Newsletter

Święto wyścigów konnych na Torze Służewiec: ruszył 80. sezon emocjonujących gonitw

22.04.2024, 15:37aktualizacja: 22.04.2024, 15:47

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Fot. PAP/S. Leszczyński (1)
Fot. PAP/S. Leszczyński (1)
Deszczowa aura nie zniechęciła tysięcy gości z całej Polski do przybycia na legendarny Tor Służewiec, aby wspólnie celebrować otwarcie jubileuszowego, 80. sezonu wyścigów konnych. Nie zawiedli również bohaterowie tego dnia, czyli konie i dosiadający je dżokeje startujący w ośmiu gonitwach, w tym tej najważniejszej - o Nagrodę Strzegomia.

„Bomba poszła w górę!” - na to hasło, które w sobotnie popołudnie wybrzmiało na Torze Służewiec, od listopada czekało coraz liczniejsze grono miłośników wyścigów konnych w Polsce. Wydarzenie otworzyło 80. sezon zmagań w tej królewskiej dyscyplinie na kultowym warszawskim hipodromie. W tym roku na Torze Służewiec zaplanowano łącznie niemal 400 gonitw w czasie 46 dni rywalizacji.

„To dla nas bardzo wyjątkowy sezon, ponieważ obchodzimy również 85. rocznicę powstania tego wspaniałego obiektu, jakim jest Tor Służewiec - pierwsza gonitwa odbyła się tu 3 czerwca 1939 roku, dosłownie w przededniu wybuchu II wojny światowej. Wciąż kultywujemy tu piękną tradycję wyścigową, korzystając z faktu, że cała infrastruktura zachowała się w oryginalnej formie” - podkreśla Szymon Piechowiak, przedstawiciel Toru.

Tor Służewiec został zaprojektowany przez cenionego architekta II Rzeczpospolitej Zygmunta Plater-Zyberka, a wiele lat później zrewitalizowany dzięki mecenatowi Totalizatora Sportowego. Obiekt stanowi unikalny, łączący przeszłość z przyszłością, punkt na kulturalnej mapie stolicy. W tym wyjątkowym miejscu doskonale odnajdują się i bawią wszyscy: zarówno zapaleni fani wyścigów konnych, jak i ci, dla których gonitwy stanowią jedynie dodatek do czasu wolnego spędzanego z rodziną i przyjaciółmi.

„Blisko 140 hektarów pięknej zieleni, w którą wtopione są wspaniałe i stylowe budynki Toru, tworzą niepowtarzalny klimat, stanowiąc idealną przestrzeń do spacerów czy aktywnego wypoczynku. Wyścigom zaś towarzyszą niezliczone atrakcje: strefa zabaw dla dzieci, food trucki czy strefa mody wyścigowej, w której podziwiać możemy przygotowywane na długo przed samym wydarzeniem kreacje i kostiumy” - tłumaczy Rafał Krzemień, prezes zarządu Totalizatora Sportowego.

Jednak głównymi bohaterami tak całego sezonu, jak i jego inauguracji, są konie i dosiadający je jeźdźcy - Otwarcie Sezonu 2024 dostarczyło wielu sportowych emocji. Pierwszy wyścig w tym roku - o Nagrodę Dandolo - wygrał hiszpański wałach Notorious. Następnie regularnie, co pół godziny, finiszowali uczestnicy kolejnych gonitw, gorąco dopingowani przez tłumy kibiców. Nagrodę Generała Andersa zgarnął Boitdanssonblanc, a Harun RA pierwszy minął metę w gonitwie o Nagrodę Skowronka.

W najważniejszym tego dnia wyścigu, czyli przeznaczonej dla trzylatków gonitwie o Nagrodę Strzegomia, zwyciężył faworyt Zen Spirit trenowany przez Macieja Jodłowskiego, a dosiadany przez Dastana Sabatbekowa. Pokonał on dystans 1600 metrów w czasie 1.44,5 i wyprzedził konia Top Profit (pod dżokejem Kamilem Grzybowskim) oraz Cunning Foxa (dżokej Stefano Mura).

„Rywalizacja o Nagrodę Strzegomia oraz Memoriał Generała Andersa stanowią swoisty sprawdzian dla koni trzyletnich pełnej krwi angielskiej przygotowujących się do jednej z najbardziej prestiżowych gonitw w sezonie wyścigowym, czyli Westminster Derby. Po dzisiejszym dniu fani tego sportu z pewnością mają już swoje przemyślenia i wytypowanych faworytów, którym będą towarzyszyć na wszystkich etapach budowania formy i zdobywania doświadczenia” - wyjaśnia Dominik Nowacki, dyrektor Toru Służewiec.

Pierwszym gonitwom jubileuszowego sezonu przyglądało się również wielu gości specjalnych: na trybunach obok tysięcy warszawiaków i kibiców z całej Polski zasiedli m.in. prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski oraz Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Czesław Siekierski, a także wiele znanych osób ze świata kultury, sportu i biznesu. Potwierdza to, że podczas najważniejszych wydarzeń na Torze Służewiec zwyczajnie „wypada się pojawić”.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
Data publikacji 22.04.2024, 15:37
Źródło informacji PAP MediaRoom
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii