Newsletter

Ludzie i kultura

Pleszew: Demolka domu kultury trwa

14.01.2022, 10:39aktualizacja: 14.01.2022, 10:42

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Fot. UMiG Pleszew
Fot. UMiG Pleszew
Rozpoczął się drugi etap rozbiórki budynku, w którym do niedawna funkcjonował pleszewski Dom Kultury. Wygląda to spektakularnie. 

Pierwszy z budynków – młodszy – zniknął z powierzchni ziemi jeszcze w ubiegłym roku. Teraz rozpoczęło się wyburzanie drugiego i potrwa kilka dni. Na ten czas zamknięto ruch na przyległych ulicach. Przedsięwzięcie przyciągnęło wielu mieszkańców, którzy rozbiórkę obserwują z sentymentem, ponieważ budynek to spora część historii miasta. Obiekt pochodzi z początków ubiegłego stulecia i gościł przez lata wielu lokatorów. Prócz ostatniego czyli domu kultury mieścił się tutaj choćby Urząd Skarbowy, ale i część urzędu miasta, mieszkania prywatne, siedziby lokalnych gazet - Gazety Pleszewskiej i Życia Pleszewa, struktury Solidarności, wiele organizacji pozarządowych, przychodnie lekarskie, a w okresie II wojny światowej schroniły się tu także Siostry Służebniczki z Najświętszym Sakramentem.

W miejsce budynków samorząd zbuduje obiekt mieszkalny z podziemnym parkingiem. Do dyspozycji będzie 21 mieszkań komunalnych. Szacunkowy koszt to ponad 11 mln z, z czego 8 to dofinansowanie z Banku Gospodarstwa Krajowego. Obecna siedziba domu kultury natomiast od dwóch lat funkcjonuje na zrewitalizowanych terenach pokolejowych w sąsiedztwie nowej biblioteki. 

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 14.01.2022, 10:39
Źródło informacji UMiG Pleszew
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ