Newsletter

Rękopis Chopina w twoim domu. Faksymile „Mazurka H-dur” op. 63 już w sprzedaży

26.05.2023, 16:17aktualizacja: 26.05.2023, 16:22

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Narodowy Instytut Fryderyka Chopina (1)
Narodowy Instytut Fryderyka Chopina (1)
Seria wydawnicza „Dzieła Chopina. Wydanie Faksymilowe” pod redakcją prof. Zofii Chechlińskiej to wieloletni międzynarodowy projekt naukowo-wydawniczy Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina, którego celem jest wydanie wszystkich dostępnych rękopisów utworów kompozytora w postaci faksymilowej z naukowym komentarzem.

Od dzisiaj w sprzedaży jest faksymile „Mazurka H-dur” nr 1 z op. 63

„Mazurki” op. 63 zachowały się w bardzo niewielu źródłach rękopiśmiennych. Autograf reprodukowany w wydaniu znajduje się w zbiorach Bibliothèque nationale de France i składa się z jednej podwójnej karty. Jest jedynym zachowanym rękopisem całego „Mazurka H-dur” nr 1 z op. 63. Autograf z całą pewnością przeznaczony był jako podkład do pierwodruku francuskiego. Trzeba jednak podkreślić, że w pierwodruku znajdują się nie tylko istotne zmiany w stosunku do autografu, ale nawet kilka dodatkowych taktów w kodzie.

Do tomu faksymile zawierającego rękopis w oryginalnych wymiarach oraz kolorystyce, jest dołączony komentarz źródłowy autorstwa Jima Samsona.

Fryderyk Chopin, „Mazurek” op. 63 nr 1 w serii „Dzieła Chopina. Wydanie faksymilowe” komentarz źródłowy: Jim Samson.

Publikacja jest dostępna w sklepach Instytutu Chopina: stacjonarnych oraz internetowym.

Projekt „Dzieła Chopina. Wydanie Faksymilowe” jest pierwszym na świecie przedsięwzięciem na tak szeroką skalę. Przy jego realizacji współpracują naukowcy z Polski, Francji, Wielkiej Brytanii, Szwajcarii, Niemiec, Hiszpanii, USA oraz Japonii. Partnerami projektu są biblioteki posiadające w swoich zbiorach rękopisy Chopina, uniwersytety, wydawnictwa muzyczne oraz towarzystwa chopinowskie.

To szczególne wydawnictwo jest pierwszą próbą wydania kompletu rękopisów muzycznych Chopina, a ponadto najdoskonalszym opublikowanym dotychczas odwzorowaniem graficznym oryginałów, dzięki zastosowaniu najnowocześniejszych technologii fotografii i druku. Dzięki sześciu wersjom językowym komentarza źródłowego, seria jest doskonałym źródłem wiedzy o rękopisach Chopina. Komentarze źródłowe autorstwa wybitnych specjalistów zawierają najbardziej aktualne informacje na temat historii publikowanych rękopisów.

Seria ma na celu stworzenie niespotykanej dotąd możliwości dostępu do wiernych kopii wszystkich, rozsianych po całym świecie oryginałów rękopisów muzycznych kompozytora, opatrzonych aktualnym naukowym komentarzem aż w sześciu językach: polskim, angielskim, francuskim, niemieckim, hiszpańskim i japońskim.

Mecenasem Instytutu Chopina jest PKN ORLEN.

Partner Główny: Totalizator Sportowy.

Partnerzy: PKO BP, PZU, Lexus.

Źródło informacji: Narodowy Instytut Fryderyka Chopina

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 26.05.2023, 16:17
Źródło informacji Narodowy Instytut Fryderyka Chopina
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ