Newsletter

Wspomnienia zasłużonych biegaczy i ich przepis na sukces. Premiera książek „TEAM100. Olimpijskie opowieści z Tokio i Pekinu” oraz „Wielkie tradycje polskiego sportu: do biegu, gotowi…”

19.12.2022, 14:41aktualizacja: 19.12.2022, 14:53

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Fot. Paweł Konarzewski/Instytut Łukasiewicza (1)
Fot. Paweł Konarzewski/Instytut Łukasiewicza (1)
Mistrzowie olimpijscy i paraolimpijscy, medaliści i ci, którym do podium zabrakło bardzo niewiele - bohaterami książki „TEAM100. Olimpijskie opowieści z Tokio i Pekinu” jest szesnaścioro beneficjentów programu, reprezentantów Polski, którzy odnieśli sukcesy podczas ostatnich igrzysk w Tokio i Pekinie.

„Sport jest całym moim życiem - trenuję od 28 lat. Dzięki bieganiu zwiedziłam świat, poznałam smak wygranej, ale też porażki. Sport pozwala mi ciągle się rozwijać, realizować swoje cele i marzenia” - mówiła podczas spotkania promującego książki w Centrum Olimpijskim Barbara Bieganowska-Zając - biegaczka, czterokrotna mistrzyni paraolimpijska, stypendystka programu Team100.

Program ma na celu wspieranie młodych, utalentowanych sportowców - poprzez stypendia, które pozwalają im łączyć sport z nauką i podnoszeniem kwalifikacji zawodowych. Publikacja Instytutu Łukasiewicza zawiera 16 historii beneficjentów programu Team100. Kolejnym z nich jest Kajetan Duszyński. „Do dzisiaj tak naprawdę nie mogę uwierzyć w to, że zdobyłem olimpijskie złoto, wciąż się przyzwyczajam do swojego sukcesu. Nie spodziewałem się go, ale już zdążyłem się zaadaptować do nowej sytuacji: niedawno jeździłem tramwajem na politechnikę, a chwilę później udzielam wywiadów mediom” - mówił mistrz olimpijski w sztafecie mieszanej 4×400 m z Tokio (2020).

Podczas spotkania w Centrum Olimpijskim zaprezentowano także książkę „Wielkie tradycje polskiego sportu: do biegu, gotowi…”. Publikacja to opowieść o najwybitniejszych biegaczach w historii Polski. Książka opowiada o wielkich sportowych osobowościach na tle losów całego narodu: od zmagań o niepodległość i rozkwit kultury fizycznej w Drugiej Rzeczypospolitej, przez tragedię II wojny światowej i ciemny okres komunizmu - rozświetlany sukcesami wybitnych zawodników, po ostatnie dekady wypełnione radością z osiągnięć polskiej lekkoatletyki. Jest to barwna opowieść o ludziach i czasach, w których przyszło im walczyć o sportowe laury - o biało-czerwonej sztafecie, która nie ma końca!

„Wspomnienia i życiorysy przedwojennych sportowców są dla mnie pasjonujące. Poznałam w 1964 r. Stanisławę Walasiewiczównę, genialną biegaczkę. To było ogromne przeżycie” - wspominała, nawiązując do sztafety pokoleń, Teresa Sukniewicz-Kleiber - olimpijka z Meksyku (1968), brązowa medalistka mistrzostw Europy.

Podczas spotkania podkreślała, jak wiele zawdzięcza sportowi.

„W ponurych czasach komunizmu zwiedzaliśmy cały świat, mogliśmy kupować za granicą ubrania, których w Polsce nie było. Jeździliśmy na obozy do Włoch - tam na drzewach rosły pomarańcze! Dla nas to było wtedy coś nieprawdopodobnego. Sport daje niezwykle dużo - to szkoła życia, charakteru” - tłumaczyła biegaczka.

„Chciałbym podziękować Instytutowi Łukasiewicza za obie inicjatywy. Książki przybliżają ludzi sportu, ich rolę w historii i budowaniu dumy narodowej” - podkreślił Andrzej Kraśnicki, prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego.

„Ubolewam, że historia sportu nie istnieje w ośrodkach akademickich. Dlatego cudowne jest to, co robi Instytut Łukasiewicza. Promowanie i popularyzowanie dziejów sportu ma ogromne znaczenie dla przyszłych pokoleń i pamięci historycznej” - zauważył dr hab. Robert Gawkowski, historyk sportu i konsultant merytoryczny publikacji.

W spotkaniu udział wzięli uczniowie LXII Liceum Ogólnokształcącego Mistrzostwa Sportowego im. gen. broni Władysława Andersa w Warszawie.

Bezpłatne egzemplarze obu książek trafiły do uczniów liceów ogólnokształcących o profilu sportowym - przede wszystkim szkół mistrzostwa sportowego - oraz klubów sportowych w całej Polsce. Publikacje są współfinansowane ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki.

Źródło informacji: Instytut Łukasiewicza

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 19.12.2022, 14:41
Źródło informacji Instytut Łukasiewicza
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii