Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MAC informuje:
We wtorek (tj. 14 kwietnia br.) Roman Dmowski, wiceminister administracji i cyfryzacji, wziął udział w II edycji konferencji e-Administracja dla Biznesu (EAB 2015), która odbywa się w Centrum Informacyjnym Legia Warszawa.
- Od cyfryzacji nie ma już odwrotu. Żyjemy w świecie, gdzie nowoczesne przetwarzanie danych i cyfryzacja są siłą napędową rozwoju wielu gospodarek - powiedział Roman Dmowski w trakcie sesji plenarnej skierowanej do instytucji publicznych. Wiceszef MAC omówił „Systemowe podejście do informatyzacji Państwa w perspektywie 2020 – kluczowe przedsięwzięcia zapewniające interoperacyjność”.
- Elektroniczna faktura czy elektroniczny obieg korespondencji powinny stanowić podstawę do funkcjonowania gospodarki cyfrowej lub cyfrowego państwa. Dlatego rolą państwa jest przygotowanie standardów i narzędzi, które opiszą, jak powinna wyglądać komunikacja nie tylko pomiędzy urzędem a obywatelem, lecz także pomiędzy wszystkimi urzędami oraz urzędem i biznesem – podkreślił minister Dmowski.
Tegoroczna edycja poświęcona jest usługom elektronicznym, udostępnianym przedsiębiorcom przez instytucje publiczne. Konferencja e-Administracja dla Biznesu 2015 skierowana jest także do pracowników administracji rządowej i samorządowej, zaangażowanych w informatyzację państwa, jak i przedsiębiorców, przedstawicieli biznesu oraz instytucji z otoczenia biznesu.
Dziś (14 kwietnia br.) odbywają się dyskusje m.in. na temat zbliżającego się obowiązku akceptacji faktur elektronicznych przez instytucje publiczne w Polsce i UE, optymalnych modeli biznesowych dla e-usług (co należy zrobić aby zwiększyć ich liczbę oraz czy warto inwestować w e-usługi w sytuacji niewielkiego zainteresowania ich stosowaniem) oraz na temat gotowości polskich instytucji publicznych do obsługi zagranicznych przedsiębiorców (e-usługi transgraniczne). Ponadto, zaprezentowane zostały plany w zakresie porządkowania prawa dotyczącego usług elektronicznych, a także informacje jak budować dobre dokumenty elektroniczne i jak je archiwizować. Podczas sesji dla przedsiębiorców prezentowane były dostępne publiczne usługi elektroniczne, w tym m.in. nowy ePUAP oraz Pojedynczy Punkt Kontaktowy.
Jutrzejsze sesje (środa 15.04. br.) poświęcone będą transgranicznym e-usługom. Zaprezentowane zostaną działania administracji w Polsce zmierzające do integracji krajowych systemów informatycznych z systemami innych krajów UE.
Zwieńczeniem każdego dnia konferencji jest dyskusja przedstawicieli świata administracji, sądownictwa i przedsiębiorców na temat oceny i oczekiwań świata biznesu w zakresie e-usług.
Konferencja jest współorganizowana przez Instytut Logistyki i Magazynowania, Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji oraz Ministerstwo Gospodarki.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)
kom/ azb/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 14.04.2015, 16:29 |
Źródło informacji | MAC |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |