Newsletter

Polska Spółka Gazownictwa: Barbórka to święto górników i gazowników

01.12.2022, 12:19aktualizacja: 01.12.2022, 12:30

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

PAP MediaRoom - kadr z filmu
PAP MediaRoom - kadr z filmu
Barbórka to najważniejsze święto branży górniczej i gazowniczej. To czas docenienia trudu, ciężkiej, codziennej pracy górników i gazowników. „Chciałbym podziękować wszystkim koleżankom i kolegom z branży gazowniczej: niech święta Barbara błogosławi nas każdego dnia” – powiedział Robert Więckowski, prezes Polskiej Spółki Gazownictwa (PSG) podczas obchodów Barbórki Centralnej.

W uroczystej mszy świętej z okazji Barbórki, którą odprawiono w Bazylice Archikatedralnej św. Jana Chrzciciela w Warszawie wzięli udział przedstawiciele władz Polskiej Spółki Gazownictwa, a także pracownicy przedsiębiorstwa oraz ich rodziny.

„Zaprosiła nas tutaj św. Barbara. A jeśli już o niej mówimy, to jest ona patronką tych wszystkich zawodów, które trudnią się wydobywaniem dóbr znajdujących się w naszej kochanej matce Ziemi – stwierdził podczas uroczystości ksiądz proboszcz Bogdan Bartołd. - Proszę księdza biskupa Tadeusza Pikusa, duszpasterza środowisk górniczych, aby pobłogosławił wszystkim pracownikom i zarządowi Polskiej Spółki Gazownictwa, a także ich rodzinom oraz wszystkim tym, którzy korzystają z owoców ich ciężkiej pracy” – mówił ks. Bartołd.

„Modlę się o to, aby święta Barbara wypraszała łaski dla wszystkich ludzi, związanych z polskim gazownictwem. Aby mogli się rozwijać i dzielić się darami, które wypracowują na chwałę Pana Boga i ku radości nas wszystkich. Pamiętajmy o górnikach, ale także o ich rodzinach” – powiedział ksiądz profesor Tadeusz Pikus, były biskup diecezji w Drohiczynie.

„Dzisiejszy dzień to święto św. Barbary – stwierdził Robert Więckowski, prezes PSG. - Celebrujemy święto branży wydobywczej, gazowniczej, a tym samym Polskiej Spółki Gazownictwa. Chciałbym podziękować wszystkim koleżankom i kolegom z branży gazowniczej za ich trud i ciężką pracę. Niech święta Barbara błogosławi nas każdego dnia” – dodał prezes zarządu PSG.

Polska Spółka Gazownictwa od niedawna wchodzi w skład koncernu PKN Orlen. Zatrudnia ponad 11 tys. pracowników, działa na terenie całej Polski i dystrybuuje gaz poprzez ponad 200 tys. km gazociągów.

„PSG jest nowoczesnym przedsiębiorstwem o bogatych tradycjach, które czerpie doświadczenie z ponad 160-letniej historii gazownictwa na ziemiach polskich. Jest jednym z największych w Europie operatorów systemu dystrybucyjnego gazu” – przekazał prezes Więckowski.

Warto przypomnieć, że Polska Spółka Gazownictwa jest Narodowym Operatorem Systemu Dystrybucyjnego Gazu w Polsce. Kluczowym zadaniem firmy jest niezawodny i bezpieczny transport paliw gazowych siecią dystrybucyjną na terenie całego kraju do ponad 7 mln odbiorców końcowych oraz sieci innych operatorów lokalnych.

Do zadań PSG należy również prowadzenie ruchu sieciowego, rozbudowa, konserwacja oraz remonty sieci i urządzeń, dokonywanie pomiarów jakości i ilości transportowanego gazu.

„Naszym zadaniem jest niezawodny i bezpieczny transport paliw gazowych. Świadczymy usługi transportu paliwa gazowego z przedsiębiorstwami zajmującymi się sprzedażą paliwa gazowego” - dodał Robert Więckowski, prezes Polskiej Spółki Gazownictwa.

„Praca gazowników to także służba. Nie tylko budowa i modernizacja naszej sieci, ale także pogotowie gazowe, które co roku wyjeżdża z interwencjami ponad 130 tysięcy razy, co daje średnio ponad 350 wyjazdów dziennie. Dlatego dla nas, użytkowników sieci gazowych, pogotowie gazowe jest tak ważne” – przypomniał prezes PSG.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
Data publikacji 01.12.2022, 12:19
Źródło informacji PAP MediaRoom
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii