Newsletter

Pleszew: Niemal 100 filmów na Bana Film Festiwalu

21.11.2022, 23:24aktualizacja: 21.11.2022, 23:25

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Fot. (Zajezdnia Kultury): Tadeusz Szczepański – historyk filmu podczas otwarcia pleszewskiej galerii zlokalizowanej na zabytkowym torowisku
Fot. (Zajezdnia Kultury): Tadeusz Szczepański – historyk filmu podczas otwarcia pleszewskiej galerii zlokalizowanej na zabytkowym torowisku
Bana Film Festiwal to nowość w Pleszewie, a już zyskała grono sympatyków. W pierwszej edycji do konkursu zgłoszono niemal 100 filmów krótkometrażowych. Gościem specjalnym był natomiast profesor łódzkiej szkoły filmowej Tadeusz Szczepański.

Z niemal stu nadesłanych na festiwal krótkometrażowych filmów dokumentalnych i fabularnych festiwalowe jury wybrało ponad 20. Widzowie mogli je oglądać przez dwa dni na ekranie Zajezdni Kultury i oceniać, bo to właśnie oni przyznawali Grand Prix festiwalu. Najlepszym ich zdaniem była „Stancja” w reżyserii Adriana Apanela. Najlepszym filmem dokumentalny została „Cisza głębin” Rafała Makolądry, a fabularnym „Mor” Nikity Tanadzhy.

- Nie byłoby tego fesiwalu, gdyby nie kilka edycji Przeglądu Kina Niezależnego SPAM funkcjonującego kilka lat wcześniej. Teraz korzystając z gościnności Zajezdni Kultury postanowiliśmy wystartować z Bana Film Festiwalem i mam nadzieję, że z każdym rokiem ta "lokomotywa" będzie się rozpędzała i wpisywała w historię miasta. Mamy świetne warunki, żeby organizować tego rodzaju wydarzenia – powiedział pomysłodawca przedsięwzięcia pleszewianin Paweł Sarbinowski, który na co dzień tworzy scenariusze filmowe i telewizyjne, zajmuje się konsultacją scenariuszową, a także prowadzi liczne warsztaty filmowe, scenopisarskie dla dzieci oraz młodzieży.

Gościem specjalnym festiwalu był Tadeusz Szczepański – pochodzący z Pleszewa profesor łódzkiej „filmówki”, historyk filmu i krytyk. Wystąpił z bardzo ciekawym wykładem o kolei w filmie. Otrzymał także honorową nagrodę Burmistrza MiG Pleszew oraz zainaugurował specjalną kolejową Galerię Zasłużonych dla Sztuki Filmowej odsłaniając tabliczkę ze swoim nazwiskiem.

W ramach Bana Film Festiwalu odbył się także blok filmowy dla dzieci w pleszewskim filmie, warsztaty filmowe oraz pokaz specjalny produkcji „Papcio Chmiel" w reżyserii Petro Aleksowskiego.

A dlaczego Bana Film Festiwal? Bo „bana” po wielkopolsku oznacza pociąg/ciuchcię. Wpisuje się zatem w klimat miejsca i pleszewskiej Zajezdni Kultury.

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 21.11.2022, 23:24
Źródło informacji UMiG Pleszew
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii

Akademia
Komunikacji

Prowadzimy szkolenia oraz warsztaty dla mediów, biznesu, samorządów i instytucji. Oferujemy szkolenia indywidualne i grupowe w zakresie m.in. wystąpień publicznych, zarządzania kryzysowego, cyberbezpieczeństwa, przeciwdziałania dezinformacji.