Newsletter

Spotkanie z Utą Goebl-Streicher, praprawnuczką jednej z ulubionych uczennic Chopina

06.10.2023, 15:35aktualizacja: 06.10.2023, 15:41

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Narodowy Instytut Fryderyka Chopina zaprasza na spotkanie autorskie z Utą Goebl-Streicher, muzykolożką, autorką książki „Friederike Müller: listy z Paryża 1839–1845. Nauczanie i otoczenie Fryderyka Chopina w świetle korespondencji jego ulubionej uczennicy” oraz praprawnuczką jej głównej bohaterki.

Spotkanie odbędzie się 9 października 2023 roku (poniedziałek) o godzinie 17:30 w Sali Koncertowej Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie (ul. Okólnik 1). Wstęp wolny.

Friederike Müller była jedną z ulubionych i najbardziej utalentowanych uczennic Fryderyka Chopina. Zebrane przez jej potomkinię, Utę Goebl-Streicher, listy do mieszkających w Wiedniu ciotek pianistki dostarczają bezcennych informacji o wyjątkowym stylu nauczania Chopina, a w przytaczanych bezpośrednio rozmowach ujawniają stronę charakteru, którą artysta rezerwował jedynie dla najbliższych. W swoich listach, poza zobrazowaniem relacji z nauczycielem, autorka odsłania kulisy artystycznego uniwersum Paryża lat 40. XIX wieku.

Podczas spotkania poruszone zostaną tematy życia prywatnego Chopina i jego relacji z uczniami, świata paryskiej sztuki czasów kompozytora, ale również metod XIX-wiecznej pedagogiki muzycznej czy sytuacji społecznej kobiet w XIX wieku.

Wydarzeniu towarzyszyć będzie recital fortepianowy w wykonaniu Aleksandry Świgut oraz odczyt wybranych listów w interpretacji Anny Cieślak. W dniu wydarzenia książkę będzie można kupić w cenie -30% w sklepie stacjonarnym w Muzeum Chopina.

Źródło informacji: NIFC

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 06.10.2023, 15:35
Źródło informacji NIFC
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ