Newsletter

Mickiewicz w Śmiełowie – wyjątkowe wydarzenie już w sobotę

09.06.2022, 13:42aktualizacja: 09.06.2022, 13:56

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Instytut Ksiazki (1)
Instytut Ksiazki (1)
W najbliższą sobotę 11 czerwca w Muzeum im. Adama Mickiewicza w Śmiełowie odbędzie się wyjątkowe wydarzenie w ramach obchodów Roku Romantyzmu Polskiego. Zapraszamy na spotkanie z Tomaszem Manem, autorem spektaklu, poświęconego dziejom Śmiełowa, Adama Mickiewicza i Marii Chełkowskiej, oraz koncert muzyki romantycznej w wykonaniu Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia „Amadeus” pod batutą Agnieszki Duczmal. Projekt realizują Muzeum Narodowe w Poznaniu i Instytut Książki.

Adam Mickiewicz spędził niewiele czasu w obecnych granicach Polski – zawitał jedynie do Śmiełowa i kilku innych wielkopolskich miejscowości. Jednak spośród okolicznych dworów i osad Wielkopolski, które w owym czasie przyszły autor „Pana Tadeusza” odwiedzał, Śmiełów wyróżnia się szczególnym kultem postaci romantycznego wieszcza. Za sprawą Muzeum Narodowego w Poznaniu, które dzięki staraniom i zaangażowaniu finansowemu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego stało się w 2021 roku właścicielem zespołu pałacowo-parkowego w Śmiełowie, kult ten trwa po dziś dzień.

Sztuka Tomasza Mana, przygotowywana na zlecenie Instytutu Książki, przedstawia historię pobytu Adama Mickiewicza w pałacu w Śmiełowie, którą poznajemy „oczami” Marii Chełkowskiej, ostatniej właścicielki tego miejsca. Na przełomie XIX i XX wieku, w dobie nasilonej germanizacji w zaborze pruskim, Maria Chełkowska prowadziła w Śmiełowie dom otwarty, który miał stanowić przeciwwagę – w granicach prawa – dla antypolskich działań władz pruskich. Chełkowska pielęgnowała pamięć o związkach Śmiełowa z Adamem Mickiewiczem. Zbierała dokumenty i pamiątki po wieszczu. Podążając śladami jej odkryć, poznajemy tajemnicze szczegóły pobytu wieszcza w pałacu w Śmiełowie.

Spotkanie z Tomaszem Manem odbędzie się w pałacu w Śmiełowie w sobotę 11 czerwca o godz. 16.00. Następnie o godz. 17.00 rozpocznie się koncert Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia „Amadeus”, podczas którego usłyszeć będzie można dzieła najważniejszych twórców romantycznych, tworzące do dziś kanon muzyki europejskiej i światowej. Wydarzenie zwieńczy Wielki Polonez Wojciecha Kilara z udziałem publiczności.

Tomasz Man jest uznanym dramatopisarzem, reżyserem teatralnym, autorem adaptacji teatralnych i słuchowisk radiowych. Obronił doktorat na Wydziale Polonistyki Uniwersytu Wrocławskiego, ukończył także Wydział Reżyserii Dramatu na warszawskiej Akademii Teatralnej. Pracował m.in. jako kierownik literacki w Teatrze im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie oraz konsultant programowy w Teatrze im. Adama Mickiewicza w Częstochowie. Jego teksty dramatyczne były drukowane na łamach „Teatru”, „Dialogu” czy „Notatnika Teatralnego”. W swoim obszernym dorobku ma zarówno sztuki współczesne, jak i adaptacje klasyki. Od lat związany jest z Teatrem Polskiego Radia.

Orkiestra Kameralna Polskiego Radia „Amadeus” z powodzeniem koncerowała w wielu krajach europejskich oraz Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Meksyku, Brazylii, Kuwejcie i na Tajwanie, często ze znakomitej sławy solistami.

Źródło informacji: Instytut Książki

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 09.06.2022, 13:42
Źródło informacji Instytut Książki
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Akademia
Komunikacji

Prowadzimy szkolenia oraz warsztaty dla mediów, biznesu, samorządów i instytucji. Oferujemy szkolenia indywidualne i grupowe w zakresie m.in. wystąpień publicznych, zarządzania kryzysowego, cyberbezpieczeństwa, przeciwdziałania dezinformacji.