Newsletter

Wystawa SKOK w historycznej Sali BHP Stoczni Gdańskiej

09.11.2022, 16:37aktualizacja: 09.11.2022, 16:49

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Fot. PAP - kadr z filmu
Fot. PAP - kadr z filmu
Najważniejsze zdjęcia pokazujące 30-letnią historię Spółdzielczych Kas Oszczędnościowo-Kredytowych można już oglądać w historycznej Sali BHP Stoczni Gdańskiej. Uroczystego otwarcia wystawy dokonano 8 listopada.

Miejsce ekspozycji fotografii, obrazujących najważniejsze wydarzenia z historii Spółdzielczych Kas Oszczędnościowo-Kredytowych, wybrano nieprzypadkowo.

„Sala BHP, gdzie podpisano Porozumienia Sierpniowe w 1989 r., na mocy których zarejestrowano NSZZ >>Solidarność<<, to wyjątkowe miejsce. Bo SKOK-i są dzieckiem Solidarności” - mówił w trakcie otwarcia wystawy Rafał Matusiak, prezes zarządu Kasy Krajowej.

O znaczeniu tego miejsca dla historii ruchu spółdzielczego w Polsce wspomniał również senator Grzegorz Bierecki, współtwórca SKOK.

„Jesteśmy w szczególnym miejscu dla spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych, ponieważ są one największą organizacją członkowską, która powstała dzięki >>Solidarności<<. Bo pierwsze kasy tworzyli ludzie z komisji zakładowych >>Solidarności<<” - powiedział senator.

Zdjęcia, które można obejrzeć w Sali BHP, przedstawiają ważne momenty z historii SKOK. „Pokazują same początki, kiedy kasy powstawały w zakładach pracy na terenie całej Polski. Ale też ich ewolucję, to, jak podążały za trendami rynkowymi i starały się oferować swoim członkom to, co w danym momencie na rynku było istotne i potrzebne” - mówił prezes Matusiak. Stąd, obok zdjęć z różnego rodzaju spotkań i konferencji, pokazano np. fotografię pierwszej karty Visa, którą wydały SKOK-i.

Na wystawie znalazło się także zdjęcie pochodzące z jednej z akcji reklamowych, przedstawiające polskiego piłkarza Emanuela Olisadebe, występującego w polskiej reprezentacji. „Przekrój prezentowanego materiału jest dość szeroki, staraliśmy się pokazać jak bardzo różnorodne, wielowymiarowe potrafią być spółdzielcze kasy” - stwierdził prezes Matusiak.

Prezentacja wystawy w Sali BHP - to jeden z elementów uroczystych obchodów 30-lecia istnienia Spółdzielczych Kas Oszczędnościowo-Kredytowych w Polsce. Wcześniej pamiątkowe fotografie zaprezentowano na konferencji w Warszawie, która m.in. zgromadziła Radę Dyrektorów Światowej Rady Unii Kredytowych (WOCCU).

Ekspozycja będzie prezentowana jeszcze w innych miejscach Polski, ale uroczystości związane z 30-leciem istnienia SKOK-ów zostały znacznie okrojone.

„Mamy szczególny rok. Rok, w którym wybuchła wojna na Ukrainie, która przyniosła wiele cierpienia. Dlatego podjęliśmy decyzję, by skupić się na tym, co najważniejsze, a część środków, które były zaplanowane na świętowanie, przeznaczyć na pomoc obywatelom Ukrainy” - wyjaśnił Rafał Matusiak.

Wsparcie oferowane przez SKOK-i obejmuje zarówno osoby przebywające w Polsce, jak i nadal pozostające na terytorium Ukrainy. Jest to możliwe m.in. dlatego, że polskie kasy są w ścisłym kontakcie ze swoimi ukraińskimi odpowiednikami. Przed 24 lutego w Ukrainie istniało 181 unii kredytowych.

Informacje na temat wystawy historycznych fotografii znajdują się na stronie internetowej Kasy Krajowej SKOK, w Muzeum Sali BHP będzie ona dostępna jeszcze przez miesiąc.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
Data publikacji 09.11.2022, 16:37
Źródło informacji PAP MediaRoom
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Akademia
Komunikacji

Prowadzimy szkolenia oraz warsztaty dla mediów, biznesu, samorządów i instytucji. Oferujemy szkolenia indywidualne i grupowe w zakresie m.in. wystąpień publicznych, zarządzania kryzysowego, cyberbezpieczeństwa, przeciwdziałania dezinformacji.