Newsletter

MAC ws. konferencji Perspektywa 2020: cyfrowe kompetencje warunkiem rozwoju Polski (komunikat)

15.04.2015, 17:01aktualizacja: 15.04.2015, 17:01

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MAC informuje:

Aktywizacja cyfrowa i podnoszenie jakości życia osób starszych, rola samorządów lokalnych w przeciwdziałaniu wykluczeniu cyfrowemu, fundusze UE na cyfryzację w latach 2014-2020 – były głównymi tematami konferencji „Perspektywa 2020: Cyfrowe kompetencje warunkiem rozwoju Polski”, która miała miejsce 15 kwietnia 2015 roku w Warszawie. W konferencji udział wziął Andrzej Halicki, minister administracji i cyfryzacji.

Szef MAC podkreślał, że bramą dla wykorzystania wszystkich możliwości jakie daje rozwój internetu, jest odpowiedniej jakości infrastruktura. Celem Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji i zadaniem strategicznym jest zapewnienie powszechnej możliwości dostępu do szybkiego internetu. Minister mówił m.in. o tym, że od początku realizacji regionalnych sieci szerokopasmowych zrealizowano 18 829,19 km sieci, w tym wybudowano 13 343,37 km sieci, a 5 485,82 km sieci zrealizowano z wykorzystaniem istniejącej infrastruktury. Szef MAC podkreślał, że budując sieci szerokopasmowe „Wykorzystamy wszystkie środki przeznaczone na ten cel i zrobimy to skutecznie”.

Minister Halicki podkreślał też, że najbliższe dwa lata, jeśli chodzi o dostęp do szybkiego internetu, będą dla MAC bardzo intensywne – „będziemy eliminować białe obszary. W ramach konsultacji społecznych weryfikujemy listę tych miejsc, gdzie nie ma szybkiego internetu oraz zbieramy trzyletnie plany inwestycyjne przedsiębiorców telekomunikacyjnych. Zachęcamy wszystkich do udziału w tych konsultacjach. Ten pierwszy etap potrwa jeszcze do 15 maja.”

Szef MAC mówił także o tym, że co czwarty Polak nie miał do czynienia z internetem. „Jeżeli kilka milionów nie używa internetu, to przed nami wielka praca”. – powiedział. Podkreślił, że załatwienie sprawy urzędowej coraz częściej nie oznacza osobistej wizyty w urzędzie – tworzone są nowe elektroniczne usługi dla obywateli i przedsiębiorców, integrowane są systemy, rozwija się ePUAP.

Kluczowe jednak jest, by „wyzbyć się lęków, że to nowe jest trudne”, bo żeby wykorzystać szanse, jakie daje cyfryzacja, musimy budować kompetencje cyfrowe w polskim społeczeństwie. Prawdziwe korzyści z wdrożenia e-administracji osiągniemy, kiedy

z usług elektronicznych korzystać będzie większość obywateli i przedsiębiorców.

W trakcie konferencji rozmawiano m.in. na temat możliwości finansowania samorządowych projektów edukacji cyfrowej z programów operacyjnych perspektywy 2014-2020 (PO Polska Cyfrowa, PO Wiedza Edukacja Rozwój, Regionalne Programy Operacyjne). Uczestnicy mieli także okazję poznać możliwości udziału partnerów lokalnych w ogólnopolskim projekcie edukacji cyfrowej dorosłych, organizowanym przez Stowarzyszenie „Miasta w Internecie” w ramach kontynuacji projektu POLSKA CYFROWA RÓWNYCH SZANS.

* * *

Konferencja była organizowana w ramach Projektu systemowego – działania na rzecz rozwoju internetu szerokopasmowego w Polsce, realizowanego pod hasłem POLSKA CYFROWA RÓWNYCH SZANS przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji oraz Stowarzyszenie „Miasta w Internecie”.

Inicjatywa Latarników Polski Cyfrowej, którą wspiera Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji w ramach Projektu systemowego – działania na rzecz rozwoju szerokopasmowego dostępu do Internetu, ma zachęcić do korzystania z internetu. Wolontariusze projektu, zwani Latarnikami Polski Cyfrowej, koncentrują się głównie na pokoleniu 50+. Niezwykle cenne jest, że pracują oni przede wszystkim w swych lokalnych środowiskach, często małych miejscowościach i wsiach.

Bezpłatne zajęcia z Latarnikami skupiają się między innymi na praktycznym zaznajomieniu z możliwościami, jakie daje Internet, np.: wyszukiwaniu informacji i porad, usług bankowych, zakupów, prowadzeniu korespondencji elektronicznej, przesyłania załączników, dokumentów i fotografii, a także współpracy z instytucjami publicznymi przy wypełnianiu e-formularzy.

Dziś to już ponad 2850 wolontariuszy, którzy od początku 2013 r. przeprowadzili przeszło 33 tys. spotkań. Udział w nich wzięło ponad 246 tys. dorosłych Polaków, spędzając na spotkaniach z Latarnikami łącznie ponad 64 tys. godzin dydaktycznych.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ azb/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 15.04.2015, 17:01
Źródło informacji MAC
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ