Newsletter

MAC ws udziału ministra Halickiego w inauguracji Europejskiego Tygodnia Kodowania (komunikat)

10.10.2015, 17:15aktualizacja: 10.10.2015, 17:15

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MAC informuje:

Europejski Tydzień Kodowania w Polsce został oficjalnie otwarty. Od soboty 10 października do 18 października br. odbywać się będą warsztaty, spotkania, konferencje i inne wydarzenia związane z nauką programowania dla dzieci, młodzieży i dorosłych oraz technologiami cyfrowymi.

„W dzisiejszych czasach niezwykle ważne są umiejętności cyfrowe, bo technologie informatyczne są obecnie nieodłącznym elementem życia zawodowego i prywatnego”. – powiedział Andrzej Halicki, minister administracji i cyfryzacji, podczas inauguracji Europejskiego Tygodnia Kodowania w Polsce.

„Na rynku europejskim bardzo szybko rośnie zapotrzebowanie na specjalistów w sektorze technologii cyfrowych. Umiejętność programowania komputerów staje się niezbędna do funkcjonowania we współczesnym świecie.” – dodał.

Szef MAC przypomniał też, że jeśli chodzi o ten rodzaj technologii, to Polacy mają bardzo duży potencjał: „Nasi programiści wygrywają nagrody na krajowych i międzynarodowych konkursach” – mówił.

Minister Halicki podkreślił także ogromne znaczenie technologii informacyjno-komunikacyjnych dla wzrostu gospodarczego: „Do 2020 roku na rynku pracy może zabraknąć nawet 825 tys. specjalistów w zakresie technologii informacyjno-komunikacyjnych.” – stwierdził.

„Chciałbym podziękować za te projekty, które już są, ale takich inicjatyw potrzeba nam jeszcze więcej”. – powiedział minister Halicki.

O nowych miejscach pracy, w kontekście kodowania, mówił także europoseł, Michał Boni, były szef resortu administracji: „Kodowanie to nowe miejsca pracy i nowa fala zmian, które przeobrażą wszystkie niemalże dziedziny życia jak np.: transport, zdrowie, czy Internet rzeczy”.

Podczas inauguracji Code Week Poland podkreślano, że kodowanie jest dla wszystkich, stąd w całym kraju odbędą się setki wydarzeń organizowanych przez pasjonatów i promotorów uczenia się kompetencji cyfrowych. Do dziś w Polsce zarejestrowanych zostało już blisko 800 imprez.

Na zainteresowanych czekają m.in.: otwarta strefa kodowania na sali ekspozycyjnej w Centrum Nauki Kopernik, warsztaty dla dziennikarzy organizowane przez Fundację Media 3.0, hackathon na Politechnice Warszawskiej czy warsztaty w Creative Clubach.

Podsumowaniem Tygodnia Kodowania będzie Piknik Koderów oraz debata ekspercka „Jaka jest przyszłość nauki programowania w Polsce”, która odbędzie się 16 października w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.

Zawsze aktualna pełna lista wydarzeń wraz z dodatkowymi informacjami jest dostępna na stronie http://events.codeweek.eu.

Wiele informacji organizatorzy umieszczają także na polskiej stronie http://codeweek.org.pl oraz na profilach w mediach społecznościowych: https://twitter.com/codeweekpl i https://www.facebook.com/CodeWeekPL.

Polskim koordynatorem tegorocznego Tygodnia Kodowania jest Fundacja Nowoczesna Polska, natomiast głównym partnerem został program „Mistrzowie Kodowania”.

Działania są dofinansowane przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji.

Partnerami są: Szerokie Porozumienie na Rzecz Umiejętności Cyfrowych, Stowarzyszenie Talent, Centrum Edukacji Obywatelskiej, Fundacja Media 3.0 oraz Polski Związek Głuchych Oddział Łódzki.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)

kom/ mkz/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 10.10.2015, 17:15
Źródło informacji MAC
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ