Newsletter

Powiat Toruński: Młodzi artyści nagrodzeni w kopernikańskim konkursie

23.02.2023, 10:12aktualizacja: 23.02.2023, 10:24

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Fot. Olek Urbański
Fot. Olek Urbański
Spośród niemal 400 prac nadesłanych na XIV edycję Powiatowego Konkursu Plastycznego „Mieszkam w Ciekawym Miejscu” jurorzy wybrali łącznie 30 najlepszych – 15 nagrodzonych i 15 wyróżnionych. Uroczyste podsumowanie konkursu zorganizowano w Centrum Sportu i Rekreacji Olender w Wielkiej Nieszawce we środę 22 lutego 2023 roku.

 14. odsłona konkursu poświęcona była postaci Mikołaja Kopernika, dlatego pełna nazwa tej edycji brzmiała: „Mieszkam w Ciekawym Miejscu… Podążam szlakiem Kopernikańskim”. W pracach młodych artystów dominował wizerunek znanego naukowca urodzonego 550 lat temu oraz miejsca związane z jego życiem i działalnością.

- Bardzo się cieszę, że nasz konkurs spotkał się z takim zainteresowaniem dzieci i młodzieży mieszkających w powiecie toruńskim. Pamiętajmy, że Mikołaj Kopernik zawsze podkreślał swoje związki z naszym regionem, dlatego rozstrzygnięcie konkursu poświęconego jego postaci, zorganizowane kilka dni po rocznicy urodzin naszego astronoma, nabiera zupełnie innej wartości – przyznał Starosta Toruński Marek Olszewski.

Gala podsumowująca konkurs została zorganizowana w Centrum Sportu i Rekreacji Olender, gdzie jeszcze przez kilka dni będzie można podziwiać pokonkursową wystawę.

- Dziękujemy, że finał konkursu zorganizowano w naszym centrum. Laureatom i wyróżnionym składam serdeczne gratulację i dołączam do nich wejściówki na basen funkcjonujący w ramach naszego centrum – gratulował Piotr Ratke prezes zarządu Centrum Sportu i Rekreacji Olender w Wielkiej Nieszawce.

Prace, chociaż wykonane różnymi technikami, reprezentowały bardzo wysoki poziom. Jurorzy przyznali, że mieli ogromny problem z ich oceną.

- Gdybyśmy tylko mogli to nagrodzilibyśmy wszystkich, jednak musieliśmy wybrać te najlepsze z najlepszych. Doceniliśmy te prace, które podkreślały związek Mikołaja Kopernika z naszym regionem – wyjaśniła dr Katarzyna Minczykowska-Targowska, historyczka, prezes Fundacji „Dorotkowo”, która była jednym z jurorów tej edycji konkursu.
Młodym artystom gratulowano także autentyczności.
- Prace dzieci są dlatego tak wyjątkowe, bo są autentyczne. Życzę Wam, abyście tej prawdy nigdy nie zatracili – powiedział Andrzej Poprostu, który brał udział w pracach jury.

Nagrody i wyróżnienia w XIV edycji konkursu „Mieszkam w Ciekawym Miejscu” zdobyli:

Kategoria klasy 0-3

Nagrodzeni:
- Zuzanna Jaskulska, SP Zelgno,
- Dawid Seweryn, SP Czernikowo,
- Zofia Pietrzak, SP Lubicz Górny,
- Tymoteusz Dramiński, SP Świerczynki,
- Wiktoria Gołembiewska, SP Lubicz Górny,
- Dominika Bałdyga, SP Lubicz Górny,
- Alicja Dybowska, Przedszkole Nr 1 w Chełmży

Wyróżnieni:
- Lena Pełkowska, SP Świerczynki,
- Zuzanna Zielińska, SP Lubicz Górny,
- Tymoteusz Gręźlikowski, SP Dobrzejewice,
- Antonina Słupczewska, Przedszkole Słoneczko Czernikowo,
- Weronika Kalbarczyk, SP Turzno,
- Maja Kogga, SP Lubicz Górny.

Kategorii klas IV-VI

Nagrodzeni:
- Wiktoria Abramowicz, SP Ostaszewo,
- Oliwia Zubka, SP Łubianka,
- Martyna Gajewska, SP Ostaszewo,
- Roksana Uździńska, SP Łążyn II,

Wyróżnieni:
- Nikola Dąbrowska, SP Czernikowo,
- Agnieszka Lada, SP Zelgno,
- Jaś Bożek, SP Grębocin,
- Julia Mosek, SP Lubicz Górny,
- Laura Kontowicz, SP Ostaszewo.

Kategorii klas VII-VIII:

Nagrodzeni:
- Jakub Bożek, SP Grębocin,
- Milena Budna, SP Łążyn II,
- Wiktoria Celmer, SP Obrowo,
- Paulina Chojna, SP Turzno

Wyróżnieni:
- Antonina Prowadzisz, SP Wybcz,
- Zofia Makowska, SP Ostaszewo,
- Roksana Pawlak, SP Ostaszewo,
- Daria Wernerowska, SP Warszewice

Zgodnie z regulaminem wręczono także nagrody dodatkowe. Szkołę Podstawową w Zelgnie (gmina Chełmża) wyróżniono za najwięcej nadesłanych prac. Szkołę Podstawową w Lubiczu Górnym uhonorowano za najwięcej nadesłanych prac, których autorzy zdobyli nagrody i wyróżnienia. Podziękowania i upominki wręczono także nauczycielom ze świetlicy szkolnej z SP w Lubiczu Górnym: Joannie Hassek, Joannie Godurowskiej, Joannie Kulas i Katarzynie Nowak, których podopieczni stanowili najliczniejszą nagrodzonych i wyróżnionych prac.
Starosta Marek Olszewski przekazał także podziękowania dla jurorów XIV edycji konkursu „Mieszkam w ciekawym miejscu” – dr Katarzyny Minczykowskiej-Targowskiej, Moniki Budzeniusz dyrektor Teatru Impresaryjnego im. Włodzimierza Gniazdowskiego we Włocławku, która ze względu na inne obowiązki nie mogła wziąć udziału w gali podsumowującej konkurs oraz Marcina Gręźlikowskiego, znanego jako Andrzeja Poprostu.

Podziękowania za pomoc w organizacji starosta wręczył także Piotrowi Ratkemu oraz jego współpracowników.

Za przekazane nagrody dziękujemy także dr. Bartłomiejowi Oleszkowi, kierownikowi Działu Promocji i Komunikacji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Prace laureatów i wyróżnionych można oglądać na wystawie pokonkursowej, która będzie prezentowana przez najbliższe dni w przestrzeni Centrum Sportu i Rekreacji Olender.

W marcu ruszy ona w tournée po powiecie. Będzie można ją oglądać w:
- Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Złejwsi Małej (od 6 do 10 marca 2023 r.),
- Bibliotece, Centrum Kultury w Łubiance (od 13 do 17 marca 2023 r.),
- Szkole Podstawowej w Ostaszewie (od 20 do 24 marca 2023 r.),
- Świetlicy Wiejskiej w Kuczwałach (od 27 do 31 marca 2023 r.),
- Chełmżyńskim Ośrodku Kultury (od 3 do 7 kwietnia 2023 r.),
- Centrum Opieki Wytchnieniowej „Dom Światła” w Grębocinie (od 12 do 18 kwietnia 2023 r.),
- Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Obrowie (od 19 do 27 kwietnia 2023 r.),
- Szkole Podstawowej im. K. K. Baczyńskiego w Czernikowie (od 8 do 12 maja 2023 r.).

Po pokazach na terenie powiatu ekspozycja zostanie pokazana w przestrzeni wystawienniczej włocławskiego Teatru Impresaryjnego.

Włocławski wernisaż zaplanowano 24 maja 2023 r. – w rocznicę śmierci Mikołaja Kopernika.

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 23.02.2023, 10:12
Źródło informacji Powiat Toruński
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ