Newsletter

Ludzie i kultura

LUX 2021 dla "Kolektywu"

10.06.2021, 10:15aktualizacja: 10.06.2021, 10:21

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Fot.PE
Fot.PE
Nagroda publiczności LUX 2021 otrzymał w tym roku film „Kolektyw”. W środę w Strasburgu twórcom obrazu wręczył ją przewodniczący PE David Sassoli.

„Po okresie, który właśnie przeżyliśmy, rośnie pilna potrzeba, by ludzie spotykali się nie tylko w przestrzeniach stworzonych do debaty, ale także w kinach. Kultura i kino są nie tylko wyrazem kreatywnego i gospodarczego dynamizmu naszych społeczeństw, ale przede wszystkim dynamizmu ich demokracji” - powiedział Sassoli podczas ceremonii przyznania nagrody, która odbyła się w hybrydowej formie.

Odbierając nagrodę, rumuński reżyser i producent „Kolektywu" Alexander Nanau złożył hołd ofiarom i rodzinom, które dotknęła opowiedziana przez film tragedia oraz niezależnej prasie, która ją ujawniła. „Chcemy walczyć z korupcją w Europie i chcemy wolnej prasy. Społeczeństwa nie ewoluują, jeśli nie mamy edukacji kulturalnej i wolnej prasy. Waszym obowiązkiem jest wspieranie naszych obywateli, regulowanie wydatków na kulturę i edukację oraz ochrona dziennikarstwa” - powiedział.

Tytuł tego dokumentu to nazwa klubu nocnego w Bukareszcie, gdzie w tragicznym pożarze w 2015 r. zginęło 27 młodych ludzi, a 180 zostało rannych. Oglądamy zespół dziennikarzy, którzy sprawdzają, dlaczego 37 poparzonych ofiar zmarło w szpitalach, mimo że ich rany nie zagrażały życiu. Odkrywają przerażający nepotyzm i korupcję, które kosztują ludzkie życie, ale pokazują także, że odważni i zdeterminowani ludzie mają szansę pokonać skorumpowany system.

Pozostałe dwa filmy, które były nominowane do nagrody, to: „Na rauszu” duńskiego reżysera Thomasa Vinterberga i „Boże Ciało” reżysera Jana Komasy.

Aktor Bartosz Bielenia, odtwarzający główną rolę w filmie "Boże Ciało", podczas ceremonii powtórzył okrzyk w obronie Białorusi za aktywistką Janą Szostak. "Krzyk, potem następny jeszcze silniejszy i trzeci, niemal desperacki, wzniósł się podczas ceremonii" - relacjonowała włoska agencja Ansa wystąpienie Bieleni.

"Jestem Polakiem, a Polska jest na granicy Unii Europejskiej z Białorusią. A za tą granicą 30 500 osób było torturowanych, 476 trafiło do więzienia z powodu działalności politycznej, a 30 zostało zabitych tylko w 2020 roku" - mówił Bielenia w Parlamencie.

Aktor dodał, że wszystko, co może zrobić, to oddać swój głos w geście solidarności Janie Szostak z Białorusi, która o godzinie 18 wznosi okrzyk przed biurem przedstawicielstwa Unii Europejskiej w Warszawie. Przytoczył słowa Szostak o tym, że milczenie wokół Białorusi trwało o 27 lat za długo. Wyjaśnił, że to krzyk za wszystkich torturowanych, za każdą zgwałconą kobietę. "Niech żyje Białoruś" - zakończył Bielenia, otrzymując brawa zebranych.

Zwycięzcę konkursu wyłoniono poprzez połączenie najwyższej średniej oceny z głosowania publicznego i z głosowania posłów do PE - każda grupa odpowiadała za 50 proc. wyniku. Nagrode LUX Parlament Europejski przyznaje od 2007 roku.

woj/

Źródło informacji: EuroPAP News

 
 

Materiał powstał w ramach projektu EuroPAP News, realizowanego przez Polską Agencję Prasową przy wsparciu finansowym Unii Europejskiej za pośrednictwem dotacji Parlamentu Europejskiego

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 10.06.2021, 10:15
Źródło informacji EuroPAP News
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ