Newsletter

Szprotawa: Rozprawią się z szatanem Makuszyńskiego

15.12.2025, 07:36aktualizacja: 15.12.2025, 07:40

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Fot. UM Szprotawa
Fot. UM Szprotawa
Gmina Szprotawa realizuje oryginalny projekt z zakresu turystyki biograficznej. We współpracy z Muzeum Ziemi Szprotawskiej poddano naukowemu rozpracowaniu miejscową legendę o kasie pułkowej Francuzów, która od blisko wieku rozpala wyobraźnię poszukiwaczy. Przy okazji badań natrafiono na nieznane dotąd lokalne epizody z okresu wojen napoleońskich – informuje Maciej Boryna z Biura Turystyki i Edukacji Regionalnej.

Na przykład w 1813 roku przebywał w Szprotawie francuski pisarz Marie-Henri Beyle, znany bardziej pod pseudonimem „Stendhal”, autor słynnych powieści „Czerwone i czarne” i „Pustelnia parmeńska”. Natomiast niemiecki pisarz i dramaturg Heinrich Laube twierdził, że w Szprotawie był świadkiem wizyty incognito Napoleona. Działo się to w czasie zawieszenia broni, kiedy w mieście kwaterował cały sztab generała Bertranda. 

Uznany polski stendhalista Leszek Sługocki dowodził, że chorego na tyfus pisarza kurował lekarz z francusko-włoskiego lazaretu umiejscowionego na terenie Pałacu Wiechlice. To właśnie tam miała zostać ukryta część legendarnej kasy pułkowej – opowiada M.Boryna. 

W wyniku badań powstała osobliwa rozprawka o potencjalnych związkach fabuły powieści Kornela Makuszyńskiego pt. „Szatan z siódmej klasy” z życiem i twórczością Stendhala. Jeszcze w tym roku zostanie na ten temat wydana publikacja i jednocześnie przewodnik zatytułowany „Szprotawskie epizody wojen napoleońskich”. A na przyszły rok zaplanowano w ramach polsko-niemieckiego projektu oznakowanie szlaku i stanowisk związanych z tą historią. 

Biuro Turystyki i Edukacji Regionalnej

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 15.12.2025, 07:36
Źródło informacji UM Szprotawa
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Pozostałe z kategorii

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ