Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Przykładem może być zeszłoroczna edycja programu Narodowego Centrum Kultury p.t. „EtnoPolska 2022”. Dzięki działaniom projektowym 400 dzieci z Gminy Łubniany nauczyło się tworzenia kroszonek, pod czujnym okiem Sabiny Karwat, twórczyni ludowej z Jełowej. Nie od dziś bowiem wiadomo, że „czym skorupka…”.
Nomen omen – to polskie przysłowie stało się tytułem kolejnego projektu Łubniańskiego Ośrodka Kultury, który przybliżyć ma proces tworzenia kroszonki, a który trwa w 2023 roku.
Grupa ponad 10 uczestników – dzieci i młodzieży z Gminy Łubniany – przez cały rok uczy się tworzenia kroszonki opolskiej. A proces to długi i żmudny. Wszystko zaczyna się od przygotowania wydmuszki. Skorupka z dziurkami barwiona jest na jeden z tradycyjnych kolorów – czerwony, zielony, czarny, fioletowy i żółty. Następnie, dzięki specjalnym nożykom, przygotowywany jest precyzyjny wzór. Uczestnicy zajęć tworzą kwiatowe wzory na różnych jajkach – na początku na tapet wzięli kurze, teraz gęsie, by w ostatnim kwartale roku uczyć się tworzenia wzorów na jajach strusich.
- W tradycji kolor jajka, które wręczało się w prezencie miał znaczenie. Jajko w kolorze czerwonym dziewczyna wręczała chłopakowi jako znak miłości. Zielone jajka wręczano młodym osobom. Mieszkańców szanowanych we wsi, a także seniorów obdarowywano jajkami czarnymi i fioletowymi. Dziewczyna, chcąc odrzucić zaloty adoratora, wręczała mu jajko żółte. – wyjaśnia Sabina Karwat, prowadząca zajęcia z rękodzieła.
Oprócz części praktycznej uczestnicy zajęć zdobywają także wiedzę teoretyczną – historię tradycji, prace innych twórców ludowych i nowe formy artystyczne, czerpiące z niematerialnego dziedzictwa. Mają także możliwość odwiedzenia Muzeum Wsi Opolskiej, w którym oglądają stałą wystawę pt. „Krucha sztuka” o historii kroszonkarstwa.
Zajęcia dla dzieci i młodzieży z kroszonkarstwa realizowane są w ramach zadania „Mistrz Tradycji” i stanowią część programu „Kultura ludowa i tradycyjna” Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Na całoroczny projekt, który zakończy się wernisażem prac, Łubniański Ośrodek Kultury pozyskał z resortu kultury 20 tysięcy złotych.
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 24.10.2023, 18:17 |
Źródło informacji | Łubniany |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Pozostałe z kategorii
-
Image
Muzyczne lato startuje. Santander Letnie Brzmienia wyruszy w koncertową trasę przez Polskę
Pięć miast, dziesiątki godzin muzyki i tylko jedna taka trasa - Santander Letnie Brzmienia odwiedzi latem Kraków, Wrocław, Warszawę, Gdańsk i Poznań. W line-upie m.in. reaktywowany zespół Hey, rockowa Coma, popowo-bluesowy Mrozu i wzruszająca Edyta Bartosiewicz z projektem orkiestrowym, a także Ania Dąbrowska, Zalewski, Kaśka Sochacka, Wiktor Dyduła i plejada młodych, alternatywnych artystów. Start już w pierwszy weekend lipca - muzyczne lato zaraz się zaczyna.- 12.06.2025, 12:29
- Kategoria: Ludzie i kultura
- Źródło: Good Taste Production
-
Image
Czy istnieje łazienka, która uwzględnia potrzeby wszystkich? Spotkanie ekspertów
W czerwcu, w Warszawie, w siedzibie marki Tork, należącej do firmy Essity, odbyło się spotkanie inaugurujące w Polsce projekt Inkluzywnej Higieny, którego celem jest identyfikacja i likwidowanie barier higienicznych w toaletach znajdujących się w przestrzeniach publicznych i komercyjnych – takich jak centra handlowe, uczelnie, restauracje, dworce czy biurowce. Temat nie jest oczywisty, bo przeszkody są różne, a 93% osób napotykających trudności nie porusza się na wózku inwalidzkim.- 12.06.2025, 10:39
- Kategoria: Ludzie i kultura
- Źródło: Tork
-
Image
Koleją na wakacje - PKP Intercity przedstawia letni rozkład jazdy PAP
Pociągami krajowego przewoźnika można już dojechać do większości zakątków Polski. Składy PKP Intercity dowiozą pasażerów do celu niemal przez siedem dni w tygodniu, o różnych porach dnia i nocy. W letnim rozkładzie, który wchodzi w życie od 15 czerwca, będzie ich jeszcze więcej. W te wakacje spółka oddaje do dyspozycji podróżnych łącznie nawet 514 połączeń.- 09.06.2025, 14:12
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘ