Newsletter

MRiT: Wiceminister Krzysztof Kukucki na Europejskim Kongresie Mieszkaniowym (komunikat)

05.03.2024, 19:45aktualizacja: 06.03.2024, 09:23

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Ministerstwo Rozwoju i Technologii:

„Niedrogie, przyzwoite i zrównoważone mieszkania dla wszystkich” – to hasło wspólnej deklaracji ministrów odpowiedzialnych za mieszkalnictwo państw Unii Europejskiej. W Liege zakończył się Europejski Kongres Mieszkaniowy, zorganizowany przez belgijską prezydencję.

- Przez lata wmawiano nam, że budownictwo społeczne jest zbędne, że mechanizmy rynkowe są w stanie je zastąpić i „wystarczy nie przeszkadzać deweloperom”. Dziś wiemy, że to nieprawda. Nowy polski rząd będzie walczył, również na poziomie europejskim, z tym paradygmatem prymatu budownictwa rynkowego nad społecznym. Bez silnego sektora budownictwa społecznego nie jesteśmy w stanie zbudować gospodarki zdrowej i konkurencyjnej, ale zarazem wrażliwej na człowieka i jego potrzeby – powiedział wiceminister Krzysztof Kukucki, który przewodniczył polskiej delegacji.

Konferencja w belgijskim mieście Liege składała się z dwóch sesji roboczych: „Nowy paradygmat mieszkaniowy” oraz „Nowa oferta inwestycji mieszkaniowych”. Obie były głównie poświęcone sposobom finansowania budownictwa społecznego.

- W Ministerstwie Rozwoju i Technologii pracujemy nad dwoma ustawami, które na nowo rozruszają budowę mieszkań społecznych w Polsce – poinformował wiceminister Kukucki.

Wspólna deklaracja

Dwudniowy Kongres zakończył się przyjęciem wspólnej deklaracji. Ministrowie państw UE odpowiedzialni za mieszkalnictwo zobowiązują się w niej do rozwoju polityk promujących dostęp do niedrogich, zrównoważonych i w dobrym standardzie mieszkań, przy współpracy między wszystkimi szczeblami państw członkowskich UE zgodnie z zasadami pomocniczości. Ma się to odbywać przez:

- rozwój inwestycji publicznych i prywatnych oraz możliwości, jakie stwarzają fundusze Unii Europejskiej (celem zwiększenie liczby mieszkań przystępnych cenowo);

- lepsze podejście do zarządzania czyli opracowanie całościowego, opartego na współpracy podejścia (celem przezwyciężenia wyzwań związanych z budową niedrogich mieszkań o dobrym standardzie);

- więcej innowacji – rozwój nowych partnerstw pomiędzy sektorem prywatnym, organizacjami pozarządowymi i instytucjami publicznymi (celem opracowanie innowacyjnych rozwiązań w zakresie niedrogiego budownictwa mieszkaniowego, takich jak budownictwo spółdzielcze, budownictwo socjalne i wspólnotowe oraz programy mieszkalnictwa mieszanego).

Spotkania bilateralne

Międzynarodowa konferencja była także okazją do licznych spotkań bilateralnych. Wiceminister Krzysztof Kukucki spotkał się m.in. z Klarą Geywitz minister mieszkalnictwa, rozwoju miast i budownictwa RFN oraz Oliverem Röpke, przewodniczącym Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ ef/ amac/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 05.03.2024, 19:45
Źródło informacji MRiT
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii