Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Książki Ryszarda Kapuścińskiego, opisujące przełomowe wydarzenia z różnych zakątków świata: „Szachinszach” (obalenie monarchii w Iranie), „Cesarz” (kulisy rządów Hajle Sellasje w Etiopii) i „Imperium” (upadek Związku Radzieckiego), stanowią ponadczasowy wzór obiektywizmu, zaangażowania i doskonałego warsztatu dziennikarskiego dla kolejnych pokoleń reporterów.
Ryszard Kapuściński przez dekady związany był z Polską Agencją Prasową i to właśnie jego imię nosi wyjątkowa Nagroda PAP przyznawana najbardziej rzetelnym, obiektywnym i poprawnym warsztatowo publikacjom, spełniającym najwyższe standardy wyznaczone przez ikonę polskiego reportażu. Pod koniec zeszłego roku, po blisko 10 latach przerwy, Nagroda PAP im. Ryszarda Kapuścińskiego została wręczona już po raz szósty.
Wyróżnienie tradycyjnie przyznawane jest w wielu kategoriach, które obejmują całe spektrum współczesnego dziennikarstwa: materiały prasowe, internetowe, dźwiękowe, filmowe, multimedialne, a także fotografie. Polska Agencja Prasowa ustanowiła ją w 2010 roku, aby promować wartości bliskie zarówno samej Agencji, jak i patronowi wyróżnienia.
Przedsięwzięcie spotkało się z pozytywnym przyjęciem rodziny Ryszarda Kapuścińskiego, a jego córka, Rene Maisner, zgodziła się być honorową przewodniczącą Kapituły Nagrody. W Kapitule znaleźli się m.in. Wojciech Tumidalski, redaktor naczelny PAP, Mirosław Ikonowicz, przyjaciel i wieloletni pracownik Agencji, a także wielu przedstawicieli świata mediów, nauki, kultury.
Laureatami 6. edycji Nagrody PAP im. Ryszarda Kapuścińskiego zostali: Adrian Bąk (kategoria: audio), Beata Zawrzel (kategoria: foto), Ewa Galica (kategoria: wideo) oraz Bartek Sabela (kategoria: tekst). Gala finałowa odbyła się w Studiu Koncertowym Polskiego Radia w Warszawie.
„Otwartość na świat i ludzi, wrażliwość na ich problemy, empatia, a przy tym niezwykła umiejętność syntezy oraz poparta olbrzymią wiedzą zdolność wyciągania wniosków - te cechy Ryszarda Kapuścińskiego to zarazem podstawowe wartości stojące u podstaw naszej inicjatywy. Laureatami Nagrody są twórcy, którzy nie tylko opisują fakty, ale umieją dostrzec w nich szersze zjawiska i mechanizmy, tak jak czynił to najsłynniejszy PAP-owiec” - powiedział Marek Błoński, szef Polskiej Agencji Prasowej.
Partnerem honorowym wydarzenia była Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, partnerami - Totalizator Sportowy oraz ORLEN, a partnerami medialnymi - TVP, Polskie Radio i „Press”.
Źródło informacji: PAP
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 13.01.2025, 09:00 |
Źródło informacji | PAP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Pozostałe z kategorii
-
Julien's prezentuje aukcję „Channel Surfing” będącą uczczeniem historii telewizji na świecie
- 16.04.2025, 09:43
- Kategoria: Ludzie i kultura
- Źródło: PR Newswire
-
Image
RevitaLash® Cosmetics ogłasza zamiar zebrania 10 milionów dolarów na wsparcie inicjatyw na rzecz walki z rakiem piersi
- 16.04.2025, 09:05
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PR Newswire
-
Image
„Światy Łączone Słowami” - prezentacja programu Republiki Korei - Gościa Honorowego Międzynarodowych Targów Książki w Warszawie 2025
Korea to kraj o niezwykle bogatej historii i kulturze, głęboko zakorzeniony w tradycji, a jednocześnie innowacyjny i wyznaczający światowe trendy w wielu dziedzinach. Zachwyca przy tym sztuką, muzyką i tańcem, ale przede wszystkim - literaturą, która zdobywa serca czytelników na całym świecie. Republika Korei jest gościem honorowym Międzynarodowych Targów Książki w Warszawie, które w tym roku odbędą się od 15 do 18 maja w Pałacu Kultury i Nauki, na placu Defilad i po raz pierwszy także w przestrzeniach Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Bogaty i różnorodny program wydarzeń pod hasłem „Światy Łączone Słowami” jest zaproszeniem do bliższego kontaktu z literaturą, kulturą i sztuką współczesnej Korei oraz odkrycia, jak wiele nas łączy.- 15.04.2025, 13:26
- Kategoria: Ludzie i kultura
- Źródło: Fundacja Historia i Kultura
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘ