to spotkanie, a radość tym większa, że wracamy w jubileuszowym dla nas roku - 2023 to rok 75. urodzin Szkoły!”.

„Plan na powrót mamy taki - wypełnimy repertuar Kina Iluzjon na dwa dni, po brzegi. Filmami najlepszymi, już nagradzanymi, ale i tymi, które dopiero zaczynają swoją podróż po ekranach Polski i świata. Na dwa dni rozgościmy się z nimi w kinie i wyczekiwać będziemy spotkania - z publicznością, mediami i filmową branżą. Jesteśmy gotowi na dyskusję, brawa i na konstruktywną krytykę” - mówi Krzysztof Brzezowski.

W programie przeglądu jest 5 filmowych bloków, w sumie blisko 500 minut projekcji. Publiczność zobaczy filmy prezentowane na najważniejszych festiwalach międzynarodowych i polskich: Cannes, Clermont-Ferrand, Poitiers, Oberhausen, Dok Leipzig, Annecy, Zagrzeb, Krakowski FF, Młodzi i Film w Koszalinie, Animator, Nowe Horyzonty, FPFF w Gdyni, Warszawski FF, Camerimage i innych.

Przegląd otworzy doceniana „Kobieta na dachu” w reż. Anny Jadowskiej, absolwentki i wykładowczyni Szkoły Filmowej w Łodzi, po projekcji - spotkanie z twórcami filmu. Poruszająca historia sześćdziesięcioletniej Miry, w którą fenomenalnie wcieliła się Dorota Pomykała, została doceniona przez krytyków nowojorskiego Tribeca Film Festival, jury Hanoi IFF i Camerimage. Dorota Pomykała otrzymała nagrody aktorskie w Nowym Jorku, Gdyni, a ostatnio Orła Polskiej Akademii Filmowej.

Dla poszukiwaczy tego, co w kinie nowe - projekty działającego w Szkole Laboratorium Narracji Wizualnych vnLab, które z sukcesami bada wpływ rewolucji cyfrowej na praktyki artystyczne, eksploruje nowe technologie i wirtualną rzeczywistość. Publiczność obejrzy poetycki esej filmowy „Subtotals” w reż. Mohammadrezy Farzada, który miał premierę w prestiżowej sekcji Forum Expanded Berlinale, a potem był prezentowany m.in. na festiwalach Millenium Docs Against Gravity, Oberhausen, Nowe Horyzonty, Melbourne, a ostatnio przywiózł wyróżnienie i nagrodę z Clermont-Ferrand. Po projekcji spotkanie z producentami, Kubą Mikurdą i Dagną Kidoń.

Będzie też okazja, by osobiście doświadczyć immersji VR (headsets) poprzez zgłębienie światów projektów „Self” Patryka Jordanowicza i Tadeusza Chudego oraz „Dead city” Krzysztofa Grudzińskiego.

Zaprezentowane zostaną także projekty Pracowni Narracji Interaktywnych vnLab: „New spirit” Laury Paweli, „Szkoła, świat” Ewy Jarosz i Igi Łapińskiej oraz „Zarastanie” grupy artystycznej Tarta kolektyw. Z twórcami wszystkich wymienionych projektów będzie można się spotkać osobiście.

www przeglądu: www.lodziapowisle.pl, FB: www.facebook.com/lodziapowisle

Dołącz do wydarzenia: https://fb.me/e/J2SOCTO9

Spot Łodzią po Wiśle VIMEO: https://vimeo.com/802832523

Organizator: Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi

Partnerzy: Filmoteka Narodowa - Instytut Audiowizualny (FINA), Kino Iluzjon, Filmpolski.pl, Festiwal Kamera Akcja, Laboratorium Narracji Wizualnych vnLab

Grafika: KUKI Krzysztof Iwański, www.iwanski.co

Animacja: Kacper Zamarło

KONTAKT:

e-mail: lpw@filmschool.lodz.pl

Źródło informacji: Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 13.03.2023, 08:30
Źródło informacji Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii