Newsletter

Wirtualny lot na miotle? Park Dziedzictwa przybliża i popularyzuje legendy Gór Świętokrzyskich

03.10.2023, 14:50aktualizacja: 03.10.2023, 15:58

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

PAP - Kadr z filmu
PAP - Kadr z filmu
Kino 3D, lot na wirtualnej miotle i kilkanaście opowiedzianych z udziałem multimediów legend z regionu Gór Świętokrzyskich - w wybudowanym z udziałem funduszy UE Parku Dziedzictwa w Nowej Słupi zwiedzający mogą zapoznać się z najciekawszymi opowieściami, czyli dziedzictwem niematerialnym regionu.

Park Dziedzictwa Gór Świętokrzyskich, tzw. park legend, powstał w Nowej Słupi u podnóża Łysej Góry. Instytucja kultury, której zadaniem jest propagowanie dziedzictwa niematerialnego regionu, działa od początku sierpnia.

„Ten projekt jest usytuowany w szczególnym miejscu dla województwa świętokrzyskiego, u podnóża Świętego Krzyża, miejsca, które symbolizuje ziemię świętokrzyską. Byłem tam - dla mnie, dorosłego człowieka, było to również bardzo ciekawe przeżycie. Są tam różne formy przedstawienia naszej tradycji, naszych legend, pokazane za pomocą nowoczesnych technologii, która myślę, że będzie atrakcyjna dla wszystkich, nie tylko dla młodych” - zaznaczył Andrzej Bętkowski, marszałek województwa świętokrzyskiego, w rozmowie z Serwisem Samorządowym PAP.

Andrzej Gąsior, burmistrz Nowej Słupi, wyjaśnił, że celem nowej instytucji kultury, która pojawiła się na mapie województwa świętokrzyskiego, jest popularyzacja najciekawszych opowieści, które wcześniej przekazywane były tylko z ust do ust.

„Przewodnicy od dziesiątek lat, oprowadzając turystów, mówili o legendach świętokrzyskich. Padł kiedyś pomysł - to były lata 90. - żeby pokazać te legendy społeczeństwu jako takie dziedzictwo niematerialne. Trwało to w tym środowisku przez wiele, wiele lat, były rozmowy, natomiast nie było wykonania. Z pomocą Regionalnej Organizacji Turystycznej udało się taki projekt zorganizować. Powstał park legend i te legendy, które były przekazywane z pokolenia na pokolenie, zostały pokazane na ścieżce edukacyjnej” - wyjaśnił Andrzej Gąsior, burmistrz Nowej Słupi.

Multimedialny obiekt w Nowej Słupi kosztował ok. 21 mln zł, w tym ok. 13 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego.

„Budowa rozpoczęła się przed pandemią, więc ewaluowała w czasie, jeżeli chodzi o koszty. Mieliśmy trudności z jej wykończeniem, okres wykonania tej inwestycji przedłużył się o półtora roku, niemniej jednak udało się jakoś dociągnąć ją do końca. Obiekt kosztował ponad 21 mln zł, z czego dofinansowanie sięgało ok. 19 mln zł łącznie, z waloryzacją której udzielił nam urząd marszałkowski” – dodał burmistrz.

Park legend jest prowadzony wspólnie z Regionalną Organizacją Turystyczną województwa świętokrzyskiego. W otwartym na początku sierpnia obiekcie na oglądających czeka kilkanaście najciekawszych legend regionu - do początku września odwiedziło go ok. 10 tys. zwiedzających.

„Wszystkie legendy ubrane są w tzw. storytelling, a więc opowieść, która ma swój sens od początku do końca. To jest 11 sal z piękną scenografią, którą uzupełniają piękne efekty audiowizualne, jak hologramy, wirtualna rzeczywistość, a więc najnowsze formy przekazu i sposób, w jaki te legendy pokazujemy. Same legendy są czymś wyjątkowym - to niematerialne dziedzictwo kulturowe regionu. Do tej pory przekazywane były z pokolenia na pokolenie ustnie albo w formie pisemnej. Legendy są łatwo przyswajalne i skierowane do każdego odbiorcy - od najmłodszych dzieci do najstarszych seniorów. Już pierwszy miesiąc funkcjonowania parku legend pokazał nam, że wszyscy się tutaj odnajdują, a wirtualny lot na miotle stał się hitem” - powiedział Piotr Sepioło, zastępca dyrektora Parku Dziedzictwa Gór Świętokrzyskich.

Cały obiekt naszpikowany jest nowoczesną technologią i multimediami; poza lotem na wirtualnej miotle nad Górami Świętokrzyskimi działa tu kino 3D, a przewodnik na ścieżce prezentującej opowieści z regionu jest wirtualny - najpierw zaklęty w kamień u stóp Łysej Góry pielgrzym, a później czarownica.

Świętokrzyska Nowa Słupia jest kolejnym samorządem, który odwiedziliśmy w ramach projektu „Polityka spójności w regionach”. W ramach cyklu wideoreportaży o funduszach unijnych pokażemy dwadzieścia miejsc, które zmieniły się dzięki polityce spójności i dofinansowaniu z Unii Europejskiej.

Źródło informacji: Serwis Samorządowy PAP

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
Data publikacji 03.10.2023, 14:50
Źródło informacji Serwis Samorządowy PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii