Newsletter

Przed nami gala wręczenia nagród 39. WFF

13.10.2023, 15:20aktualizacja: 14.10.2023, 10:22

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

WFF (1)
WFF (1)
39. Warszawski Festiwal Filmowy powoli zbliża się do końca. Do niedzieli można jeszcze zobaczyć wiele interesujących tytułów. Oto kilka powodów, dla których ten weekend miłośnicy filmów powinni spędzić w kinie.

„Miasto” izraelskiego reżysera Amita Ulmana. Ekipa filmu nie mogła przyjechać do Warszawy w związku z trwającą wojną. To niezwykła kompilacja gatunków - od kryminału przez film muzyczny po czarną komedię.

W fikcyjnym mieście, w ponadczasowej scenerii, w wyjątkowo burzową noc, Sarah Bennett przybywa do biura detektywa Joe. Prosi go o odnalezienie jej zaginionej siostry. Ten zgadza się zbadać sprawę, chociaż czuje, że nic dobrego z tego nie wyniknie. Jego partner Jack również przeczuwa problemy, zwłaszcza z Sarą. Ta niespodziewanie znika. Joe kontynuuje śledztwo, aż zdaje sobie sprawę, że za całą intrygą stoi znany w mieście przestępca, z którym nikt nie chce zadzierać.

Film startuje w Konkursie Wolny Duch.

Kolejnym tytułem, którego nie można przeoczyć jest rywalizujący w Konkursie Międzynarodowym „Szklany dom”. Ta ukraińsko - cypryjsko, rumuńsko, niemiecka koprodukcja w reżyserii Tarasa Drona, którego po-przedni film zdobył nagrodę podczas WFF w 2020 roku.

Ambitna architektka Victoria realizuje stworzony przez siebie plan na życie, nie tylko swoje, ale również cór-ki. Jest w trakcie realizacji ważnego projektu zawodowego - który wierzy - ma przynieść jej uznanie. Pod-czas inauguracji jej córka znika. Policja jest przekonana, że jest ona zamieszana w handel narkotykami. O pomoc Victoria zmuszona jest zwrócić się do byłego męża, który pracuje w policji.

Warto również zwrócić uwagę na animowany film chińskiego reżysera i artysty, co sam podkreśla, Liu Jian, zatytułowany „Uczelnia artystyczna, 1994.” Miał on premierę w konkursie tegorocznego festiwalu w Berlinie. Na 39.WFF startuje w Konkursie Wolny Duch.

Akcja toczy się na kampusie Chińskiej Południowej Akademii Sztuk na początku lat 90. Na tle reform otwie-rających Chiny na zachodni świat grupa studentów żyje pełną parą, stawiając pierwsze kroki w dorosłość, gdzie miłość i inne uczucia przeplatają się z ich artystycznymi dążeniami, ideałami i ambicjami. Uwięzieni między tradycją a nowoczesnością, muszą wybrać, kim chcą zostać. Filmowiec i malarz Liu Jian łączy styli-zowane, nowoczesne ilustracje z pasją do sztuki i życia. Przesycone mrocznym, niecodziennym humorem, przedstawiają nadzieje i artystyczne marzenia całego pokolenia wkraczającego w dorosłość. Ludzie, wyda-rzenia i style mieszają się z miejskim i zimowym krajobrazem kraju przechodzącego szybkie zmiany.

Ogromne zainteresowanie budzi także film rumuńskiego reżysera Cristi Puiu „MMXX”, pokazywany Konkur-sie Creme de la creme.

Oana Pfifer, młoda terapeutka, wyraźnie rozkojarzona, stopniowo wpada w sieć pytań, które stawia swojej pacjentce. Mihai Dumitru, młodszy brat Oany, martwiący się o swoje urodziny, utknął w historii o wiele więk-szej niż jest w stanie znieść. Septimiu Pfifer, mąż Oany, zatroskany o swoje zdrowie, nieuważnie słucha dziwnej historii, w którą jakiś czas temu wplątał się jego kolega z karetki, gdy czekają na kolejne wezwanie pogotowia. Narcis Patranescu, inspektor ds. przestępczości zorganizowanej jest zaniepokojony niedawną śmiercią jednego ze swoich kolegów. Podczas przesłuchiwania młodej kobiety w czasie pogrzebu zostaje uwikłany w dziwną mroczną historię. Cztery krótkie momenty w czasie, rejestrują wędrówkę grupy zbłąka-nych dusz, które utknęły na rozdrożu historii.

Bilety na 39.WFF można kupić online na stronie www.wff.pl

Są one również do nabycia w kasach festiwalowych kin - Atlanticu i Multikina Złote Tarasy.

Źródło informacji: Warszawska Fundacja Filmowa

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 13.10.2023, 15:20
Źródło informacji Warszawska Fundacja Filmowa
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii