Newsletter

Zakończony 38.WFF

31.10.2022, 12:43aktualizacja: 31.10.2022, 12:51

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

WFF - „Dzień ukraińskiego ochotnika"
WFF - „Dzień ukraińskiego ochotnika"
W tym roku filmy pokazywane podczas Warszawskiego Festiwalu Filmowego zostały wybrane z niemal 5 tysięcy zgłoszeń. WFF nie przyjmował jedynie zgłoszeń z Rosji. Taka decyzja zostanie utrzymana również w przypadku kolejnych edycji WFF tak długo, jak długo trwać będzie rosyjska agresja w Ukrainie. W programie WFF znalazło się 157 filmów, w tym filmy zdobywców Oscarów, ale też dużo świetnych debiutów.

W tym roku w ramach Warszawskiego Festiwalu Filmowego, we współpracy z Międzynarodowym Festiwalem Filmowym w Odessie, który nie mógł się odbyć z powodu wojny w Ukrainie, zorganizowany został Konkurs Ukraiński. Współpraca rozpoczęła się jeszcze w ubiegłej dekadzie, kiedy dyrektorką festiwalu w Odessie była Julia Sinkevych. Po rozpoczęciu wojny w Ukrainie zorganizowane zostały dwa spotkania: jedno w Warszawie, a drugie w Odessie. Powstały wtedy różne wspólne projekty filmowe. W ramach 38. WFF pokazano program przygotowany przez ukraińskich filmowców, a w nim jedenaście filmów pełnometrażowych i siedem krótkich. Do Warszawy przyjechało kilkudziesięciu ukraińskich filmowców, a poza pokazami filmów i spotkaniami z publicznością odbywały się panele, spotkania i prezentacje projektów.

Ukraińskie filmy otrzymały nagrody nie tylko w Konkursie Ukraińskim, gdzie wśród filmów fabularnych zwyciężyła „Wizja motyla" Maxima Nakonechnego, a wśród dokumentów - „Terykony” Tarasa Tomenko. Wyróżnienie w Konkursie Dokumentlnym zdobył „Dzień ukraińskiego ochotnika", którego reżyserem jest Volodymyr Tykhyy. Poza tym filmy ukraińskie zajęły bardzo wysokie pozycje w plebiscycie publiczności - „Pamfir” był trzeci wśród filmów fabularnych, a „Stacja Teatralna” Aliny Panasenko na trzecim miejscu wśród krótkich metraży.

Źródło informacji: WFF

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 31.10.2022, 12:43
Źródło informacji WFF
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii