Newsletter

Ludzie i kultura

Złota kolekcja „Kajko i Kokosz” z okazji 50-lecia serii

11.10.2021, 08:30aktualizacja: 11.10.2021, 08:30

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Wydawnictwo Egmont - Zlota Kolekcja „Kajko i Kokosz”
Wydawnictwo Egmont - Zlota Kolekcja „Kajko i Kokosz”
Janusz Christa jest uznawany za jednego z najwybitniejszych polskich twórców komiksowych. W roku 2022 przypadają 50. urodziny stworzonej przez niego serii „Kajko i Kokosz” i z tej okazji wydawnictwo Egmont na 13 października br. przygotowało premierę pierwszego tomu jubileuszowej edycji „Kajko i Kokosz. Złota Kolekcja”. Kolekcja składa się z sześciu tomów, w których zebrane zostały wszystkie komiksy „Kajko i Kokosz” - w kolejności chronologicznej i poddane renowacji kolorystycznej.

Kajko i Kokosz pojawili się na łamach „Wieczoru Wybrzeża” w 1972 i stali się jednymi z najbardziej rozpoznawalnych bohaterów polskiej popkultury. Cykl Janusza Christy opowiada o dwóch wojach, którzy bronią Mirmiłowa oraz przeżywają mnóstwo zabawnych przygód. Seria przenosi czytelnika w słowiańskie średniowiecze. Oprócz tytułowych bohaterów Christa stworzył całą galerię charakterystycznych postaci.

„Siłą serii - oprócz perfekcyjnej i bogatej warstwy plastycznej - była jakość opowieści. Wartka narracja, pełna humoru i przygód, z lekkimi aluzjami do PRLowskiej rzeczywistości za oknem, z elementami fantasy - podkreśla Tomasz Kołodziejczak, dyrektor działu komiksów i gier w wydawnictwie Egmont. - Christa perfekcyjnie wykorzystywał formułę komiksu baśniowego, tworząc dynamiczne fabuły, jednocześnie igrał z tą konwencją, autoparodiował ją, mrugając okiem do odbiorcy. Stworzył opowieść wielopoziomową, atrakcyjną dla dziecka, ale i dojrzalszemu czytelnikowi serwującą językowe i fabularne anegdoty. Dziś to standard, ale wtedy stanowiło samodzielne odkrycie Christy i było jedną z przyczyn tak wielkiej popularności jego prac".

Zanim powstały postaci Kajka i Kokosza, które przyniosły autorowi największą sławę, stworzył on serię „Kajtek i Koko” - sensacyjno-przygodową opowieść, zgrabnie łączącą wątki kryminalne, sensacyjne i fantastyczne. W ostatniej części tego cyklu postanowił wysłać swoich bohaterów w kosmos i powstał z tej ekspedycji najdłuższy polski komiks, czyli „Kajtek i Koko w kosmosie”. Po zakończeniu kosmicznej przygody Janusz Christa powrócił w sierpniu 1972 roku na łamy „Wieczoru Wybrzeża” i przedstawił czytelnikom przodków Kajtka i Koka, czyli Kajka i Kokosza, w komiksie pierwotnie zatytułowanym „Złote prosię”. Tom pierwszy jubileuszowej edycji zawiera ten właśnie komiks, który finalnie otrzymał tytuł „Złoty puchar”. Warto podkreślić, że historia ukaże się drukiem po raz pierwszy od roku 1972, w wersji w jakiej ukazała się w „Wieczorze Wybrzeża”. Autorką wstępu do pierwszego tomu kolekcji jest Paulina Christa, wnuczka artysty.

Dodatkiem do każdego z sześciu albumów „Złotej Kolekcji” jest obszerne posłowie Krzysztofa Janicza, zawierające wiele ciekawostek o historii serii oraz samym Januszu Chriście, archiwalne zdjęcia, okładki, ilustracje i szkice. Za renowację kolorystyczną plansz komiksowych i okładek oryginalnych odpowiada Arkadiusz Salamoński.

„Od wielu lat słyszę od różnych osób, że chciałyby cieszyć się przygodami dwóch dzielnych wojów wydanymi w twardej oprawie - podkreśla Paulina Christa, wnuczka. - Nadszedł czas spełnienia tych marzeń. Myślę, że ta wyjątkowa edycja jest nie lada gratką dla fanów twórczości mojego dziadka”.

Ale „Kajko i Kokosz. Złota Kolekcja” to nie tylko pozycja obowiązkowa dla wszystkich miłośników twórczości Janusza Christy. To także zaproszenie do barwnego świata, pełnego humoru i przygód, dla kolejnego pokolenia czytelników.

Na 8 grudnia br. zaplanowany jest tom drugi kolekcji, który zawierał będzie długą historię „Szranki i konkury”. Kolejne cztery tomy ukażą się w 2022 roku.

Więcej informacji: https://wydawnictwoegmont.pl/aktualnosci/zlota-kolekcja-kajko-i-kokosz-z-okazji-50-lecia-serii/

KONTAKT:

e-mail: magdalena.lazur@egmont.pl

Źródło informacji Wydawnictwo Egmont

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 11.10.2021, 08:30
Źródło informacji Wydawnictwo Egmont
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ