Newsletter

Ludzie i kultura

MKiDN: Wicepremier Piotr Gliński weźmie udział w obchodach 78. rocznicy bitwy o Monte Cassino (komunikat)

17.05.2022, 13:10aktualizacja: 17.05.2022, 13:11

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

MKiDN informuje:

Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński weźmie udział w oficjalnych obchodach z okazji 78. rocznicy bitwy o Monte Cassino i 130. rocznicy urodzin gen. Władysława Andresa, które odbędą się we Włoszech, oraz w pierwszym trekkingu historycznym szlakiem walk polskich żołnierzy w masywie Monte Cassino.

W środę, 18 maja, minister kultury i dziedzictwa narodowego złoży kwiaty przed popiersiem generała Władysława Andersa w Cassino na placu jego imienia, w pobliżu miejscowego Muzeum Historiale. Następnie wicepremier Gliński weźmie udział w uroczystym rozpoczęciu pierwszego trekkingu szlakiem historycznym bitwy o Monte Cassino. Szlak prowadzi z centrum miasta Cassino pod górę do Polskiego Cmentarza Wojennego i klasztoru. 12-kilometrowa ścieżka została opracowana przez Wojskowy Instytut Wydawniczy we współpracy z samorządem Cassino oraz Polską Fundacją Narodową, która sfinansowała projekt. Drogę oznakowano dwunastoma tablicami, ustawionymi w symbolicznych miejscach związanych z walką Polaków o wzgórze. Minister kultury i dziedzictwa narodowego przejdzie wraz z uczestnikami trekkingu szlakiem walk polskich żołnierzy do wzgórza 593, gdzie znajduje się pomnik 3 Dywizji Strzelców Karpackich i gdzie przewidziana jest meta trekkingu.

Po południu wicepremier Gliński weźmie udział w głównych uroczystościach rocznicowych na Polskim Cmentarzu Wojennym na Monte Cassino.

W czwartek minister kultury i dziedzictwa narodowego odwiedzi klasztor na Monte Cassino.

W walkach pod Monte Cassino zginęło ponad 1 000 żołnierzy, a około 3 000 odniosło rany. Decyzję o utworzeniu cmentarza podjął gen. Władysław Anders. Polegli żołnierze pochodzili ze wszystkich stron Rzeczypospolitej, w dużym stopniu z terenów jej wschodnich województw. Po 1945 r. na cmentarzu wystawione zostały trzy nagrobki specjalne: biskupa polowego Józefa Gawliny (pochówek z 1965 r.), gen. Władysława Andersa (pochówek z 1970 r.) oraz jego żony Ireny Anders (pochówek z 2011 r.).

Polski cmentarz na Monte Cassino jest obecnie pod opieką Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W latach 2019–2020 zrealizowano tam prace konserwatorskie polegające na oczyszczeniu elementów kamiennych i uczytelnieniu liternictwa na mogiłach. Obecnie planowana jest budowa odwodnienia oraz wzmocnienie skarpy, na której znajduje się cmentarz.

MKiDN sprawuje także opiekę nad innymi upamiętnieniami związanymi z bitwą o Monte Cassino. W 2019 r., w ramach programu ministra kultury i dziedzictwa narodowego „Miejsca Pamięci Narodowej za Granicą”, gruntownie odnowiony został Pomnik 3 Dywizji Strzelców Karpackich położony na wzgórzu 593, w 2020 r. z tego samego programu została sfinansowana renowacja Pomnika 5 Kresowej Dywizji Piechoty położonego na wzgórzu 575.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ dki/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 17.05.2022, 13:10
Źródło informacji MKiDN
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ