Newsletter

Ludzie i kultura

Rodzinna opowieść na tle wielkiej historii – promocja „Dziewczyny z kamienicy” autorstwa Dagmary Leszkowicz-Zaluskiej

18.05.2022, 16:03aktualizacja: 18.05.2022, 16:06

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

PAP/M. Kmieciński (1)
PAP/M. Kmieciński (1)
Moja książka ma dwa przesłania. Pierwsze mówi o sile kobiet i ich wzajemnego wsparcia, drugie o wartości, jaką jest pamięć o przeszłości własnych rodzin – powiedziała Dagmara Leszkowicz-Zaluska, autorka wielkopolskiej trylogii historycznej „Dziewczyna z kamienicy” podczas promocji pierwszego tomu tej powieści „Czas nadziei”. Spotkanie z pisarką odbyło się w Centrum Prasowym PAP.

Akcja pierwszej części książki rozgrywa się w Pleszewie, w Wielkopolsce, w trakcie trwania I wojny światowej. Opowiada historię małej Heleny Kałuży, porzuconej przez matkę, która wyjechała „za chlebem” i pozostawionej pod opieką babci w pleszewskiej kamienicy, stanowiącej mikroświat ówczesnej lokalnej społeczności. Miejsce akcji powieści jest jednocześnie miejscem urodzenia jej autorki.

„Pierwszą postacią, jaką stworzyłam na potrzeby powieści, była moja babcia ze strony ojca, która zmarła, gdy miałam 10 lat – wyjaśniała na spotkaniu Dagmara Leszkowicz-Zaluska. - Historia początków jej życia była w mojej rodzinie owiana tajemnicą, wiadomo jedynie tyle, że była owocem nieślubnego związku ubogiej dziewczyny z Pleszewa z jakiś oficerem z pleszewskich koszar. Całą resztę musiałam sobie sama dopowiedzieć” – dodała i zaznaczyła, że choć książka osadzona jest w popartych dokumentami realiach historycznych, to cała opowieść jest fikcyjna, choć kilka postaci ma swoje rzeczywiste pierwowzory.

Autorka przyznała, że właśnie najwięcej pracy kosztowało ją sprawdzenie i ustalenie informacji potrzebnych do odtworzenia realiów historycznych, społecznych i obyczajowych dawnego Pleszewa.

„Z zawodu jestem dziennikarzem, dla mnie bardzo istotne są fakty i chciałam w tej książce pokazać taki realizm – zaznaczyła pisarka. - Skontaktowałam się z dyrektorem Muzeum Regionalnego w Pleszewie i otrzymałam stos książek. Próbowałam też dotrzeć do archiwów lokalnej prasy, jednak nie było to łatwe, bo obejmują one czasy od końca pierwszej wojny, natomiast cała reszta jest w języku niemieckim. Trochę wiadomości znalazłam pism kobiecych, takich jak >>Bluszcz<< czy >>Głos Wielkopolanek<< - to przybliżyło mi klimat tego czasu. Ale przede wszystkim cenne było to wsparcie na szczeblu lokalnym” – opowiedziała.

W książce znajdują się wypowiedzi występujących w niej postaci pisane w gwarze wielkopolskiej, dialekcie górnołużyckim oraz w jidysz, co oddaje przekrój pleszewskiej społeczności z początków XX wieku.

Odnosząc się do wyboru tematyki swojej powieści Dagmara Leszkowicz-Zaluska przyznała: „Kocham małe, ludzkie historie, uważam, że każdy człowiek ma swoją historię, która można opisać w powieści”.

„Nie zapominajmy historii naszych rodzin, ponieważ one żyją tak długo, jak o nich pamiętamy” – zaapelowała do swoich czytelników.

„Dziewczyna z kamienicy. Czas nadziei”, wydana przez wydawnictwo „Słowne”, jest już dostępna w sprzedaży. Drugi tom sagi, którego akcja będzie miała miejsce w latach 30. trafi na rynek jesienią, natomiast trzeci, opisujący czas II wojny światowej – zimą.

Dagmara Leszkowicz-Zaluska jest dziennikarką i pisarką, obecnie pełni stanowisko zastępcy redaktora naczelnego Polskiej Agencji Prasowej oraz redaktor naczelnej serwisów anglojęzycznych PAP, w tym portalu „The First News”. „Dziewczyna z kamienicy” to jej powieściowy debiut.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 18.05.2022, 16:03
Źródło informacji PAP MediaRoom
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ