Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Film o sztuce, która znika
„Byty chwilowe - instrukcja obsługi patrzenia” nie jest klasycznym reportażem ani dokumentem, lecz stanowi audiowizualną opowieść o procesie tworzenia i sposobie patrzenia na efemeryczne dzieła Koziary. Film prowadzi widza przez świat jego land artów i efemerycznych realizacji, pokazując, jak artysta myśli o przestrzeni, naturze i czasie. Koziara jawi się tu raz jako błazen-mędrzec na wzór Stańczyka, raz jako „wielki plemnik” zapładniający odbiorców ideą, pomysłem czy innym punktem widzenia. Zmusza widza do szukania własnych interpretacji jego prac, a jednocześnie przybliża kontekst ich powstawania oraz źródła, z których czerpał w trakcie tworzenia.
Filmowy eksperyment
Odwrotnie niż w swojej drodze twórczej, tym razem to sam Koziara zostaje poddany eksperymentowi - reżyser prowadzi go przez sytuacje, w których artysta staje się zarówno bohaterem, jak i przewodnikiem „instrukcji obsługi patrzenia”. Film ma charakter eseju wizualnego. Obok partii narracyjnych pojawiają się statyczne ujęcia komponowane niczym obrazy, w których sylwetka artysty i pejzaż stapiają się w jednolite, misternie skomponowane kadry. Ważnym elementem jest także wykorzystanie sztucznej inteligencji - archiwalne fotografie i materiały z wcześniejszych projektów Koziary zostały ożywione za pomocą narzędzi AI, dzięki czemu widz może ponownie wejść w dawno nieistniejące już „byty chwilowe”. Całość dopełnia muzyka Mateusza Pospieszalskiego, który użyczył do filmu kompozycji z albumu „EMPE3”; ich brzmienie wzmacnia kontemplacyjno-eksperymentalny charakter obrazu.
„Artystyczny traper” i kolonizator przestrzeni dla sztuki
Jarosław Koziara jest artystą wizualnym, scenografem, performerem i jednym z najbardziej rozpoznawalnych polskich twórców land artu. Od lat współtworzy oprawę plastyczną zespołu Voo Voo, przygotowywał charakterystyczne scenografie Finałów Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy oraz wielu festiwali muzycznych i teatralnych. Jego wielkoformatowe instalacje powstawały m.in. nad Wisłą w okolicach Kazimierza Dolnego i Janowca oraz w przestrzeniach Lubelszczyzny, z którą artysta jest szczególnie związany. Koziara jest współtwórcą i dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Land Art, a jego projekty - często widoczne w pełni dopiero z lotu ptaka - na stałe weszły do ikonosfery sztuki nowoczesnej.
Scenarzystą i reżyserem filmu jest Andrzej Jachim, związany z firmą Vena Art. „Byty chwilowe - instrukcja obsługi patrzenia” zostały wyprodukowane przez Vena Art we współpracy z firmą Intrograf-Lublin w ramach projektu Bene Meritus Terrae Lublinensi.
Dostępność filmu i materiały dla redakcji
Film „Byty chwilowe - instrukcja obsługi patrzenia” można obejrzeć:
- na YouTube (w otwartym, bezpłatnym dostępie),
https://youtu.be/OJpV0W7NYIQ?si=VYGEHt5DYXoLBY3L
- na stronie projektu: https://bytychwilowe.pl
KONTAKT:
Andrzej Jachim, reżyser filmu „Byty chwilowe - instrukcja obsługi patrzenia”
e-mail: andrzej.jachim@vena.lublin.pl
tel. 602 777 629
Źródło informacji: Vena Art
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
| Data publikacji | 12.12.2025, 08:00 |
| Źródło informacji | Vena Art |
| Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Pozostałe z kategorii
-
Image
70 lat Totalizatora Sportowego: jubileuszowy mural oraz nagrody dla zwycięzców konkursu na plakat PAP
Symboliczne odsłonięcie muralu projektu malarza Tytusa Brzozowskiego na warszawskiej Pradze oraz nagrody i wyróżnienia w konkursie na plakat z okazji 70-lecia Totalizatora Sportowego uświetniły jubileusz największego w Polsce mecenasa sportu i kultury. „Chcemy współtworzyć z Polkami i Polakami aktywne społeczeństwo w każdym wymiarze, również kulturalnym” - mówiła Beata Stelmach, prezes zarządu Totalizatora Sportowego.- 11.02.2026, 11:05
- Kategoria: Ludzie i kultura
- Źródło: PAP MediaRoom
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘ