Newsletter

Pałac w Lewkowie przywrócony do dawnej świetności

03.10.2022, 16:47aktualizacja: 03.10.2022, 16:48

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

UMWW
UMWW
Po gruntownej renowacji i modernizacji w poniedziałek otworzył swoje podwoje Zespół Pałacowo-Parkowy w Lewkowie. To kolejny projekt, który został dofinansowany w wysokości blisko 30 mln zł, z których prawie połowa pochodziła z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego 2014-2020, a reszta z budżetu samorządu województwa.

Jako przedsięwzięcie bez precedensu ocenił przebudowę obiektu marszałek Marek Woźniak. Lewków to miejsce związane z dziejami narodowymi, z ludźmi, którzy brali udział w najważniejszych wydarzeniach naszej historii, którą chcemy wspominać i pielęgnować – mówił Woźniak podczas ceremonii otwarcia pałacu, podkreślając rolę i zasługi rodziny Lipskich, właścicieli majątku od końca XVIII w. do września 1939 roku. Chodzi w szczególności o Józefa Lipskiego, ostatniego ambasadora Rzeczpospolitej Polskiej w Berlinie przed II wojną światową.  Grabież i zniszczenie majątku rozpoczęli niemieccy okupanci.

"Ta przebudowa to przedsięwzięcie bez precedensu; pałac to jedna z najbardziej gruntownych modernizacji, jaka mogła mieć miejsce, oczywiście z zachowaniem tych wszystkich elementów historycznych, które powinny być zachowane z jednoczesnym uwzględnieniem współczesnych wymagań" – dodał marszałek województwa wielkopolskiego.
    
Starosta ostrowski Paweł Rajski, dziękując marszałkowi i radnym wojewódzkim za decyzje, które umożliwiły wsparcie finansowe renowacji obiektu, podkreślił, że najważniejszą rzeczą jest to, że Lewków został uratowany. "Zespół Pałacowo-Parkowy w Lewkowie znów jest piękny i znów jest nasz, zadbany, wielkopolski" - dodał.  

Kompleks pałacowo-parkowy w Lewkowie jest jednym z najcenniejszych zabytków Wielkopolski. Celem projektu był gruntowny remont istniejących budynków zespołu pałacowo-parkowego, połączony z ich adaptacją na nowe cele. Pałac na parterze stał się muzeum, na I piętrze powstały pomieszczenia edukacyjne, a piwnice przeznaczono na cele usługowo-gastronomiczne. W oficynie zachodniej zbudowano hotel z wygodnym zapleczem sanitarnym w każdym pokoju, a  lodownię przerobiono na piwniczkę ekspozycyjną. Renowacja istniejących budynków przewidywała zachowanie ich pierwotnego układu architektonicznego z niezbędnymi pracami umożliwiającymi przyszłe ich użytkowanie.

Drugą częścią inwestycji była rozbudowa „starej wozowni” o budynek, w którym mieści się sala konferencyjno-bankietowa na 130 osób, połączona podziemnym tunelem z oficyną zachodnią. Przebudowano także otoczenie - wewnętrzne drogi, chodniki i ścieżki.

Źródło informacji: Serwis Samorządowy PAP

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 03.10.2022, 16:47
Źródło informacji Serwis Samorządowy PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii

Akademia
Komunikacji

Prowadzimy szkolenia oraz warsztaty dla mediów, biznesu, samorządów i instytucji. Oferujemy szkolenia indywidualne i grupowe w zakresie m.in. wystąpień publicznych, zarządzania kryzysowego, cyberbezpieczeństwa, przeciwdziałania dezinformacji.